Український інститут національної пам'яті визнав ім'я одесита Михайла Жванецького та об'єкти, пов'язані з ним, символікою "російської імперської політики". Висновок експертної комісії опублікований на сайті відомства.
В ІНП зазначили, що, хоча Жванецький і народився в Одесі, більша частина його життя та творчої діяльності була пов'язана з російськими містами Санкт-Петербургом (раніше – Ленінград) та Москвою. Також комісія зазначила, що творча спадщина Жванецького виключно російськомовна, а вклад сатирика в "російську культуру" неодноразово відзначали почесними званнями та державними нагородами РФ.
Експерти нагадали, що у 2015 році Міністерство культури включило Михайла Жванецького до так званого "білого списку" діячів культури, які публічно засудили тимчасову окупацію Криму та висловили підтримку територіальній цілісності України. Проте в одному зі своїх виступів у тому ж 2014 році, письменник висловився так: "Хтось хотів свободи й в Європу – отримав. Хтось хотів Крим – отримав. Ще тільки потрібно довірити все верхам....Якщо вирішувати питання на найвищому рівні — то між собою, як не дивно, Росія та Америка. Саме ці дві країни можуть владнати це питання. А поки що, як сказав і Обама, Крим втрачено, його не повернути".
- Фактично, така позиція повністю відповідає російському наративу про формальну, а не реальну суб'єктність України як суверенної держави, подальшу долю державності якої можуть вирішувати лише США та держава-агресор РФ, – наголосили в УІНП.
Також у відомстві зазначили, що у 2019 році Жванецький відвідав окупований Крим, де брав участь у зніманні кінофільму "Одеський пароплав" на замовлення російського каналу "Росія 1". Разом із ним у фільмі знялися російські актори, які внесені до "чорного списку" Мінкульту.
– На підставі викладеного, творча діяльність Жванецького Михайла Михайловича (1934–2020) – радянського та російського письменника-сатирика не пов'язана з розвитком української культури, водночас повністю відповідає визначенню русифікації у розумінні Закону, – йдеться у висновку експертів.
В УІНП вважають, що окремі висловлювання Жванецького щодо суверенітету та територіальної цілісності України, а також його у російських проєктах можна класифікувати як "пропаганду російської імперської політики". Також комісія визнала втіленням русифікації усі пам'ятні символи, назви та об'єкти, встановлені на честь Жванецького.
- Присвоєння імені М.М. Жванецького географічним об'єктам, назвам юридичних осіб та об'єктів права власності, об'єктам топонімії, а також встановлення на його честь пам'яток та пам'ятних знаків в Україні є втіленням русифікації – російської імперської політики, спрямованої на нав'язування використання російської мови, пропаганду російської культури як вищих у порівнянні з іншими національними мовами. культурного та інформаційного простору, - зазначено у повідомленні.