25 листопада
Завантажити ще

Невміння планувати, відсутність заощаджень та борги: хто винний і що робити

Невміння планувати, відсутність заощаджень та борги: хто винний і що робити
Фото: Соколовська Інна/УНІАН

Чимало українців не тільки не мають заощаджень і зазнають труднощів із фінансовим плануванням свого життя, а й бездумно влазять у борги, недбало використовуючи банківські продукти – ті самі кредитні картки. Про це у коментарі "КП в Україні" розповів засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян. А це пов'язано з відсутністю фінансової грамотності.

– Як правило, під фінансовою грамотністю розуміють інвестування, про яке варто мати уявлення, – каже Сароян. - По-перше, це дозволить не потрапити до шахрайських схем, а по-друге, допоможе накопичити достатньо грошей на старість. Крім того, важливими аспектами є розвиток самостійності, уміння планувати особисті та сімейні витрати, а також формування підприємницької компетенції. Малий та середній бізнес відіграє ключову роль у розвитку економіки, тому для України буде корисно мати бізнес-орієнтованих громадян.

А ще, каже Сароян, базові поняття економіки дозволять людям краще розуміти дії таких органів, як Мінфін і НБУ, і стежити за рішеннями уряду.

- Як мінімум, лаяти чиновників у сімейному колі люди будуть з великим розумінням питання, а як максимум, вдасться ефективніше відстоювати свої права на ділі, - каже експерт.

Окреме питання – навчання фінансової грамотності дітей. На думку Сарояна, цей процес необхідно починати з раннього віку, щоб діти розуміли цінність грошей і більш свідомо ставилися до витрат.

– Займатися підвищенням фінансової грамотності дітей мають як вчителі у школі, хоча б класу з 6-7-го, так і самі батьки, – міркує експерт. - Причому підводити дітей до цієї теми можна і з раннього віку, поступово закладаючи ази та пояснюючи основні моменти. Враховуючи, що діти досить цікаві, вони будуть ставити багато запитань. А ось з підлітками вже можна говорити про економіку, фінансове планування, основи права та ринок цінних паперів.

Зараз є велика кількість курсів, зокрема онлайн, де школярі можуть отримати всі необхідні знання, продовжує фахівець. Дітям важливо розуміти, звідки беруться гроші та яка насправді ціна у подарунків та розваг. Фінансово грамотна дитина віднесеться до відмови задовольнити її чергову примху з великим розумінням, особливо, якщо вона запланувала більшу і корисну покупку, на яку тепер усвідомлено намагається накопичити гроші.

– Навчання фінансової грамотності з раннього віку стане для дитини надалі хорошою опорою та цінним «ключиком» для успішного дорослого життя, – резюмував Сергій Сароян. - Накопичення, планування, розподіл – все це буде йому вже добре знайоме. Крім того, високий рівень фінансової грамотності допоможе захистити свої фінанси від шахраїв, що також за нинішніх умов дуже важливо.

Новини по темі: Фінанси борги гроші