Завантажити ще

Від диктаторів до делегацій: хто та чому прилетів до Москви на "парад без перемоги"

Від диктаторів до делегацій: хто та чому прилетів до Москви на
Фото: Сіньхуа

На 9 травня російський диктатор Володимир Путін запланував чергове шоу «побєдобєсія». Вкотре кремлівський режим спробував надати йому міжнародного характеру, запросивши велику кількість закордонних глав держав. Поява іноземних лідерів на трибунах Червоної площі 9 травня стала б демонстрацією відсутності міжнародної ізоляції Путіна та наявності у Росії союзників. Звичайно, в основному це країни все ще існуючого СНД, країни Глобального Півдня, а то й зовсім Третього світу, але Путін може похвалитися і більш вагомим уловом – лідером Китаю та главами двох європейських держав. У гостьовому списку господаря Кремля розбирався журналіст Коротко про.

До «переможців» записали тих, хто не воював з фашизмом

Загалом у Москві очікують гостей із 30 країн світу. Найдивніше полягає в тому, що абсолютна більшість цих країн не має жодного відношення до боротьби з фашизмом. Це Бразилія, Буркіна-Фасо, Венесуела, В'єтнам, Гвінея-Бісау, Єгипет, Зімбабве, Конго, Куба, Лаос, Монголія, М'янма, Палестина, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія.

Країни СНД будуть представлені сателітами Росії – главами Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану. А ось голова Азербайджану Ільхам Алієв так і не захотів відвідати урочистості до Дня перемоги 9 травня у Москві. І навіть не допомогло, що Путін направив до Баку патріарха Кирила, щоб переконати приїхати азербайджанського президента.

З Європи добиралися колами

Від Європи будуть два лідери - прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо та президент Сербії Олександр Вучич. І це після того, як у Європейській комісії заявили, що європейські лідери не можуть підігравати Путіну в його шовіністичних спектаклях.

І Фіцо, і Вучичу, які напередодні марно показували, що їм нездужається, довелося добиратися до Москви не без пригод. Для початку переліт їхніх літаків заборонили Польща та країни Балтії, мовляв, летіть не через наш повітряний простір. Окрім цього, атака невідомих дронів на Москву та область паралізувала роботу аеропорту "Внуково" на 10 годин. Саме сюди злітаються високопоставлені гості на парад до Путіна. Той же Вучич ледь не застряг в аеропорту Баку. А Роберт Фіцо на момент написання статті ще й не вилетів. Йому терміново розробляють новий маршрут.

Чому не приїде Орбан

У канцелярії головного європейського симпатика Путіна – Віктора Орбана заявили, що такий візит взагалі не обговорюється, оскільки для угорського народу завершення Другої світової війни мало «інше значення», ніж для решти держав. Справа в тому, що під час Другої світової війни Угорщина була союзником Гітлера, і приїзд Орбана на парад 9 травня до Москви означав би, що вона святкує перемогу над собою. Проте Словаччина під час війни також підтримувала фашистську Німеччину, але це не завадило словацькому прем'єру Фіцо мчати на парад до Путіна.

Головний «улов» Путіна – глава Китаю

Сі Цзіньпін – головний у списку гостей Володимира Путіна. Його участь у зрежисованому військовому параді до Дня перемоги, ймовірно, необхідна для "посилення довіри" між країнами.

Лідер Китаю затримається у Росії на чотири дні. При цьому Сі Цзіньпін відвідає Москву не через велику любов до Путіна, а з чисто прагматичних міркувань. За даними видання Bloomberg, переговори між лідером Китаю Сі Цзіньпіном та президентом Росії Володимиром Путіним включатимуть обговорення проєкту газопроводу "Сила Сибіру 2". Завдяки якому Росія зможе постачати до Китаю додатково 50 млрд кубометрів на рік, а Китай зможе замінити дорожчий імпорт скрапленого природного газу.

"Росія стає все більш залежною від продажів до Китаю, оскільки вона щосили намагається замінити європейський ринок, який різко скоротився після вторгнення в Україну в 2022 році", - зазначає Bloomberg.

Більшість союзників подумали і не приїхали

Насправді те, що Кремль намагається представити як свою міжнародну перемогу, все одно виглядає повною поразкою Москви. Більше третини важливих союзників Росії під різними приводами відмовилися від приїзду до Москви на парад.

Наприклад, будуть відсутні лідери Пакистану та Індії через військовий конфлікт між цими країнами, що набирає обертів. Пакистан повністю проігнорував парад, а Індія скасувала вже оголошений візит прем'єра Нарендри Моді та направить до Москви делегацію Міноборони.

Не приїде на парад половина лідерів країн БРІКС. ПАР надішле міністра оборони, а Іран обмежиться послом. Індонезія, яка цього року приєдналася до БРІКС, також відправить на парад лише міністра оборони. Глава ОАЕ, які вступили до БРІКСу у 2024 році, теж не повідомляв про бажання приїжджати до Москви.