22 листопада
Завантажити ще

«Котячі світи Луїса Уейна» - як божевільний художник навчив світ любити котиків

«Котячі світи Луїса Уейна» - як божевільний художник навчив світ любити котиків
Фото: Стіллс Лоурес

Дивно, але ще якихось 150 років тому людство практично не милувалося котиками так, як ми розчулюємося і милуємося ними зараз. Коти були потрібні для утилітарних цілей – лову мишей. І щоб вони перетворилися з дрібного хижака на чарівного домашнього улюбленця, знадобився час і… агітація.

Ім'я британського художника Луїса Уейна не так добре відоме широкій публіці, але його малюнки антропоморфних котиків – які грають у карти, курять сигару, ловлять рибу, загалом, наслідують людину, - бачив, напевно, кожен. І щоб повернути Уейну його заслужену славу, британські кінопродюсери, серед яких і сам Бенедикт Камбербетч, вирішили розповісти його історію.

«Котячі світи Луїса Уейна» - дуже точно відображена біографія художника, чиє життя пройшло на зламі епох (1860-1939), тому сюжет фільму – практично уривок з Вікіпедії.

Ми знайомимося з 21-річним збіднілим аристократом Луїсом Уейном (Бенедиктом Камбербетчом), який заробляє, малюючи тварин. Платять за це небагато, а на шиї Луїса, єдиного чоловіка в сім'ї, – п'ять сестер та літня мати. При цьому від запропонованого місця штатного художника однієї із найбільших лондонських газет він відмовляється. Адже його думки зайняті іншими проектами – зокрема тим, як на людську природу впливає електрика. А ще він постійно бореться із своїми внутрішніми страхами-демонами.

Справжніми примадоннами на майданчику були, звісно, котики. А зовсім не актори. Фото: Stills Lowres

Справжніми примадоннами на майданчику були, звісно, котики. А зовсім не актори. Фото: Stills Lowres

Ситуація змінюється, коли для молодших сестер наймають гувернантку Емілі (Клер Фой), і, щоб оплачувати її послуги, Луїс таки влаштовується на роботу. Незабаром між Емілі та Уейном зав'язуються любовні стосунки. Незважаючи на протести сім'ї та пересуди оточуючих, різницю у віці та соціальному статусі, вони одружуються. І любов Емілі, хай і трагічна, допомагає Уейну знайти своє справжнє покликання – малювати котиків. Спочатку звичайних, а потім - наділяючи їх людськими рисами. Малюнки Уейна стають дуже популярними і в Англії, і за океаном. Але ані щастя, ані грошей митцю це не приносить. Зате все більше і більше активізується його психічне захворювання, занурюючи художника у безодню безумства.

Зіграти генія, що збожеволів, мабуть, це був навіть не виклик для Бенедикта Камбербетча, а його звичне амплуа - ролі божевільних і геніїв: і Холмс (серіал «Шерлок»), і Стівен Хокінг («Хокінг»), і математик Алан Т'юрінг ("Гра в імітацію»). Тому перше, що зачаровує на екрані, – акторська майстерність Камбербетча, що втілила різні межі внутрішнього стану художника, та ще й у різному віці – від 21 до 78 років.

Ще одна головна роль - навіть не у чудової Клер Фой, а у вікторіанської Англії, показаної скрупульозно, детально й з любов'ю. А також те, як Британія змінювалася наприкінці ХIX - початку ХХ століття: і персонажі, і костюми, і весь світ – у фільмі відчувається, як швидко мчить час і які зміни він приносить.

Третя головна роль – у кольору. Синій – від світлого до зловісно-грозового, що відображає і одержимість Уейна електрикою, його внутрішні страхи та муки, його втрати. Яскраві та насичені акварельні фарби, коли нам показують найрадісніші моменти його життя. І найбільшим кадром - сонячне світло: у найщасливіші миті.

Пітер - Луїс і Емілі знаходять маленьке чорне кошеня і називають його Пітером. Фото: Stills Lowres

Пітер - Луїс і Емілі знаходять маленьке чорне кошеня і називають його Пітером. Фото: Stills Lowres

Ну і про найголовніше. Звичайно, технології в кінематографі розвиваються з неймовірною швидкістю, і цілком можна було багато котів і кішок зобразити за допомогою комп'ютера. Але творці ризикнули і взяли на їхню роль справжніх котиків. І пухнасті актори зуміли показати, чому ж байдужий до котів світ у результаті зробив їх справжніми кумирами.

Підбиваючи підсумки, можна назвати «Котячі світи Луїса Уейна» казкою – часом милою, часом сумною, часом такою, що викликає сльози, зате надзвичайно яскравою і дуже душевною.

Рольові ігри. Більшість ролей виконали британські актори, чия майстерність залишається однією з найвищих у світі. Клер Фой («Корона»), Тобі Джонс («Розмальована вуаль»), Андреа Райзборо («Чорне дзеркало»), Шерон Руні («Шерлок»), Еймі Лу Вуд («Статеве виховання»). А в епізодах, що запам'ятовуються, побачимо Тайку Вайкікі і музиканта Ніка Кейва в ролі фантаста Герберта Уеллса, який дійсно був у захваті від творчості Луїса Уейна.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

На жаль, через пандемію, щоб потрапити до кінотеатру, знадобиться або сертифікат про повну вакцинацію, або негативний тест на ковід (експрес або ПЛР), у крайньому випадку – довідка про перенесене захворювання, але не більш ніж шестимісячної давнини.

Насичені та яскраві кольори передають найщасливіші моменти життя Луїса Вейна. Фото: Stills Lowres

Насичені та яскраві кольори передають найщасливіші моменти життя Луїса Вейна. Фото: Stills Lowres