Новина про те, що США припиняють постачання зброї в Україну, приголомшила як грім серед ясного неба. Після того як про це повідомили в Білому домі, українське МЗС запросило для роз'яснень тимчасового повіреного у справах США в Україні Джона Гінкеля, а Міноборони запросило екстрену телефонну розмову з Пентагоном.
Поки немає повної та остаточної ясності у рішенні США, журналіст Коротко про розбирався у тому, як це може вплинути на здатність нашої країни чинити опір російській агресії.
Офіційне пояснення – американцям самим не вистачає такої зброї для своєї армії. Одна зі спікерів Білого дому Анна Келлі офіційно підтвердила інформацію, оприлюднену у ЗМІ, про те, що Сполучені Штати припинять надання Україні ракет для систем протиповітряної оборони та інших високоточних боєприпасів.
"Це рішення було ухвалено, щоб поставити інтереси Америки на перше місце після розгляду міністерствами національної підтримки та допомоги нашої країни іншим країнам у всьому світі", - заявила представник прессекретаря Білого дому.
Неофіційна причина – відмовою від поставок ракет Дональд Трамп намагається змусити Україну до капітуляційного миру з Росією. У його розумінні: не буде ракет - Києву не буде чим захищатися, і він змушений буде піти на принизливий мир з Росією.
До речі, зупинка постачання зброї вже розпочалася. Як пише американське видання Politico, початкове рішення про призупинення частини допомоги, обіцяної адміністрацією попереднього президента Байдена, було ухвалено на початку червня, але набуло чинності лише зараз, коли Україна відбиває одні з найбільших російських ракетних та безпілотних ударів по цивільних об'єктах у Києві та інших містах.
Залишившись без високоточної далекобійної артилерії, ЗСУ не зможуть вражати склади зі зброєю, командні пункти, аеродроми, полігони тощо. Удари по цих об'єктах порушують логістику та постачання російської армії, наприклад, росіянам довелося відсунути аеродроми у глибокий тил.
Серед затриманого озброєння – десятки ракет-перехоплювачів Patriot для протиракетної оборони, тисячі 155-мм фугасних артилерійських снарядів, понад 100 керованих ракет Hellfire, понад 250 високоточних ракетних систем GMLRS, ракети для літака F-16 «повітря-повітря», гранатометів AIM.
Якщо самі ЗРК Patriot ми вже маємо, то ракет до них може вистачити лише до кінця літа. Фото: wikipedia.org
Тут є дві думки – зможе і ні. Генерал-майор Крістіан Фройдінг, відповідальний за координацію постачання зброї Німеччиною, вважає, що Європа разом із Канадою здатна надати Україні необхідну військову допомогу, навіть якщо Сполучені Штати повністю відмовляться від підтримки Києва.
За його словами, країни Європи - члени НАТО - вже перевищили обсяг військової допомоги, наданої США минулого року, яка оцінюється приблизно у $20 мільярдів. Вони взяли на себе близько 60% загальних витрат, які несуть західні союзники.
Водночас він визнав, що компенсація певних аспектів військової підтримки України Америкою "створить значні виклики для Європи". Чиновник вважає, що європейцям буде важко замінити, зокрема, дані американської розвідки, системи протиповітряної оборони, такі як Patriot, і запасні частини для американської зброї. На запитання, на скільки Україні вистачить поставок зброї, схвалених попереднім президентом США Джо Байденом, генерал відповів, що це залежить від логістичних процесів, а також від того, як швидко Україна витрачає зброю та боєприпаси, але "кінець літа здається реалістичною оцінкою".
Крім цього, за даними агентства Bloomberg, європейські лідери розглядають варіант купівлі американської зброї для постачання її Україні, якщо США відмовляться від подальшої допомоги. Як зазначили співрозмовники Bloomberg, пропозиція, яка завойовує все більше довіри, полягає в тому, щоби закупити більше американських систем, а потім відправити цю зброю в Україну.
Фінансово, за наявності політичної волі, Європа зможе компенсувати припинення американської підтримки, каже аналітик Міжнародного інституту стратегічних досліджень Франсуа Хайсбург. Однак справа не лише у грошах.
Серед зброї, що поставляється із США, є кілька критично важливих для ЗСУ пунктів, замістити які, швидше за все, не вийде, кажуть експерти. У Європі їх виробляють мало або не виробляють взагалі.
Американське видання The Wall Street Journal із посиланням на військових експертів раніше повідомило, що без допомоги США Україні вистачить зброї для бойових дій у нинішньому темпі до кінця літа 2025 року. Так звана «коаліція бажаючих» європейських країн не здатна надати Києву озброєння у разі припинення постачання з боку Сполучених Штатів.
За даними Кільського інституту світової економіки, зараз Україна виробляє чи фінансує виробництво близько 55% своєї військової техніки. Ще 25% постачає Європа і близько 20% – США. При цьому деяку американську техніку, у тому числі системи ППО, балістичні ракети класу "земля – земля" та далекобійну ракетну артилерію, поки неможливо замінити.
Відправлення зброї для України можуть зупинити, навіть якщо вона вже на шляху до місця призначення. Фото: U.S. Department of Defense
Український військовий експерт Олександр Коваленко підтверджує, що обмеження постачання американської зброї – це поганий варіант для України.
- Відсутність ракет-перехоплювачів Patriot загрожує тим, що частіше прориватиметься українська протиракетна оборона і під удари потраплять наші міста та інші об'єкти. Відсутність ракет до HIMARS впливатиме на наші високоточні удари на фронті по тилах та структурах супротивника. І тепер ми їх повинні замінювати британськими і французькими ракетами Storm Shadow і SCALP або нашими Р-360 «Нептун». Але це дорожчий і зовсім інший рівень, - вважає експерт.
При цьому він зазначає, що відмова від поставок американської зброї була цілком прогнозованою.
- Те, що Дональд Трамп не постачатиме Україні зброю, було видно ще 2023 року, коли трампістська більшість у Республіканській партії заблокувала постачання зброї Києву на пів року. Зараз ми бачимо, що Трамп за весь період своєї каденції дав Києву лише один пакет допомоги, але на невелику суму – десь 50 мільйонів доларів. А зараз просто завершуються пакети допомоги, які надсилалися в Україну та були ще підписані Джозефом Байденом. У серпні вони будуть повністю вичерпані, – каже Олександр Коваленко.
Тому Україні зараз потрібно розраховувати виключно на свої ресурси та допомогу Європи.
- Потрібні ракети ми зможемо отримувати від інших партнерів, європейських та інших країн, які використують Patriot. Це реекспорт, який отримується через треті країни, це цілком можливо. Вони можуть купувати їх у США, а потім передавати Україні. Тому нам можна впоратися із цією ситуацією, – пояснює експерт.
"Хоча не зовсім зрозуміло, яке озброєння було включено (до списку озброєння, постачання якого призупинять) і коли пауза буде відчутна на полі бою, сигнал видається очевидним: Вашингтон виходить з війни".