21 листопада
Завантажити ще

Євген Клопотенко: Дізнавшись, що борщ визнали культурною памяткою України, я розплакався

Євген Клопотенко: Дізнавшись, що борщ визнали культурною памяткою України, я розплакався
Фото: Пресс-служба Евгения Клопотенко

Український борщ внесений до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. І неважливо, скільки рецептів цієї чудової страви створено в Україні за віки, - всі вони тепер символічно перебувають під охороною.

Прокоментувати подію ми попросили відомого шеф-кухаря й телеведучого Євгена Клопотенка, який був ініціатором включення українського борщу до світової спадщини і подарував гурманам багато секретів його приготування.

- Євгене, як ви зустріли цю новину?

- Знаєте, я плакав. Я дванадцять днів був за кордоном, зараз прилетів до Польщі і через три години буду в Києві. Але новину встиг побачити. У мене просто шквал емоцій. Це набагато більше, ніж просто борщ. Це визнання української гастрономії, це визнання, що ми маємо свою - українську - гастрономічну культуру.

Це набагато більше, ніж просто борщ. Це визнання української гастрономії, це визнання, що у нас є своя – українська - гастрономічна культура

Я не можу говорити, що це як Томос, це було б неправильно. Тому що Томос про релігію. Але національна кухня теж певною мірою релігія. З погляду ідентичності сьогоднішня подія – брила, яка свідчить, що ми маємо своє, споконвічне, те, за що боремося. Адже одна з причин цієї війни полягає у тому, що ми шукаємо своє, національне, а нас цього намагаються позбавити. І тут - така перемога!

Слідом за борщем тепер набудуть популярності й інші українські страви, - упевнений кулінар. Фото: Прес-служба Євгена Клопотенка

Слідом за борщем тепер набудуть популярності й інші українські страви, - упевнений кулінар. Фото: Прес-служба Євгена Клопотенка

Ця перемога мала відбутися пізніше, але ЮНЕСКО зібрало позачергове засідання Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини, і за борщ проголосували.

- Які ще українські страви могли б бути включені до спадщини ЮНЕСКО?

- У спадщині ЮНЕСКО зовсім небагато кулінарних пам'яток. Є хумус, неаполітанська піца та французька гастрономія. Тепер ось наш борщ. Більше від України вносити не можна і не треба.

У спадщині ЮНЕСКО зовсім небагато кулінарних пам'яток. Є хумус, неаполітанська піца та французька гастрономія. Тепер ось наш борщ

Інші наші улюблені страви набудуть популярності слідом за борщем. Всі знатимуть, що є українська кухня, і нею будуть цікавитися, шукатимуть рецепти.

- Чи правда, що «російського борщу» немає і не може бути?

- Правда. Фактично його можна приготувати, рецепти у відкритому доступі. Але привласнити наш борщ не можна. Це так само, як зробити «російську піцу». Можна замісити тісто, щось на нього покласти, а вийде дурна гра.

У Росії, як і в усьому світі, готують український борщ, а як вони його називають – це тепер не наші проблеми.