25 липня
Завантажити ще

США загрожують Франції через Палестину

США загрожують Франції через Палестину
Фото: pexels.com

Між Америкою та Францією виникли чергові протиріччя, спричинені тим, що остання має намір визнати Палестину повноцінною державою. США накинулися на Францію, не вибираючи виразів. Журналіст Коротко про розбирався, чим викликана така різка реакція Вашингтона.

Ізраїль обурився першим

Причиною погіршення відносин між двома країнами стало те, що президент Еммануель Макрон заявив про намір визнати Палестину незалежною державою. "Вірний своїй історичній прихильності до справедливого і міцного миру на Близькому Сході, я ухвалив рішення: Франція визнає Державу Палестина", - написав він у соціальній мережі X.

За його словами, офіційне та урочисте оголошення про це відбудеться у вересні під час засідання Генеральної асамблеї ООН. "Альтернативи немає. Французи хочуть миру на Близькому Сході. І саме нам, французам, разом із ізраїльтянами, палестинцями, нашими європейськими та міжнародними партнерами належить довести, що це можливо".

Але це рішення викликало обурення не тільки в Ізраїлі, а й у США. Ізраїльський прем'єр-міністр Біньямін Нетаньягу назвав намір Макрона "нагородою" за дії ХАМАС і заявив, що це посилить екзистенційну загрозу Ізраїлю.

"Такий крок стане нагородою за терор і ризикує створити ще одну маріонетку Ірану - як це сталося з сектором Газа. Палестинська держава в цих умовах буде плацдармом для знищення Ізраїлю, а не мирним сусідом. Давайте говорити прямо: палестинці хочуть не державу, яка буде існувати поряд з Ізраїлем, - вони хочуть державу замість Ізраїлю", – заявив Нетаньягу.

І до його позиції приєдналися офіційні особи США. Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Сполучені Штати рішуче відкидають намір президента Франції Еммануеля Макрона офіційно визнати Державу Палестину під час Генеральної асамблеї ООН у вересні.

"Це безвідповідальне рішення лише служить пропаганді ХАМАС і відкидає перспективу миру. Це - ляпас жертвам 7 жовтня (тоді палестинські озброєні угруповання, очолювані ХАМАС, вторглися до Ізраїлю з сектора Газа, що призвело до численних цивільних вбивств. - Ред.)" - сказав він.

Визнання Палестини стане визнанням ізраїльського геноциду палестинців

Це офіційне пояснення. Але чи є ще причини, через які Америка не хоче визнавати Палестинську державу? У США вважають, що будь-яке одностороннє визнання Палестини створить юридичні та політичні перешкоди для врегулювання та підірве позиції Ізраїлю під час війни. Вашингтон також перейшов до відкритих загроз - Держдеп заявив про можливі дипломатичні наслідки для країн, які підтримають визнання Палестини.

- США є головним союзником Ізраїлю у регіоні і не хочуть одностороннього визнання Палестини. У Вашингтоні вважають, що це рішення має обговорюватися у двосторонніх переговорах Ізраїлю та Палестини. А Тель-Авів категорично не хоче цього, бо він втратить реальні території та контроль над цим регіоном. Ізраїль не хоче визнавати Палестину як незалежну державу ще й тому, що це буде визнанням геноциду палестинців, який проводять ізраїльтяни у секторі Газа. Але рано чи пізно США також визнають незалежність Палестини, – пояснив Коротко про реальне підґрунтя справ у регіоні директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Довідка Коротко про

Держава Палестина не має статусу повноправного члена ООН, оскільки не визнано трьома державами – постійними членами Ради Безпеки ООН (США, Великою Британією та Францією). Наразі Ізраїль, США та більшість західних країн не визнають Палестину як державу. Організація Об'єднаних Націй використовує терміни «Палестина», «Держава Палестина» та «окупована палестинська територія» (ОПТ) як взаємозамінні залежно від контексту.

Зараз серед країн G20 десять країн (Аргентина, Бразилія, Китай, Індія, Індонезія, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, Південна Африка та Туреччина, а також постійно запрошена Іспанія) визнали Палестину як державу, тоді як дев'ять країн (Австралія, Канада, Франція, Німеччина, Італія та Італія) цього не зробили.

Україна ж визнала незалежність Палестини ще 1988 року, перебуваючи у статусі УРСР. А 1996 року президент України Леонід Кучма відвідав з офіційним візитом Палестинську національну адміністрацію (ПНА), у рамках якого було проведено переговори з тодішнім головою Палестинської автономії Ясиром Арафатом. У листопаді 2022 року Україна підтримала резолюцію ООН, яка закликає Міжнародний суд ООН розслідувати «окупацію, поселенську діяльність і анексію палестинської території» Ізраїлем.

Новини по темі: Франція ООН Палестина