Президент США зустрівся з лідером Сирії вперше за 25 років. Бесіда Дональда Трампа та Ахмеда аль-Шараа відбулася в Саудівській Аравії. Про це повідомив телеканал Al Jazeera, який назвав зустріч “історичною подією”.
Зустріч тривала 33 хвилини і пройшла перед конференцією Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (GCC), зазначає Guardian. Конференція є частиною чотириденного візиту Трампа на Близький Схід, щоб залучити країни Перської затоки до інвестицій в США.
Зустріч Трампа з президентом Сирії відбулася наступного дня, щойно президент США оголосив про скасування санкцій проти цієї країни. Цей крок є суттєвою зміною політики США. Вашингтон оголосив Сирію державою-спонсором тероризму в 1979 році, запровадив санкції у 2004-му й додав додаткові обмеження після початку громадянської війни у 2011 році.
Нині Сирія адаптується до життя після більш ніж 50 років жорсткого правління родини Асадів. Зустріч лідера країни з президентом США вважається ключовою для визнання легітимності нової сирійської влади, після того як Башар Асад був усунений з посади президента у грудні 2024 року.
- Я наказую припинити санкції проти Сирії, щоб дати її новий початок. Це дає їй шанс на велич. Санкції були справді руйнівними, дуже потужними, - сказав Трамп на Раді співробітництва арабських держав Перської затоки після зустрічі з аль-Шараа.
За словами речника Білого дому, Трамп закликав нормалізувати сирійські відносини з Ізраїлем, допомогти США в їхній місії боротьби з «Ісламською державою» та розібратися з рештою хімічної зброї у Сирії. Ключовим питанням для США в цій країні є захист релігійних меншин.
Бесіда лідерів США та Сирії стала кульмінацією місяців дипломатичної роботи сирійців, а також їхніх турецьких та саудівських союзників, які вважали, що особиста зустріч з Трампом допоможе покласти край міжнародній ізоляції країни. Сирія підготувала звернення до президента США, яке включало доступ до нафти, запевнення Ізраїлю в безпеці та пропозицію звести вежу Трампа в Дамаску.
Адміністрація Трампа раніше побоювалася співпрацювати з аль-Шараа, колишнім лідером ісламістського повстанського угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам». Він раніше очолював сирійське крило «Аль-Каїди» та воював проти військ США в Іраку, де провів п'ять років у американській в'язниці.
Державний департамент передавав сирійцям список із 12 умов для скасування санкцій, який включав захист меншин та збереження за США права завдавати ударів по тим, кого вони вважають «терористами» на сирійській землі.
Скасування санкцій відбулося попри підозри Ізраїлю щодо ісламістського уряду в Дамаску. Ізраїль заявив, що не дозволить урядовим силам розгортатися на півдні Сирії, і за останні місяці здійснив десятки авіаударів по всій країні.
Зняття санкцій США стане кроком до реінтеграції Сирії в міжнародну економічну систему та поштовхом для постраждалої економіки країни, яка намагається відновитися після 14 років громадянської війни.
У Дамаску оголошення про скасування санкцій було зустрінуто з радістю. У вівторок столицю країни заповнили гудки автомобілів із сирійськими прапорами.
За оцінками ООН, понад 90% населення Сирії живе в бідності. Значна частина житлового фонду країни зруйнована, а основні послуги, такі як електроенергія та інтернет, залишаються нефункціональними.
Через санкції США Сирія не мала доступу до міжнародної банківської системи Swift, а міжнародні компанії неохоче торгували з країною, боячись зіпсувати фінансові відносини з США.