22 листопада
Завантажити ще

Смартфон кожному пенсіонеру або навіщо жінок старше 60-ти називати бабками

Смартфон кожному пенсіонеру або навіщо жінок старше 60-ти називати бабками
Фото: Веленгурин Владимир

Чергова ініціатива української влади роздати навесні смартфони всім вакцинованим пенсіонерам наробила в Мережі чимало галасу.

«Я не е-бабка»

Знайома, яка торік відзначила 60-річчя, не зважаючи на обурення, і жарти знайомих щодо того, що вона «на шару» отримає новенький смартфон, її не веселять.

– Я вважаю це черговим проявом ейджизму, – каже вона. -Я не бабуся ні за статусом, ні за зовнішніми ознаками, ні за відчуттями, і не хочу, щоб у нашій країні так називали жінок навіть жартома. А кліше «е-бабка» та «е-бабуся», які з'явилися в Мережі, звучать не просто неблагозвучно та неприємно, а й образливо.

Дійсно, в умовах, коли пенсія для більшості незабаром наступатиме в 65 років через брак страхового стажу, відносити всіх 60-річних до старих, яким потрібен цей е-подарунок від держави, якось дивно. Щоб це зрозуміти, достатньо уявити собі, наприклад, 61-річну Юлію Тимошенко, яку навряд чи можна запідозрити в тому, що вона потребує дешевого смартфону та пільгового тарифу.

Нову ініціативу влади вже активно обговорюють у соцмережах. Скрін: Дія

Нову ініціативу влади вже активно обговорюють у соцмережах. Скрін: Дія

Звідки гроші?

Після обговорення теми з друзями, колегами та знайомими з'ясувалося, що, окрім морально-етичної сторони питання, народ непокоїть і матеріальний аспект. Чому ніхто не поцікавився у платників податків, чи влаштовує нас таке витрачання бюджетних коштів? Адже гроші на весь цей банкет беруть із наших з вами кишень.

У країні на сьогодні налічується 10,9 млн. пенсіонерів. Зрозуміло, що на смартфони претендуватимуть не всі – хтось не вакцинувався, комусь новий телефон не потрібен, хтось відмовиться від «подарунку» принципово. Але за прикидками експертів, 6-6,5 млн смартфонів купити все ж таки доведеться. І навіть при покупці найдешевших гаджетів вартістю близько 100 доларів, з бюджету доведеться викласти 600-650 млн. доларів.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що сума не є настільки великою, щоб український бюджет її не потягнув.

Але погодьтеся: такій не найбагатшій країні, як наша, є куди витратити сотні мільйонів доларів бюджетних коштів, які з українців буквально «вичавлюють» за допомогою старих та нових податків.

Особливо прикро, що це розбазарювання і самим старим не дуже треба.

Дамо спокій 60-річним «бабусям», які бабусями себе не вважають, і візьмемо для прикладу 80-85-річну мешканку села, якій нічим платити за газ, а в туалет вона ходить, так би мовити, «на свіже повітря». З великою ймовірністю можна припустити, що відсутність доступу до «країни в смартфоні» її хвилює в останню чергу.

Неважко прогнозувати, що якщо вона і отримає цей смартфон, користуватися ним не стане. У кращому разі віддасть онуку, у гіршому – продасть за копійки або використовуватиме як підставку під гарячу каструлю.

Чи не кожна жінка за 60 хоче вважати себе бабкою. Багато з них молоді і багаті жінки, які не потребують дешевих смартфонів. Фото: Веленгурін Володимир

Чи не кожна жінка за 60 хоче вважати себе бабкою. Багато з них молоді і багаті жінки, які не потребують дешевих смартфонів. Фото: Веленгурін Володимир

Вакцинованих більше не стане

Повірити в те, що основна мета роздачі смартфонів полягає в стимулюванні людей похилого віку до вакцинації, можуть тільки дуже наївні люди. Я опитала дюжину пенсіонерів, і жоден з них не сказав про те, що зробить щеплення у передчутті нового смартфона.

Почнемо з того, що наші батьки досить вперті, і більшість людей похилого віку на сьогодні вже прийняли рішення, вакцинуватися ним чи ні. І у прихильників, і у противників власної вакцинації є свої доводи, тож роздачею гаджетів їхню думку не змінити.

Другий момент полягає в тому, що більшість пенсіонерів уже давно визначилися, чи потрібні їм смартфони чи ні. Наприклад, у моєї 75-річної мами є два смартфони, і третій їй точно не потрібен. Вона і з другим (сучаснішим) два місяці розбиралася.

Подруга не купує 83-річному татові смартфон з міркувань доцільності: все нове і незрозуміле його дратує настільки, що негайно піднімається тиск. До того ж, він і в звичайному кнопковому телефоні примудряється «методом тику» підписатися на всі можливі платні послуги – від платних рингтонів до прогнозу погоди. Зі смартфоном він швидко «вилетить у трубу».

86-річна мати іншої подруги сама відмовилася від смартфонів, які їй намагалися подарувати і на 80-річний, і на 85-річний ювілей. У неї погані зір і слух і розбиратися з новими технологіями немає ні бажання, ні можливості.

– І якщо вже є гостре бажання використовувати саме матеріальні стимули, то краще за гроші чи подарункові картки поки що нічого не вигадали.

До того ж, продовжує експерт, якщо видача грошей допомагає економіці загалом, стимулюючи купівельний попит, то роздача смартфонів принесе користь хіба що мобільним операторам, та й то не факт.

- Навіть в умовах цифровізації для початку було б непогано проаналізувати, якому відсотку людей похилого віку дійсно потрібні смартфони, скільки людей, які досі жили без новомодних гаджетів, готові з ними розбиратися? – каже Орищак. - Може все ж таки краще було б не мучити літніх і віддати їм ці «стимули» грошима?

Шукаємо мети

Загалом експерти, опитані «КП в Україні» одностайні: метою роздачі смартфонів може бути будь-що - бажання задобрити виборців, стимулювання пенсіонерів розбиратися в «Дії», піар, підготовка до виборів, створення чергової корупційної схеми – але не дії спрямовані на вакцинацію населення.

- Коли президент лише почав говорити про «країну в смартфоні», на нього посипався шквал критики – мовляв, не всі пенсіонери мають смартфони, - нагадує Олександр Охріменко. - І ось він з урахуванням цієї критики зробив такий піар-хід. І неважливо, що для того, щоб користуватися смартфоном, потрібен інтернет, а він є далеко не у всіх регіонах. Головне, що він убив кількох зайців: відреагував на критику, підвищив рейтинг і тепер він зможе провести за смартфоном і перепис населення 2023 року, і вибори 2024-го. Президент усіма силами намагається узаконити онлайн-референдуми та онлайн-вибори, що допоможе йому зміцнити свою владу на майбутнє.