Завантажити ще

Від провалу до прориву: чим може закінчитися зустріч України та РФ у Стамбулі

Від провалу до прориву: чим може закінчитися зустріч України та РФ у Стамбулі
Фото: gettyimages.com

Однією з найголовніших світових подій цього тижня може стати зустріч президента Володимира Зеленського з російським диктатором Володимиром Путіним у Стамбулі 15 травня. Вже зараз є сумніви щодо результативності цього заходу, але повністю його скидати з рахунків теж не варто. З огляду вже зроблених заяв усіх учасників перемовин, можна припустити три варіанти результативності цієї зустрічі: провальний, нейтральний та позитивний.

Журналіст Коротко про обговорив із політологами можливі результати цієї зустрічі.

Варіант №1: провальний – зустріч не відбудеться

На жаль, це найімовірніший варіант. Причина полягає у різниці підходів до мирних переговорів України, її союзників та Росії. Так, Київ та його європейські партнери вважають, що спочатку потрібно досягти припинення вогню, хоча б на 30 днів, а лише потім уже розпочинати перемовини.

А Путін хоч і заявляє, що нібито готовий до діалогу без будь-яких попередніх умов, за даними The Times, на самих переговорах він вимагатиме від нас свідомо нездійсненних поступок: фактичної капітуляції України, відмови від вступу до НАТО, усунення від влади Володимира Зеленського та здачі територій, включаючи Крим. Зрозуміло, що ні Україна, ні її союзники ніколи не підуть на це.

- Переговорів у Стамбулі, швидше за все, взагалі не буде. Путін не пішов на припинення вогню, а це була вимога України та її союзників. А Володимир Зеленський як би залишив поле для маневру, заявивши, що все одно поїде до Туреччини, – пояснює експерт із міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілля Куса. - Але подальші мирні переговори залежатимуть від позиції США, яка поки що не до кінця зрозуміла. Спецпредставник США Кіт Келлог заявив, що підтримує ідею 30-денного перемир'я перед переговорами, сам Трамп закликав Зеленського та Путіна терміново зустрітися та інше. Але починати треба, звичайно ж, із припинення вогню, чого Путін робити не хоче.

Варіант №2: безрезультатний – ні про що не домовляться

Цей варіант можливий із урахуванням позиції президента США Дональда Трампа, який усіма силами бажає посадити за стіл переговорів Зеленського та Путіна. Причому він більше тисне на Київ, а не на Москву. І схильний більше вірити порожнім обіцянкам російського диктатора, аніж реальності.

Так, 11 травня Трамп категорично заявив, що Україна має негайно погодитися на запропоновані російським диктатором Володимиром Путіним переговори в Туреччині.

"Потенційно великий день для Росії та України (переговори. – Ред.)! Подумайте про сотні тисяч життів, які будуть врятовані, якщо ця нескінченна "кривава бійня" нарешті, сподіваємося, закінчиться. Це буде абсолютно новий і набагато кращий світ. Я продовжу працювати з обома сторонами, щоб це сталося!" - написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social.

У такому разі переговорний процес мляво, але може рухати вперед.

- Путін затягує час перед американцями та Трампом, щоб уникнути запровадження нових санкцій. Спочатку і Дональд Трамп може грати в цю гру з уявними мирними переговорами. А тим часом бойові дії також продовжуватимуться, - вважає військово-політичний експерт Іван Ступак.

Варіант №3: позитивний – через санкції Кремль піде на поступки

Результативний - найменш імовірний варіант з огляду вищеописаного. Занадто різні стартові позиції всіх сторін переговорів. Крім цього, Росія не припиняє ні активних штурмів на фронті, ні обстрілів українських міст.

«Не може бути жодних переговорів, доки говорить зброя. Не може бути жодного діалогу, якщо водночас бомбардують мирних жителів. Припинення вогню потрібне зараз, щоб могли розпочатися переговори. Заради миру», - заявив президент Франції Еммануель Макрон. Тобто тут також намічається глухий кут.

Хоча на Росію можуть вплинути санкції Європи та Америки, якщо вона не погодиться піти на мирні переговори. Глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що знає деталі нового санкційного пакету проти країни-агресора Росії і що він є "дуже жорстким".

- Путін розуміє лише мову сили, і до мирних переговорів Росію можуть схилити лише нові санкції. І тепер справа за американцями та європейцями, які пообіцяли ввести санкції, якщо кремлівський диктатор не припинить вогонь і не піде на переговори. Сам і з доброї волі він цього робити не буде. Він розраховує на новий наступ в Україні і на те, що досягне виконання своїх ультиматумів, - пояснює політолог Тарас Загородній.