Євросоюз зняв економічні санкції з Сирії слідом за США. Про це йдеться на сайті Ради ЄС 28 травня.
- Це ухвалення правових актів формалізує політичне рішення, оголошене 20 травня і спрямоване на підтримку сирійського народу у возз'єднанні та відновленні нової, інклюзивної, плюралістичної та мирної Сирії, — йдеться у заяві.
Європейська влада також виключила із чорних списків 24 сирійські структури, включаючи Центробанк. На них поширювалося заморожування коштів та економічних ресурсів.
- Деякі з цих організацій є банками, зокрема Центральним банком Сирії або компаніями, які працюють у ключових для економічного відновлення Сирії секторах, таких як видобуток та переробка нафти, бавовна й телекомунікації, а інші – у засобах масової інформації та телебачення, – розповіли в ЄС.
При цьому Євросоюз подовжив санкції щодо осіб та організацій, пов'язаних із режимом колишнього президента Сирії Башара Асада, до 1 червня 2026 року.
- Крім того, у зв'язку з хвилею насильства, що відбулася в прибережному регіоні Сирії в березні 2025 року, Рада ввела нові обмежувальні заходи в рамках Глобального режиму санкцій ЄС з прав людини, спрямовані проти двох осіб і трьох організацій за серйозні порушення прав людини, - йдеться у повідомленні.
Рада ЄС продовжуватиме стежити за розвитком подій на місцях і готова запровадити подальші обмежувальні заходи проти порушників прав людини й тих, що підживлюють нестабільність у Сирії.
23 травня більшу частину санкцій проти Сирії скасували США. Західні країни запровадили санкції проти Сирії 14 років тому, коли президентом країни був Башар Асад. У березні 2011 року в Сирії розпочалося повстання проти Асада, до наступного року воно переросло у повноцінну громадянську війну.
У грудні 2024 року Асада повалили, і він утік до Росії. До влади прийшли колишні повстанці-ісламісти з угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам». У 2017 році, після поразок від армії Сирії, організація оголосила про формальний розрив з «Аль-Каїдою», щоб позбавитися тавра терористичної організації. Спочатку була створена на базі колишнього відділення ІД у країні - фронту "Ан-Нусра". У 2014 році «Ан-Нусра» розірвала відносини з ІД й стала сирійською гілкою «Аль-Каїди».
20 травня глава зовнішньополітичної служби ЄС Кая Каллас повідомила, що Євросоюз ухвалив рішення зняти санкції з Сирії.