У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбулися російсько-американські переговори. Без участі Європи та України, яка в особі президента одразу заявила, що не братиме участі в них. Якщо буде щось цікаве – про це розповість саудівський король, з яким Зеленський планує зустрітись. Після закінчення переговорів обидві сторони нудно назвали їх «позитивними», без конкретики. Журналістка Коротко про розбиралася в нюансах минулої події.
Делегації Росії та США зустрілися у палаці королівської родини. Від РФ на зустрічі були глава МЗС Сергій Лавров та помічник президента Юрій Ушаков. З боку США - помічник президента США з нацбезпеки Майкл Волтц, держсекретар Марко Рубіо та спецпосланець американського лідера з питань Близького Сходу Стівен Віткофф.
Також за столом переговорів були представники Саудівської Аравії.
Присутність власників «переговорної зали» була малозрозумілою, але пояснити її можна: їх, схоже, зачепили застереження президента США Дональда Трампа на адресу Росії, мовляв, не буде мирної угоди щодо України – Штати обрушать ціни на нафту, що дасть Саудівській Аравії повне зелене світло на світовому ринку нафтопродуктів. Тож зацікавлений, як ніхто, Ер-Ріяд хотів би своїми вухами почути: чи є рух у бік мирної угоди, чи вже можна заливати в танкери сиру нафту?
Хоча взагалі останніми роками Саудівська Аравія позиціонувала себе нейтральною країною у глобальних конфліктах. Як вважає видання DW, це сталося після глобальної ізоляції країни через вбивство журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році. Нейтральність країни виражається сьогодні у тісних відносинах із Росією з питань енергетичної політики та в обіцянках сотень мільйонів доларів гуманітарної допомоги Україні. Плюс посередництво у переговорах щодо передачі полонених між Росією та Україною.
Очікувати від цих переговорів якихось реальних зрушень у врегулюванні війни РФ з Україною було наївно. На поверхні лежало питання про зняття американцями антиросійських санкцій, оскільки вони хоч і «живильні та оздоровчі», як неодноразово заявляв Путін, але жити росіянам чомусь сильно заважають.
Ну не бажає економіка Росії «оздоровлюватися» і вже десять років не може замінити імпортні цвяхи, труси та автомобілі вітчизняними виробами ні за якістю, ні за ціною. Добре виходять там лише гумові ракети з написом «На Вашингтон!», які ліплять на дахи вбитих «москвичів», які викочують із гаражів у дні державних свят (та й ті, швидше за все, виготовлені в Китаї).
Схоже, тепер ракети доведеться знімати – «Вашингтонському обкому» це не сподобається.
При цьому росіяни переконували делегацію США, що «політика щодо стримування РФ провалилася» і що «санкції проти Росії вдарили по США сильніше, ніж по Росії».
«Але все одно санкції скасуйте, бо дуже хочеться бургер із «Макдональдса» та кока-колу», - висіло у повітрі німе благання.
Відсутність на переговорах Європи ані росіян, ані американців не збентежила. При цьому представники Росії завуальовано просили США вплинути на Європу, щоб там також пом'якшили санкції. Ні, в РФ не припинять іменувати Європу «гейропою» і часто згадувати на всі лади, але санкції нехай скасують, будь ласка.
Безпосередньо звернутися до Європи Росії заважає: а) роздута зарозумілість і впевненість у скріпній величі російської держави; б) телеграм-публікації експрезидента РФ Медвєдева, який до сих пір вправляється у вигадуванні образливих прізвиськ для глав держав ЄС. Руки йому вже ніхто не подасть і забути не забуде. І навіть якщо США раптом знімуть санкції проти Росії, європейські не лише залишаться, а ще й посиляться багаторазово.
Принаймні, поки йшли переговори в Ер-Ріяді, про це заявив міністр закордонних справ Франції. "Черговий пакет антиросійських санкцій Євросоюзу торкнеться енергетичного сектора РФ" - сказав Жан-Ноель Барро.
На цьому фоні держави – члени Євросоюзу вже заявили про готовність відправити в Україну 25-30 тисяч своїх солдатів як миротворців та збільшити витрати на власну оборону, про що останнім часом і так багато говорилося. Росія вже висловила своє несхвалення цього кроку, хоча ніхто не питав її думки.
Водночас глава МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила про рекордний пакет допомоги від ЄС Україні.
- Ми запустимо великий пакет допомоги, якого раніше не було в такому масштабі – 700 млрд євро. Це відбудеться найближчим часом, – заявила Бербок.
Для порівняння: за три роки Європа надіслала обсяг допомоги Україні розміром близько 250 млрд євро.
Швидко нічого не робиться – от і переговори в Ер-Ріяді стали «першою ластівкою», «першою сходинкою» та «сторони тільки почали слухати одна одну», як висловився після зустрічі представник РФ Дмитрієв. І «рано говорити про компроміси», додав він.
Якщо брати хоч якісь практичні результати чотиригодинної зустрічі, то нехай це буде домовленість обох сторін «призначити команди на високому рівні для початку роботи з українського врегулювання», як визначає агентство Reuters. У Держдепі США заявили, що зустрічі між Росією та США недостатньо для «міцного миру», але в Ер-Ріяді був «зроблений важливий крок уперед».
Ймовірно, цим кроком було те, що вже пафосно названо «триступеневим мирним планом»: припинення бойових дій в Україні – президентські вибори – підписання остаточної угоди.
Вибори в Україні – ось те, що чомусь не дає спокою обом переговорним сторонам. Можливо, таємно сподіваються, що ось прийде новий, більш гнучкий президент і одразу почне і проросійський порядок денний проштовхувати, і всі рідкісноземельні метали віддасть у подарунок США – просто так.
Коли зустріч у столиці Саудівської Аравії була в розпалі, Росія дала зрозуміти, що посилює свої вимоги для підписання мирної угоди.
Як повідомляє Reuters, речник МЗС РФ Марія Захарова заявила журналістам у Москві, що не приймати Україну як члена в НАТО "недостатньо". На думку Захарової, Альянс повинен повністю відмовитися від обіцянки, даної в 2008 році Україні в Бухаресті щодо потенційного входження України в НАТО.
- Інакше ця проблема продовжуватиме отруювати атмосферу на європейському континенті, - заявила Захарова.
Напередодні переговорів в Ер-Ріяді представник РФ в ООН Василь Небензя під час виступу озвучив ще кілька «хотілок» Росії. Крім нейтрального статусу, Україна має забути, як «безповоротно втрачені», Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області, а також Крим.
За результатами зустрічі представників РФ та США у столиці Саудівської Аравії державний секретар США Марко Рубіо заявив, що на переговорах обговорювалася можлива зустріч президентів Трампа та Путіна, які «чекають на цю зустріч».
- Президент Трамп зараз у позиції розпочати процес, який може закінчити це. І це призведе до багатьох позитивних результатів як для США, так і для Європи та України, - заявив Рубіо.
За словами держсекретаря США, мета американської сторони у майбутніх переговорах – привести війну до справедливого кінця, який буде допустимим для всіх сторін.
- Як це виглядатиме? Це буде видно після переговорів, які вже тривають, – резюмував Рубіо.