21 листопада
Завантажити ще

Гіпертонічний криз на фоні війни: як встояти перед тиском

Гіпертонічний криз на фоні війни: як встояти перед тиском
Фото: pixabay

Осінь і в мирний час була сезоном загострення гіпертонічної хвороби, а за вісім місяців війни до нього додались стрес, що накопичився і став хронічним, тривожність, нервове і фізичне виснаження, хронічні хвороби. Гіпертонія теж є хронічним захворюванням, але часто має кризовий перебіг.

Причому від криза не застрахований ніхто, навіть гіпотоніки та ті, хто своїм тиском не цікавляться. Але той, хто хоч раз пережив цей «стрибок», що супроводжується масою неприємних симптомів, навряд його забуде.

Як не допустити гіпертонічний криз, що підвищує його ризики, чи можна впоратися з ним самотужки, у своєму професійному блозі пояснює лікар-кардіолог Ганна Солощенко.

Що може спричинити криз?

Ситуації, коли він трапляється навіть на тлі постійного та правильного прийому підібраних лікарем препаратів, що запобігають підвищенню тиску, на жаль, не рідкість. Спровокувати гіпертонічний криз може низка причин.

лікар-кардіолог Ганна Солощенко. Фото: facebook.com/vash.cardiolog

лікар-кардіолог Ганна Солощенко. Фото: facebook.com/vash.cardiolog

  • Сіль. Виявляється, саме вона випереджає навіть стрес у переліку факторів ризику. Два солоні огірки, квашені помідори, трішки оселедця – всі ці безневинні, на перший погляд, продукти призводять до серйозного підвищення тиску на кілька днів. Додамо сюди продукти, що містять приховану сіль: ковбаси-сосиски, сири, кетчупи та соуси – і ось уже з тиском не справляються навіть найправильніші препарати.
  • Стреси, проблеми зі сном, недотримання режиму, нестача відпочинку.
  • Перепади атмосферного тиску, які з настанням похолодання будуть лише інтенсивнішими. Наші судини підлаштовуються під атмосферний тиск, і якщо він низький, то артеріальний буде зниженим. У цьому немає нічого страшного, крім того, що пацієнти на цьому тлі не вважають за потрібне пити щоденну таблетку від тиску. Потім атмосферний тиск піднімається, за ним підскакує і артеріальний, а діюча речовина від препарату вже вимилася з організму. Як результат – гіпертонічний криз.
  • Надмірне фізичне навантаження. Якщо антигіпертензивний препарат не приймається або підібраний неправильно, навантаження може різко підвищити тиск. Для занять спортом або при великих побутових навантаженнях добре користуватися пульсоксиметром - пульс не повинен перевищувати 85% максимально допустимого пульсу для конкретної людини. Його можна визначити за формулою «220 мінус вік».
  • Магнітні бурі, спалахи на Сонці у метеозалежних людей.
  • Загострення хронічних захворювань, ГРВІ, ковід, підвищена температура, больовий синдром при захворюваннях хребта, суглобів, ШКТ.
  • Деякі лікарські препарати. Тому так важливо на прийомі у будь-якого лікаря повідомити, що ви гіпертонік, перш ніж він призначить ліки. Якщо препарату, що підвищує тиск, не уникнути, лікування має призначатися під контролем кардіолога.

Як не допустити різкого підвищення тиску?

Для запобігання «стрибка» та розвитку кризу єдиний засіб – прийом антигіпертензивних препаратів з дотриманням низки умов.

По-перше, ліки мають бути правильно підібраними, і робить це кардіолог, а не пацієнт за порадою сусідки. Перевірка цієї «правильності» проста: тиск не підвищується вище за показники 130 на 80 за будь-яких умов, будь то стрес, погода, тривога або хвилювання.

По-друге, препарат повинен прийматися щодня, одночасно, незалежно від прийомів їжі. Якщо сьогодні випили о 8-й ранку, а завтра об 11-й – ліки ефективно не працюватимуть.

По-третє, прийом таблетки не залежить від сьогоднішніх цифр на тонометрі. І коли тиск ідеальний, ліки все одно п'ються, інакше зникає накопичувальний ефект і препарат перестає «працювати». Боятися, що показники впадуть, не потрібно – тиск просто не підвищиться.

По-четверте, доза препарату повинна бути постійною щодня, незалежно від тиску. Розламування пігулки навпіл, тому що воно «і так добре», або подвійна доза, щоб швидше допомогло - порочна і небезпечна практика. Коригує дозування лише лікар.

По-п'яте, слід пам'ятати, що антигіпертензивні препарати діють накопичувально, «складуючись» в організмі протягом двох-чотирьох тижнів, після чого починають працювати на повну міць. Тому не варто кидати пити ліки на п'ятий день з початку прийому, бо вони не допомагають.

Крім запобігання підвищенню тиску, антигіпертензивні препарати захищають від ураження інших органів, а це судини, серце, нирки, головний мозок, очі, які страждають при високих показниках тиску. І роблять гіпертонічні кризи не такими частими та легко купірованими препарати «швидкої допомоги».

Чим правильно купірувати гіпертонічний криз?

Насамперед, за допомогою препаратів "швидкої допомоги", які починають діяти швидко, зберігаючи ефект протягом 3-4 годин, і не підходять для щоденного застосування. Це всім відомий каптопрес, краплі «Фармадипін», анаприлін, доксазозин та деякі інші ліки. Яким би не був тиск, ці ліки знижують його, оскільки містять великі дози діючої речовини.

Як зазначає Ганна Солощенко, у разі тривалого кризу та неможливості викликати швидку, можна додати будь-який сечогінний препарат – він виведе зайву рідину, зменшить об'єм крові, що циркулюється, і знизить тиск. Якщо нічого не допомагає, можна ввести 5-10 мл магнезії внутрішньом'язово.

Крім того, деякі поширені препарати помилково приймаються за "швидку допомогу", не будучи нею і не справляючи потрібного ефекту, – наприклад, но-шпа, папазол, раунатин.

Але у разі гіпертонічного кризу важливо не тільки те, чим він знімається, але і як це відбувається. І тут є правила, яких обов'язково потрібно дотримуватись, попереджає кардіолог.

  1. Не знижувати тиск різко, підвищуючи ризик інсульту через порушення кровопостачання головного мозку. Не потрібно намагатися в найкоротший термін досягти «ідеальних» показників, зі 180 до 110 – це небезпечний перебір. Знижувати потрібно лише на 40 мм ртутного стовпа, потім почекати 3-4 години.
  2. Не ігнорувати різкий стрибок тиску, очікуючи, що саме минеться. Підвищення – такий самий чинник ризику щодо інсульту, як і різке зниження. Крім того, можуть виникнути тяжкі ускладнення у вигляді аритмії, кровотечі, інфаркту. Якщо таблетка "швидкої допомоги" не допомогла, потрібно викликати справжню швидку.
  3. Не приймати підвищеної дози щоденного антигіпертензивного препарату. По-перше, на ефект доведеться чекати кілька годин, а час втрачати не можна. По-друге, через відсутність швидкого ефекту люди судомно «закидають» все підряд, через час ліки починають діяти, тиск падає і не піднімається протягом доби.
  4. Якщо криз був сильним і довго не купірувався після препарату короткої дії, це привід негайно піти до кардіолога для коригування схеми прийому ліків.
  5. Якщо пацієнти влітку через спекотну погоду переходили на меншу дозу або м'якіший препарат, саме час повернутися до «зимової» схеми, не чекаючи першого осіннього кризу.

Чи потрібно міняти антигіпертензивний препарат, якщо кризи "зачастили"?

Кардіолог не рекомендує скасовувати щоденні ліки, які вже накопичилися, хоч і працюють погано, і призначати нові в розпал загострення гіпертонії.

– Антигіпертензивні препарати кілька тижнів накопичуються у нас в організмі та швидко виводяться з нього при припиненні прийому. Під час кризів не слід скасовувати звичайні препарати, тому що у нас немає часу чекати, поки накопичаться нові, нехай і сильніші ліки. Нема цих 2-3 тижнів. Тому що тиск тут і зараз підвищується до високих цифр щодня. У таких ситуаціях правильніше додати ще один препарат, сумісний із вашим. Дати можливість кризу піти, новому препарату накопичитися, а потім уже на тлі стабільного перебігу за необхідності міняти схему.

Що рекомендовано в таких випадках додавати до щоденного препарату: блокатор кальцієвих каналів (амлодипін або лерканідипін), калійзберігаючий діуретик (спіронолактон або еплеренон), бета-блокатор, якщо підвищується пульс (бісопролол або небівалол), альфа-блокатор, якщо цифри високі (доксазозин).

Важливо: призначати препарат має лише кардіолог, щоб старий і новий препарати були сумісними і не належали до однієї групи – це не дасть результату, а може й нашкодити.

Чи може трапитися гіпертонічний криз у гіпотоніка?

Як кажуть, гіпотоніки - це майбутні гіпертоніки. Судини, що втрачають з віком еластичність, «зсувають» звичні 60 на 90 у бік підвищення. І за показниками 120 на 80 таким людям вже погано, а 140 на 90 для них – гіпертонічний криз. Причому проявляється він досить бурхливо: з нестерпним головним болем, нудотою, блюванням, запамороченням.

– Якщо не надати своєчасну медичну допомогу, можна отримати серйозні ускладнення – транзиторну ішемічну атаку, крововилив у сітківку чи навіть інсульт, – попереджає кардіолог. - Необхідно відразу взяти під язик препарат від тиску короткої дії, наприклад каптопрес. Якщо не стає краще, обов'язково викликати швидку.

У разі виникнення таких ситуацій гіпотонікам теж потрібно йти до кардіолога за підбором м'якого антигіпертензивного препарату, який п'ється за тими самими правилами, що й у гіпертоніків.

Будь в курсі

Як уберегтися від осінніх стрибків тиску

  1. Частіше вимірювати його, щоб не пропустити момент «підйому», особливо при головному болі та тяжкості, шумі у вухах, запамороченні.
  2. Звести до мінімуму споживання солі, якої восени завжди стає більше в раціоні.
  3. Менше уваги гаджетам та телевізору, більше – прогулянкам, гімнастиці, сну. Вкладатися спати краще раніше.
  4. Якщо тиск перевищив 130/80 і це повторюється час від часу – сходити до кардіолога для призначення м'якого антигіпертензивного препарату.
  5. Відвідати кардіолога для консультації, якщо було перенесено інфаркт, інсульт, напад аритмії, гіпертонічний криз.
  6. Перевірити наявність ліків "швидкої допомоги" в аптечці. Якщо ніколи раніше з цим не стикалися, проконсультуватися з кардіологом, що краще прийняти у разі кризу.
  7. При неможливості впоратися зі стресом, тривогою, порушенням сну попросити свого лікаря призначити короткий курс м'якого седативного засобу.