Світ і, в першу чергу, Україна все ще намагаються оцінити та усвідомити значущість відмови США від поставок деяких видів озброєнь, зокрема ракет та снарядів. Про це та про подальшу співпрацю між Україною і США журналіст Коротко про розмовляв із політологом Олегом Саакяном.
- Що у політичному плані означає відмова Трампа постачати ракети та снаряди Україні?
- Перше: попри те, як би не розшаркувалися європейські лідери перед ним на саміті НАТО, які б хороші перемовини з Україною не відбувалися, Трамп залишається абсолютно непередбачуваним у своїх рішеннях.
Друге: це те, що позиція щодо обмеження надання Україні озброєння вже як мінімум втретє проявляє себе в Пентагоні. Інтрига полягає в тому, чи є це позицією персонально Трампа, чи це активність міністра оборони Пентагону Піта Хексета, що стала можливою завдяки трампівській атмосфері в адміністрації США.
- Газета The New York Times написала, що Америка виходить з війни в нашій країні, маючи на увазі її зусилля з підтримки Києва. Це так чи ще ні?
- Я думаю, що зараз ще рано говорити про те, що США виходять з процесу підтримки України. Потрібно подивитися, як ця ситуація розвиватиметься далі. Якщо у Трампа дійсно підуть на підтвердження припинення поставок зброї Києву довгостроково, то це означатиме, що це позиція адміністрації Трампа. Проте зараз ми бачимо, що вони відмовчуються, даючи лише загальні коментарі, що може свідчити про те, що адміністрація не має такого рішення, і вони зараз, отримавши цілу бурю негативних відгуків як з Європи, так і зі США, можуть його відкликати.
- Чому Трамп взагалі так діє, це все та ж його ідея "фікс" - примусити Україну до миру? Немає ракет - немає можливості захищатися, а значить, потрібно йти на принизливий мир з Росією?
- Він хоче угоду з Путіним і тому готовий робити будь-які кроки для досягнення цієї угоди. Україна для нього - це лише проблема на шляху. Він не сприймає Україну як самодостатнього партнера. У нього не стоїть мета – завершити російсько-українську війну справедливо. А його головна мета - домовитися з росіянами.
- А про що він хоче домовитися з ними?
- Природа цього бажання Трампа багатостороння. По-перше, психологічно йому потрібне визнання від найбільшого «гангстера світу» – Росії, і це його персональне бажання. Друге - це великі економічні можливості, як йому це здається, від співпраці з Москвою, хоча це не відповідає реальності. І по-третє, йому важливий сам акт домовленості, який для нього є елементом його протистояння з Китаєм. Щоб у можливому політичному конфлікті з цією країною перетягнути Росію на свій бік.
- Рішення Трампа викликало велике обурення як у самій Америці, так і в Європі. Виявляється, він не узгодив його ні з Держдепом, ні з Конгресом. Чи зможе внутрішньопартійна та парламентська позиція в Конгресі, позиція Європи, яка повністю підтримує Україну, примусити Трампа відмовитись від такого кроку?
- Це можливо, і вони можуть досягти результату. Я не думаю, що це буде підтримка України на високому рівні та у великих масштабах, але як мінімум за критичними позиціями підтримка та якась частина поставок залишаться. Думаю, що це реально.
- У США виправдовуються, що не всі види озброєнь перестали надходити зі США Україні, а в Києві стверджують протилежне. Що це за «гойдалки»?
- Судячи з усього – це просто внутрішньоамериканська інституційна неузгодженість або це намагання зараз напустити інформаційного диму, щоб прикрити свої недружні кроки щодо України. Залежно від подальших кроків Білого дому ми зможемо переконатися або в першому, або в другому.
- Зараз всі очікують чергового, третього раунду переговорів між Україною, Росією за участі США. Вони відбудуться, і про що там можуть говорити?
- Такі переговори можуть відбутися, але не факт, що за участі Сполучених Штатів, а на порядку денному буде те ж саме - гуманітарні обміни, взаємні вимоги та ультиматуми. Але я не бачу жодного шансу на те, що ці переговори приведуть до чогось бажаного. Власне, все це не що інше, як імітація переговорного процесу з боку Росії.
Захищатися без американської зброї ЗСУ буде дуже складно. Фото: ФБ 10th Army Air & Missile Defense Command
- Тобто припинення вогню не буде?
- Я скептично налаштований щодо якихось реальних результатів цих переговорів.
- Чию сторону на них прийме Дональд Трамп?
- Підозрюю, що він не буде прямо впливати ні на одну зі сторін через неготовність тиснути на Росію та нездатність серйозно тиснути на Україну. Зате він буде намагатися приватизувати будь-який результат, а якщо його не буде, то штучно інформаційно - створити якісь міфічні успіхи. Це те, що він робив раніше, це те, що він зробив щодо ескалації на Близькому Сході між Ізраїлем та Іраном.
- Трамп провів чергову телефонну розмову з Путіним. Таке враження, що американський президент зачарований російським диктатором?
- Справа не в зачарованості. Трамп дуже хоче домовитися з Путіним, і, відповідно, він на гачку цієї зацікавленості. І я не думаю, що якісь серйозні зміни відбудуться за результатами розмови як у бік посилення, так і в бік послаблення цієї залежності.
- Також планується телефонна розмова і Зеленського з Трампом. Чи вдасться нашому президенту переконати його відновити поставки зброї? Які аргументи він для цього має використати?
- Навряд чи Трампа можна в чомусь переконати, а тим паче, щоб це відповідало його діям, тому що у нього самого часто його власні слова розходяться з його ж діями. У такому разі потрібно не переконувати Трампа, а створювати для нього вузький коридор можливих дій, щоб йому було вигідно підтримувати Україну і вкрай невигідно цього не робити.
- Чи можемо ми зараз розраховувати хоча б на політичну підтримку США?
- Я не думаю, що Сполучені Штати в цих переговорах перебувають на боці України як союзник. Скоріше позиція Трампа така, що вони є посередником. А якщо образно сказати, то Трамп весь час нагадує гравця, який не сідає за покерний стіл, а просто бігає навколо нього і розповідає, у кого які карти.
- А Європа зможе замінити США в поставках зброї для України та в політичному тиску на Росію?
- У поставках озброєння кількісно - ні, але вони можуть асиметрично допомогти Україні компенсувати ті потреби, які Україні закривали американці. Наприклад, одна справа - це системи протиповітряної оборони "Патріот" і ракети до них, які Європа не може нам постачати. Але вона може постачати нам інші засоби ураження балістичних ракет. Це може бути за рахунок нових літаків, оснащених ракетами "повітря-земля" більшої дальності, які можна давати Україні. Саме в такому розрізі у Європи є змога підставити плече Україні. Тиск на Росію вона також продовжуватиме і не буде його знижувати, незважаючи на ексцеси Орбана чи Фіцо.
- Чи означає все це, що США вже не є нашим союзником?
- Тепер вони лише партнер зі своїми дуже сумбурними трампівськими інтересами.
- Чого зараз очікувати Україні від США?
- Рівно того ж рівня відносин, який є зараз – «тягни-штовхай», якщо Трамп не змінить свої позиції. І поки не факт, що він збирається щось змінювати. Зараз американсько-українські відносини є заручниками індивідуального настрою та підходів нинішнього американського президента.
- Але він нещодавно сказав, що дав два тижні на те, як реагувати на посилення російської агресії. А що далі?
- Він уже й раніше не раз давав два тижні на роздуми Путіну, а віз і нині там.