Президент США Дональд Трамп анонсував зустріч високопосадовців США, України та Росії в рамках Мюнхенської конференції з безпеки. Також потім можливі контакти сторін у Саудівській Аравії.
І вже зараз змалювався головний кістяк переговорників на цих переговорах про мир. США на них представлятиме давній друг Трампа, мільярдер Стів Віткофф, що вже побував у Москві. Україну наступного тижня має відвідати інший спецпредставник Трампа - Кіт Келлог.
Росія також визначилася зі своїм представником на переговорах. Стів Віткофф під час свого перебування у Москві заінтригував журналістів, заявивши, що «є такий джентльмен із Росії, його звуть Кирило». «Він має до цього пряме відношення. Він був дуже важливим посередником, який зводив мости між двома сторонами», - сказав представник Трампа. Коротко про - про те, хто ця людина і які її можливості.
Російські та американські ЗМІ приходять до висновку, що йдеться про Кирила Дмитрієва, генерального директора Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ). І виявилось, що він наш співвітчизник. Переговорник Путіна родом із Києва, був громадянином України, не один рік очолював інвестиційний фонд Віктора Пінчука та добре знає українських олігархів Пінчука і Ахметова.
Кирило Дмитрієв народився у Києві 1975 року в сім'ї вченого-біолога. Цікаво, що його дід, кадровий військовий, командував військами радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту (РХБЗ) Київського військового округу. Вже у 14 років Кирило Дмитрієв поїхав до США за програмою «Народна дипломатія». Закінчив Стенфорд та Гарвард, у молодості працював у компаніях McKinsey та Goldman Sachs.
2000 року він приїхав до Москви. У "нульових" у Москві Дмитрієв працював у російській філії американського інвестфонду Delta Private Equity і був головою Російської асоціації прямого та венчурного інвестування (РАВІ). 2007 року Дмитрієв повернувся до Києва, де кілька років працював в інвестфонді Icon Private Equity, головним бенефіціаром якого є український бізнесмен та зять другого президента України Леоніда Кучми - Віктор Пінчук.
Потім він, за сприяння Віктора Пінчука, знову опинився у Москві. 2011 року Дмитрієв став керівником РФПІ зі статутним фондом 10 млрд доларів. Найвідомішим проєктом, який інвестував РФПІ, стала вакцина від ковіда «Супутник V». Дмитрієв не лише керує фондом, а й входить до наглядової ради Газпромбанку, Ростелекому, Алроси, Транснафти та Російської залізниці.
Причиною такого зльоту можна назвати вдале одруження з Наталією Поповою, однокурсницею та подругою молодшої доньки Путіна Катериною Тихоновою. Також Дмитрієв кілька років засідав у раді директорів «Сібура» разом із тодішнім чоловіком Тихонової Кирилом Шамаловим. У 2015 році Дмитрієв із дружиною та донькою Путіна разом були на форумі в Давосі.
Тож Дмитрієв близький до родини Путіна і зумів стати надзвичайно ефективним лобістом у Кремлі. Російські ЗМІ писали, що через нього можна вирішити практично будь-яке питання.
«Через Кирила Олександровича можна вирішити практично будь-яку проблему. Навіть під час пандемії, коли всі закрилися, його приватний літак курсував між Сочі, Москвою та Пітером, і він розкручував вакцину «Супутник». Але до нього дуже важко потрапити на прийом, доводиться смикати його дружину чи знайомих», - повідомляв у 2023 році російському виданню The Insider неназваний московський бізнесмен.
У Дмитрієва є великі зв'язку на Близькому Сході. Серед найбільших партнерів РФПІ – суверенні фонди Катару, Саудівської Аравії та ОАЕ. Близькосхідні держави від самого початку повномасштабної російсько-української війни регулярно виступають із публічними та непублічними мирними ініціативами.
У 2017 році він уже був неофіційним представником Путіна в контактах з адміністрацією Трампа, покликаних налагодити неформальні зв'язки між російською та американською владою. Ще з першого президентського терміну Трампа у нього зберігся зв'язок із Джаредом Кушнером (зятем американського президента та його колишнім радником з питань Близького Сходу). За словами знайомого Дмитрієва, саме через Кушнера спецпредставник Трампа Стів Віткофф встановив контакт із Дмитрієвим.
Зараз немає публічно озвученої кандидатури, хто міг би представляти Україну на переговорах. Але тут варто згадати, що на переговорах із Росією у Стамбулі навесні 2022 року до української делегації входили Давид Арахамія, радник глави Офісу президента Михайло Подоляк та тодішній народний депутат, а тепер міністр оборони Рустем Умєров. До речі, він же зараз разом із головою Офісу президента Андрієм Єрмаком налагоджує стосунки із командою Дональда Трампа.
- Враховуючи те, що саме Єрмак займається зовнішньополітичним напрямом, саме він може стати головним переговорником від України. Йому вдалося встановити робочий контакт із помічником Трампа з питань нацбезпеки Майклом Волтцем. Очевидно, Єрмак явно претендує на роль головного переговорника зі США, як це було раніше, - вважає голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.