25 липня
Завантажити ще

Детективів НАБУ перевірятимуть на поліграфі та заборонять виїзд - подробиці президентського законопроєкту

Детективів НАБУ перевірятимуть на поліграфі та заборонять виїзд - подробиці президентського законопроєкту
Фото: president.gov.ua

Глава держави Володимир Зеленський у четвер, 24 липня, вніс у Верховну Раду закон про "посилення повноважень НАБУ і САП". У ньому, серед іншого, прописано оновлені вимоги до контролю за діяльністю антикорупційних органів та їх повноваження. Відповідний документ було опубліковано на сайті парламенту.

Документ встановлює, що генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами САП їхніх повноважень. Письмові накази адміністративного характеру щодо діяльності САП видаються за обов’язковим погодженням заступника генпрокурора — керівника САП.

Народний депутат Ярослав Железняк у своїх соцмережах опублікував стислий зміст законопроєкту. За його словами, законопроєкт фактично скасовує норми, ухвалені 22 липня, констатував він. Зокрема:

  • Підрозділ внутрішнього контролю антикорупційних органів не рідше одного разу на два роки проводитиме поліграфологічні дослідження працівників, які мають допуск до державної таємниці, щодо здійснення дій на користь держави-агресора. 
  • Протягом 6 місяців з дня набрання чинності закону СБУ проведе перевірку працівників НАБУ, САП, БЕБ, ОГП, ДБР, НПУ, які мають допуск до державної таємниці на предмет здійснення дій на користь РФ.
  • Офіс генпрокурора та Мін'юст посилять роботу з розшуку та видачі іноземними державами (екстрадиції) осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду чи відбування покарання.
  • Антикорупційні органи повинні посилити роботу з виявлення, розшуку та повернення з іноземних держав активів, отриманих злочинним шляхом. У разі потреби протягом трьох місяців буде розроблено відповідний закон.
  • КМУ та НАБУ протягом одного місяця мають внести зміни до нормативно-правових актів щодо заборони, на час дії військового стану, виїзду працівників НАБУ за кордон, крім випадків службових відряджень.

В Антикорупційному бюро вже відреагували на реєстрацію президентського законопроєкту. Там заявили, що документ фактично відновлює всі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ та САП. У Бюро додали, що їхні представники взяли участь у підготовці тексту та закликають Раду якнайшвидше прийняти документ.

Законопроєкт Зеленського став відповіддю на ухвалення Верховною радою закону №12414, який викликав критику з боку антикорупційної спільноти, також негативно на нього відреагували і представники ЄС. Крім того, підписання законопроєкту спровокували масові акції протесту в Києві та низці інших міст країни.