Початок зими-2024 курортна столиця України Трускавець зустріла піснею. Тут у грудні за гарною традицією вже всьоме провели Міжнародний конкурс вокалістів азербайджано-української дружби.
Ані ковід, ані війна не стали на заваді український пісні: конкурс проводиться щороку і викликає серед співаків неабиякий ажіотаж. Бо це престижний захід, на якому все чесно, прозоро та безкоштовно. Проживання й харчування всіх учасників - за рахунок організаторів, концертмейтер надається безоплатно, вступних внесків немає.
Попереднє прослуховування майбутніх участників конкурсу журі веде дистанційно у «сліпому режимі», слухаючи анонімні записи та виставляючи оцінки за 10-бальною шкалою. Потім за підсумками всіх балів 10 співаків, що зайняли найвищі позиції у рейтинговій таблиці, запрошуються до Трускавця.
Цьогоріч кастинг був особливим і відображав ситуацію у мистецтві в цілому.
До десятки найкращих увійшли два чинні військові - Данило Клягін та Максим Мануйлов. У дівчат-солісток Альбіни Голенач, Аліни Сердеки та Ганни Агасиєвої попри зовнішню ефектність і яскраву посмішку на сцені для гладачів в очах застиг біль - вони знають, що таке бачити, як руйнують твій рідний дім. Вони уродженці нині окупованих регіонів, таких як Донецьк або Рубіжне, та міст, які потерпають від агресора чи не найбільше, - Глухова Сумської області та Харкова.
У кожного учасника - власна історія боротьби з ворогом і за власну творчість.
Ці історії можна було почути на концертах, що проводилися в рамках конкурсу. Особливо відвертим та емоційним вийшов концерт для захисників в одному із центрів реабілітації на Львівщині. Данило Клягін та Альбіна Голенач виступали тут не вперше, а Ганна Агасиєва провела у лікарні всі літні місяці, виходжуючи чоловіка-військовослужбовця після поранення.
Ганна - артистка Харківської опери, яка працює у підземеллі. Всі вистави проходять у підвальному приміщенні з низькими стелями і холодним повітрям. Велика сцена Харківської опери закрита - з постійними тривогами у Харкові на ній проводити вистави неможливо.
До десятки кращих відібрався і Владислав Боднарчук. У минулому - «зіркова дитина»: учасник «Голос. Діти» та інших відомих телешоу. До честі хлопця він не зависнув у власному дитячому успіху, а серйозно працює над виконавською майстерністю, опановуючи такий серйозний вокальний напрям, як академічний спів.
Це і є унікальною собливістю конкурсу, що професійні виконавці співають і оперу, і естраду. Ще кілька десятків років тому це були два ворогуючі табори - оперники та естрадники. Студентам, які вивчали академічний вокал, суворо заборонялося співати естрадні твори, а естрадники упереджено ставилися до опери, вважаючи її рудиментом. Такі заходи, як цей конкурс, повністю змінюють погляд на, здавалося б, звичні речі у музичному світі.
Члени журі конкурсу - відомі оперні співаки, солісти Національної опери України, Львівської опери, професори та завідувачі кафедр музичних академій Києва і Львова, народні артисти, найвищі професіонали вокальної справи і авторитети для співацької молоді: Олександр Дяченко, Людмила Божко та Гурбан Аббасов. Вони зізналися, що їм подобається багато пісень сучасної української естради, вони її слухають на рівні із кращими зразками естради зарубіжної.
«Естради теж потрібно навчатися і вміти її співати», - зауважив Олександр Дяченко, член журі конкурсу, народний артист України, соліст Національної опери України, завідувач кафедри сольного співу Національної музичної академії імені П.І. Чайковського, соліст Національної опери України.
Коли учасники конкурсу у класичному одязі виходили співати оперні арії, неможливо було подумати, що вони наступного дня у сучасних яскравих образах з високою професійністю, майже не відрізняючись від оригінального виконання, будуть співати хіти з репертуару Крістіни Агілери, «Хардкісс» та Тіни Кароль.
Даніїл Клягін - переможець конкурсу, старший солдат ЗСУ, соліст зразково-показового оркестру ЗСУ. Фото: Богдан Ілик
За гарною традицією конкурс став платформою для міжнародної дипломатії. До Трускавця завітав консул Азербайджанської Республіки в Україні Галіббай Агададашев. На зустрічах із трускавецьким міським головою Андрієм Кульчинським та головою ради старійшин і ГКК «Карпати» Левом Грицаком обговорювалися можливості повернення відпочивальників із Азербайджану на курорти України в умовах воєнного стану.
Найбільш хвилюючим став не тільки момент нагородження переможця конкурсу, але й процес вручення сертифікату на продюсерську підтримку виступу на найпрестижнішій сцені світу - в «Карнегі Холл». Його в ексклюзивному порядку лише учасникам Конкурсу вокалістів азербайджано-української дружби надає українсько-американська продюсер Ірина Самсоненко. Цьогоріч її вибір - Альбіна Голенач, харизматична і талановита співачка. У 2023 році завдяки співпраці з Іриною Самсоненко на сцені «Карнегі Холл» виступили лауреати конкурсу азербайджанець Урфан Джафаров та українець Дмитро Воронов, який став першим в історії молодим українським оперним виконавцем на цій легендарній сцені.