21 листопада
Завантажити ще

Лицар і Маргарита «Останньої дуелі»: провал у прокаті чи найкращий фільм року

Лицар і Маргарита «Останньої дуелі»: провал у прокаті чи найкращий фільм року
Фото: Кадр з фільму

Чому "Остання дуель" Рідлі Скотта може стати одним з найкращих фільмів року

29 грудня 1386 року в Парижі відбулася дуель між лицарем Жаном де Карружем та дворянином Жаком Ле Грі. Приводом стала заява дружини де Карружа Маргарити: вона звинуватила Ле Грі в тому, що він її зґвалтував, доки чоловік був у відсутності. Ле Грі звинувачення категорично заперечував. А сенс дуелі полягав у тому, щоб сам Господь Бог розсудив суперників: хто загине під час поєдинку, той і винен. Це є цілком реальна історія, та це була остання офіційно схвалена владою дуель такого роду в історії Парижа.

Рідлі Скотт розповідає цю історію на зразок великого фільму Акіри Куросави «Расемон»: ми бачимо ті самі події очима трьох персонажів.

Спочатку нам розповідають правду, який її бачить де Карруж (Мет Деймон), потім - який її бачить Ле Грі (Адам Драйвер), а в кінці - який її бачить Маргарита де Карруж (Джоді Комер), її варіант, як підкреслюється, найближчий до істини, і саме вона – центральний персонаж у картині. Відмінності між трьома оповіданнями іноді зовсім мінімальні: у ключових сценах вони зводяться до вираження осіб героїв, начебто незначних (а насправді принципово важливих) нюансів. Але Рідлі Скотт не боїться втомити глядача цією історією. Він і не втомлює.

Цього тижня Скотту виповнилося 84 роки. Режисер - зазвичай залежить від віку професія. Але випадок Скотта особливий. Так, у 2000-х і на початку 2010-х він зняв чимало млявих, прохідних фільмів. Щось раптом різко змінилося
2013-го, коли Скотт зняв скаженого «Радника» за сценарієм Кормака Маккарті. Це було несподівано, дуже жорстоко і дуже ефектно.

Фото: Кадр із фільму

Фото: Кадр із фільму

Він і далі іноді трошки засинав, знімаючи дідусеве кіно («Чужий: Заповіт», «Всі гроші світу»). Але періодично він видає чудові картини – такі як «Марсіанін» або ось ця «Остання дуель». Навіть за мірками найкращих картин Скотта "Дуель" - зразок майстерності: кожен кадр, кожна монтажна склеювання в ній бездоганні.

Сценарій картини написали Метт Деймон та Бен Аффлек (у співпраці з Ніколь Холофсенер). Обидва грають найкращі ролі у кар'єрі, буквально як востаннє.

Деймон (який тут дуже схожий на Таноса з кінокоміксів Marvel) має пару практично незабутніх сцен, а Аффлек пофарбувався в блондина і весь час весело вимовляє слово fuck. І, зрозуміло, фінальний поєдинок Деймона та Драйвера наповнений такою люттю та пристрастю, так віртуозно оформлений Скоттом та оператором Даріушем Вольські, що за кілька тижнів після перегляду ти пам'ятаєш його, ніби побачив годину тому.

Інше питання, чому ця «Дуель» так катастрофічно провалилася в прокаті, зібравши $5 млн першого вікенду при бюджеті мінімум у сто. Боюся, це наслідки пандемії: аудиторія як би доларом семафорить студіям, що життя і таке тяжке і вона більше не хоче дивитися нічого сумного й вантажу. Трейлер «Останньої дуелі» весь був виконаний як рапсодія у білому, сірому та чорному, а завершувався повідомленням, що героїню Джоді Комер можуть спалити на багатті, з важливим уточненням: живий.

Але аудиторія хоче не цього, вона хоче «Венома-2», який ні до чого не зобов'язує, який точно її не напружить. Причому « Віднем-2 » – це не «добра» комедія, а агресивна, зла, чорна, з відкушуванням бошок, що дозволяє чоловікам на півтори години знову стати безтурботними семикласниками, жінкам – помилуватися Харді та всім – хоча б частково випустити пару. Ось такого катарсису всі зараз хочуть, а інший не потрібен.

Така нині психологія у глядача, і, боюся, вся голлівудська бойова машина, яка вловила сигнал, ще кілька років розгортатиметься саме в цей бік. А коли розгорнеться, трапиться щось ще, і їй знову доведеться пихкати і смикатися, щоб іти в ногу зі змінами.

Ключовий персонаж - Маргарита де Карруж (Джоді Комер), яку чи зґвалтували, чи ні. Фото: Кадр із фільму

Ключовий персонаж - Маргарита де Карруж (Джоді Комер), яку чи зґвалтували, чи ні. Фото: Кадр із фільму

ДО РЕЧІ

Як все було насправді

Картина заснована не на романі, а на документальній книзі, написаній фахівцем із Середньовіччя професором Еріком Джагером. Він працював, кілька років копався у французьких архівах і стверджує, що в книзі абсолютно все почерпнуто зі старовинних документів, навіть багато реплік персонажів. Лише деяких місцях, де виникали прогалини, він «використовував уяву».

У фільмі історичні події відтворені доволі точно. Щоправда, згідно зі справжніми свідченнями Маргарити злочин виглядав ще драматичнішим. У ньому брав участь ще й Адам Лувель – соратник Ле Грі, який і раніше виступав для нього як звідник. Лувель без довгих розмов прив'язав нещасне до ліжка, щоб Ле Грі зручніше було вчинити насильство, і знаходився в кімнаті, спостерігаючи за тим, що відбувається.

Найголовніше питання, яке хвилює істориків: чи не збрехала Маргарита, звинувативши Лувеля та Ле Грі? Це дуже цікавило і її сучасників. Оголошений поєдинок зібрав тисячі глядачів – для них це було супершоу. Король Карл VI був у від'їзді, дуже боявся, що не встигне дістатися Парижа, і спеціально відправив посланця з наказом перенести дуель на місяць (вона була призначена на 27 листопада, а відбулася 29 грудня 1386).

Протягом століть багато хто вважав Маргариту брехнею, з'являлося багато книг і досліджень, в яких Ле Грі оголошувався невинним. Однак Джагер вважає, що брехати Маргариті не було чого, психологічно її розповідь переконливий, особливо враховуючи, що вона наражалася на ризик спалити на вогнищі.

Хоча ця «судова дуель» була останньою, дозволеною паризьким парламентом, в інших частинах Франції вони відбувалися аж до XVI століття, а в Англії були офіційно заборонені лише 1819 року.

Найвідоміші фільми Рідлі Скотта
  1. «Чужий» (1979)
  2. «Той, що біжить по лезу» (1982)
  3. «Тельма та Луїза» (1991)
  4. «Гладіатор» (2000)
  5. «Ганнібал» (2001)
  6. «Падіння «Чорного яструба» (2001)
  7. «Марсіанін» (2015)
Новини по темі: Кіно Рідлі Скотт Бен Аффлек