Завантажити ще

Політтехнолог Тарас Загородній: Трамп показуватиме світові, що він у ньому «головний ковбой»

Політтехнолог Тарас Загородній: Трамп показуватиме світові, що він у ньому «головний ковбой»
Фото: ФБ Дональд Трамп

Непередбачуваність, суперечливість та алогічна поведінка Дональда Трампа часто викликає тривогу – ніколи не знаєш, що він скаже, зробить і наскільки серйозні його заяви. Що це, вроджені риси характеру чи ретельно створений для певних цілей образ? Відповіді на ці запитання журналіст Коротко про шукав у політтехнолога Тараса Загороднього.

Трамп тепер уже досвідчений "бульдозер"

- Зараз Трамп та команда формують його новий політтехнологічний образ. На чому він, на вашу думку, ґрунтується?

Політтехнолог Тарас Загородній. Фото: ФБ Тарас Загородній

Політтехнолог Тарас Загородній. Фото: ФБ Тарас Загородній

- Це образ альфа-самця, він головний, він все контролює і не терпить заперечень. Сюди додається образ «батька нації», який веде за собою людей на традиційних протестантських цінностях. Такий собі w.a.s.p. (White Anglo-Saxon Protestant – білий протестант англо-саксонського походження). До того ж він головний націоналіст Америки.
- З таким образом недалеко і до звинувачень у фашизмі.
- Ну який же Трамп - фашист? Що роблять фашисти насамперед, коли приходять до влади – запроваджують цензуру, розширюють державний апарат та забороняють зброю для цивільного населення. Трамп все робить з точністю до навпаки - повна свобода висловлювань, у тому числі й у соціальних мережах, чим відверто користується його соратник Ілон Маск. Х, фейсбук поступово скасовує усі обмеження на висловлювання – кажи, що думаєш. Маск – просто фонтанує епатажними ідеями. Де тут цензура? Трамп виступає за скорочення бюрократичного апарату та повний дозвіл усім на носіння зброї. Який він фашист?

- А наскільки нинішній образ Трамп відрізняється від попереднього, під час його першого терміну?

– Кардинально не відрізняється, просто він значно його посилив. У 2017 році, коли Трамп прийшов до влади, то було видно, що він не завжди знає, за що хапатися. Тоді він не розумів, як працюють інститути влади, не було такої монолітної команди та повної підтримки у Республіканській партії.

Тепер Трамп - це вже досвідчений "бульдозер", який знає, на які важелі тиснути. До речі, образ «бульдозера» - теж одна із рис його нинішнього іміджу. У нього чіткі плани, зрозумілі для його оточення та прихильників. У Республіканській партії щодо нього практично зникла внутрішня опозиція. Тобто це вже образ іншої, досвідченої людини, яка може в короткі терміни дуже багато чого зробити.

Політтехнологи лише «дошліфували» образ Трампа

- А авторитарні замашки Трампа – це також частина його «маски»? Ось він формує команду за принципом особистої відданості, по-нашому це називається «кумівство».

- Так будь-який політик-переможець формує свою команду із лояльних до нього людей. Це скрізь і завжди так і було. Хіба Джо Байден за іншим принципом формував своє оточення? Ні. А авторитаризм, на думку Трампа, – це одна з рис сильного лідера.

- Куди ж подівся політичний істеблішмент США, який завжди був противагою президенту? Тиша повна, ніхто не виступає проти Трампа.

- А чому вони мають виступати, якщо він вибори виграв? За нього проголосували люди, і вони підтримали його програму. Тому виступаючи проти Трампа, істеблішмент виступатиме проти вибору виборців. А у США це не заведено.

- Наскільки зараз у світі затребуваний такий образ, як Трамп – Маск, Орбан, Фіцо - та чому?

- Так, зараз у світі спостерігається великий поворот у бік правих, консервативних ідей. Демократи, ліберали набридають. До того ж вони часто не можуть дати відповіді на світові виклики – війни, міграцію тощо. Тому й з'являються такі політики. І тут можна сказати, що образ не так створений штучно, як це віяння та вимога часу.

- То все-таки нинішній образ Трампа – це вроджене чи створене його політтехнологами?

- Здебільшого, це все його рідне, можливо, політтехнологи нанесли лише кілька штрихів на цей образ. А так здебільшого все – це природний Трамп. Політтехнологам потрібно було лише "дошліфувати" образ Трампа, а так він сам сформував себе.

Мільярдер робить все, щоб прості громадяни побачили у ньому свого хлопця. Фото: ФБ Дональд Трамп

Мільярдер робить все, щоб прості громадяни побачили у ньому свого хлопця. Фото: ФБ Дональд Трамп

Президент США посилає світу повідомлення, що він "головний ковбой"

- Яка родзинка образу Трампа, чим він бере виборця та світ?

- Захисник інтересів народу. І парадокс – він мільярдер, але при цьому захисник народу та робітничого класу. Він антисистемний кандидат, який пропонує американцям близькі гасла. Трамп дуже ясно і доступно артикулює економічні проблеми, адже американці насамперед голосували за економіку. Він сам розуміється на економіці, маркетингу, у цьому він не новачок.

- Але тут спостерігається певний конфлікт образів. Маск є його креатурою в політиці, але несподівано виступив проти наміру Трампа виділити 500 мільярдів на розробку штучного інтелекту. Типажі однакові, то чому вони почали конфліктувати між собою?

- Тут немає нічого дивного, оточення Трампа віджиматиме Ілона Маска від нього. Тому що сама логіка політичної боротьби припускає, що жодна людина не може мати такого доступу до "першого тіла". Так що Маска віджиматимуть від Трампа і надалі.

- Який сигнал нинішній образ Трампа посилає Путіну?

– Що «головним ковбоєм» у світі є він, а не російський диктатор. Путін поставив ультиматум про повну капітуляцію, а Трамп фактично «послав» його, пригрозивши збільшенням тарифів і санкціями. І це ультиматум у відповідь вже не самому Путіну, а російським елітам. Мовляв, прибирайте вашого неадеквата, або вам усім за це доведеться дорого заплатити.

Трамп правильно думає про Україну

- А який сигнал образ Трампа надсилає Україні?

- Тут у нього в голові все правильно склалося – Україна хоче переговорів, а Росія – ні. Тому якщо Путін відмовиться від миру, то США дадуть Україні більше зброї, щоб показати, що слова Дональда Трампа щодо встановлення миру не були порожнім звуком.

- То все-таки Трамп – це «злий геній» чи ні? Рушить усі союзи, погрожує захопити інші країни...

– Ні. Просто зараз багато хто у світі розслабився, а Трамп знову хоче відродити вплив США, щоб у світі тримався порядок. І дотримуватись виключно інтересів Америки. Якщо, наприклад, Панамський канал зараз де-факто контролюють китайці, то Трамп хоче видавити їх звідти. Якщо не буде в цьому прогресу, то можлива й військова американська інтервенція до цієї країни.

- Тоді росіяни, китайці скажуть, чому Трампу можна вторгатися в інші країни, а нам – ні?

- Тому що те, що «належить Юпітеру, не належить бику». Ось цього й добивається Трамп. У світі потрібний "головний поліцейський" для того, щоб «тримати район у порядку». Водночас періодично якимось хуліганам потрібно, образно кажучи, відстрілювати голову. Для того, щоб решта бандитів розуміла, що треба сидіти тихо і не псувати загальний світовий ландшафт. І або світ дотримуватиметься такої концепції, або весь говоритиме китайською, або сидітиме в російських таборах. Трамп своєю політикою як би каже – обирайте.