22 липня
Завантажити ще

День залежності: слідами скандалу у НАБУ та САП – хто правий, хто винуватий

День залежності: слідами скандалу у НАБУ та САП – хто правий, хто винуватий
Фото: НАБУ

Битва титанів: СБУ та ОГП проти НАБУ та САП. Два дні події розгорталися із шаленою швидкістю: обшуки, звинувачення, затримання, розвінчання і стрільба пресрелізами. І як вишенька - проголосований депутатами закон, який називають могильним хрестом на антикорупційній боротьбі в Україні. Органи, створені для стримування апетитів топових чиновників, фактично потрапили в залежність від них. Експерти оцінили для Коротко про резонансні події.

Про таємне життя спецслужб і закон «все пропало»

Скандал почався з ранкового візиту до Національного антикорупційного бюро представників Служби безпеки України та Офісу Генпрокурора в понеділок, 21 липня. В підсумку стало відомо, що у без малого двох десятків співробітників НАБУ провели прриблизно 80 обшуків. Серйозні претензії були висунуті до керівника управління детективів НАБУ в Дніпропетровській і Запорізькій областях Руслана Магамедрасулова - його підозрюють у пособництві державі-агресору (посередництво в постачанні до Росії технічної коноплі, яку вирощує батько детектива) і у зв’язках з колишнім нардепом від ОПЗЖ Федором Христенком, який був завербований ФСБ.

Також у СБУ повідомили, що виявили в НАБУ «крота», якого курував із Криму заступник керівника охорони Януковича. Згодом стало відомо, що йдеться про працівника закритого підрозділу «Д-2» Віктора Гусарова, по якому задокументовано щонайменше 60 випадків передачі ворогові інформації з обмеженим доступом. У вівторок суд взяв його під варту без можливості внести заставу.

У САП - Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі - оперативники СБУ провели перевірку стану охорони державної таємниці, через що спецпрокурори звинуватили спецслужбовців у спробі заволодіти секретними матеріалами, щоб скомпрометувати подальші розслідування НАБУ і САП.

У НАБУ, як і належить, дали всьому пояснення і викотили свою «важку зброю» - повідомили про завершення розслідування проти начальника сектору Департаменту захисту національної державності СБУ та ще двох осіб, які вимагали 300 000 доларів за припинення справі щодо організації незаконного переправлення за кордон військовозобов’язаних. Мовляв, ось де причина «наїзду».

В той же час представники активної громадськості зчинили галас, що НАБУ і САП хочуть знищити під корінь. Чи то з помсти за кримінальну справу проти ексміністра Мін’єда і ексвіце-прем’єра Олексія Чернишова, чи то просто як молоді та незалежні структури, які муляють очі владі.

Скандал розрісся до Верховної Ради, коли стало відомо, що нардепи від «СН» ледь не на колінах написали законопроєкт, який має підпорядкувати САП Офісу генпрокурора, а генпрокурору дозволити втручатися у справи НАБУ, передавати їх до інших органів та давати вказівки детективам. І в той же день Рада цей законопроєкт підписала.

Це дуже стислий переказ подій, які гідні сценарію серіалу про таємне життя спецслужб. Передостаннім епізодом стала заява СБУ про те, що у квартирі екснардепа-перебіжчика Христенка були знайдені матеріали НАБУ, які містили службову та конфіденційну інформацію. Останнім - 263 голоси народних депутатів за закон під умовною назвою «все пропало».

"Фактично знищується незалежність двох інституцій від будь-якого політичного впливу і тиску на наші розслідування, які будуть проводитися в майбутньому і ті, які вже у нас тривають", - сказав на брифінгу голова САП Олександр Клименко.

21 липня СБУ та ОГП провели обшуки в більш ніж 80 співробітників НАБУ. Фото: СБУ

21 липня СБУ та ОГП провели обшуки в більш ніж 80 співробітників НАБУ. Фото: СБУ

«Кроти» та інші шкідники є в кожній державній службі

НАБУ та його заступники звинувачують СБУ у проведенні обшуків без санкції суду. В службі не заперечують, називаючи свої дії запобіжником від витоку інформації.

- Така процедура дійсно передбачена законом у випадках, які вважаються критичними, - зазначає колишній співробітник СБУ Іван Ступак. - І НАБУ також проводить обшуки без санкцій. Щодо суті подій, то я проти того, щоб одразу кричати «зрада». Давайте відсторонимось від політики і будемо розглянемо тільки факти: є керівник міжрегіональної ланки антикорупційного українського відомства, який протежує поставки до Дагестану - суб’єкту Російської Федерації - насіння коноплі. Хай не коноплі, хай будуть помідори, але він використовує своє службове становище, щоб його батько отримував гроші з російського бюджету. Як до цього треба ставитися? (Суд вже визначив запобіжний захід Магамедрасулову – перебування під вартою до 16 вересня без можливості внесення застави, - Ред.)

Експерт нагадує, як у травні цього року журналіст Михайло Ткач зафільмував кількох колишніх і діючого співробітника СБУ на вечірці підсанкційної букмекерської контори.

- Як тільки вийшов цей матеріал, протягом доби людину звільнили з посади. Тільки за те, що була в компрометуючому оточенні. Тут же співробітник державного органу лобіює російський бізнес, і нам намагаються пояснити, що це не так. Так і по інших претензіях аргументи НАБУ не дуже переконливі.

В той же час Іван Ступак відмічає, що нічого виняткового не відбулося. «Кроти» та інші шкідники є в кожній державній службі, тим паче у воєнний час.

- У травні минулого року двох полковників Управління державної охорони затримали за підготовку замаху на президента. Чомусь ніхто не кричав, що спецслужбу намагаються дискредитувати і тепер вона не зможе охороняти перших осіб держави. У лютому цього року СБУ викриває у роботі на ворога начальника штабу Антитерористичного центру, а це жах яка висока посада. Однак служба свій промах визнала і не перестала через це існувати. Зараз з боку НАБУ ідуть докори в бік СБУ, що, зокрема, і вона перевіряла тих, кого зараз підозрює. Так, перевірки проводяться, і людина справді може «чистою» заступити на роботу. Спокуси з’являються потім.

В той же час Іван Ступак відзначає, що кримінальні провадження, які відкрили в Державному бюро розслідувань за матеріалами СБУ, не повинні загубитися в часі та просторі, як це часто трапляється.

- Справи мають бути оперативно розслідувані і доведені до суду. Якщо цього не станеться, СБУ доведеться визнати, що вона діяла не з чисто законних міркувань.

Обшуки в одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, якого підозрюють в посередництві в торгівлі з РФ. Фото: СБУ

Обшуки в одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, якого підозрюють в посередництві в торгівлі з РФ. Фото: СБУ

Геополітичний момент і не тільки

 «Політичний слід» у гучних подіях, як не крути, простежується. Внесення змін щодо діяльності НАБУ та САП депутати хитро протягли в технічний законопроєкт щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин. Він уже був ухвалений в першому читанні, залишалося тільки тиснути кнопки у другому. Підгадали закон під скандал чи вчинили «розбірки» для закону, може хтось напише в мемуарах.

Певні наслідки голосування вже є - Євросоюз заявив про стурбованість діями української влади щодо тиску на НАБУ та САП.

 "Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства”, - цитує Суспільне слова речника Еврокомісії Ґійома Мерсьє.

В день слідчих дій у НАБУ, 21 липня, свою стурбованість висловили посли країн "Великої сімки", заявивши про намір обговорити подію з нашим прем’єр-міністром. А от позиція посольства США залишається індиферентною, хоча у минулі роки звідси першою надходила підтримка дій детективів.

- Змінився геополітичний момент. Після Майдану прибічницею створення в Україні незалежних структур по боротьбі з топовою корупцією була демократична адміністрація США. У створення бюро і САП були вкладені величезні інвестиції і такі самі очікування, під них формувалося окреме законодавство, змінювалися правила, - нагадує політолог Олексій Якубін. - Минуло 10 років. Назвати результат роботи цих структур величезним я б не зміг. Особливо в порівнянні з вкладеними ресурсами. Зараз адміністрація Трампа скорочує фінансування по багатьох програмах у світі, в тому числі по антикорупційних. Трамп не вважає це пріоритетом для Штатів.

Також експерт зауважує, що, незважаючи на гучні голоси активістів, які гуртуються навколо НАБУ та САП, у широкому суспільстві ці структури не знайшли потужної підтримки, бо відірвані від життя звичайних людей (у вівторок найпопулярніший запит по Google був «що таке НАБУ». - Ред). Так само вони стоять особняком від інших правоохоронних органів.

- Не секрет, що у цій сфері також існує і конкуренція, і заздрощі, і підкилимова боротьба. У НАБУ і САП найбільші зарплати, їм їх піднімають регулярно, тоді як в прокуратурі не піднімали вже кілька років. Це було таке собі «балуване дитя», яке могло дозволити собі більше волі, ніж інші. Зі зміною геополітичних розкладів в українській владі вирішили, що це положення нарешті можна змінити. Американська адміністрація вже не стане на захист цих органів, Європейський союз попиняє, але не припинить допомогу (заява про це вже була від Ґійома Мерсьє. - Ред.).

Політолог наголошує, що про ліквідацію служби чи її реформування не йдеться. Відбувається підпорядкування, а як воно позначиться на подальшій роботі антикорупціонерів, покаже час.

Нащо говорити про кінець, коли не було початку

Соцмережі повняться гнівом на адресу депутатів, які проголосували за одіозний законопроєкт, і наріканнями з приводу кінця боротьби з корупцією.

- У нас антикорупційній боротьбі ще не прийшов навіть початок, тому говорити про кінець нелогічно, - зауважує адвокат Володимир Мартиненко, колишній голова Громадської ради при МВС. - У 2015-му ми наївно були впевнені, що збудуємо оце все, і корупцію за рік - два буде подолано. Минуло 10 років, а корупції ще більше, ніж було тоді, переплюнули навіть ті речі, які були при Януковичу, коли продавалося і куплялося все. Треба підводити риску, робити якісь висновки про ефективність системи. А якщо ефективності немає, перебудовувати її. Від часу створення НАБУ був проведений лише один частковий аудит, хоча за законом зовнішня незалежна перевірка має бути щорічною. Та й результати того аудиту не були оприлюднені.

Другий момент, на який звертає увагу експерт, - це недоторканість та певні привілеї, які мали антикорупціонери від міжнародних представництв, що дозволяло виходити за рамки повноважень.

- В таких моментах теж треба наводити порядок. Якщо ми говоримо про очищення, то воно проводиться і в поліції, і в Службі безпеки України, і в прокуратурі, і в Кабміні. У період відкритої фази війни така робота має тривати постійно. Причетність до якогось правоохоронного органу не може бути індульгенцією. Уявіть, яка хвиля хейту здійнялася б, якби той детектив з батьком мав відношення до поліції, а не до НАБУ: "це жах, що вони роблять!.." А зараз у мене питають, чи є в торгівлі коноплею кримінальна складова. Коли ми просимо Європу посилити санкції проти Росії, ставити так питання щонайменше неморально. Має бути однакове ставлення до всіх, і органи безпеки мають однаково реагувати.

Щодо заяв про втрату НАБУ та САП автономності, Володимир Мартиненко каже наступне:

- Це державні органи, вони не можуть бути автономними, вони входять у структуру правоохоронних. І ще один момент: у нас є Конституція, і всі закони мають їй підпорядковуватися, подобається це нам чи ні. В Конституції є стаття, яка гласить, що прокуратуру в Україні очолює генеральний прокурор. Він має не тільки важелі, а й відповідальність за результати роботи.

Правник визнає, що прийнятий депутатами закон позбавляє НАБУ індульгенції від міжнародних представництв. Але вважає, що під час війни прив’язувати політику до законодавчих конструкцій некоректно.

Тим часом

Коли матеріал готувався до друку, народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко повідомили, що президент вже підписав законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП Офісу генпрокурора. В Києві почалася підготовка до акції протесту, яку оголосив військовий медик підрозділу "Ульф" (батальйон «Вовки да Вінчі») Дмитро Козятинський. Аналогічну акцію планують провести й у Львові.

Новини по темі: експерти обшук НАБУ