22 листопада
Завантажити ще

Низька «явка», перебої з вакцинами і час настав: спалах кору невідворотний

Низька «явка», перебої з вакцинами і час настав: спалах кору невідворотний
Фото: Шон Геллап/Getty Images

Війна в Україні збільшила ризики для «пожвавлення» багатьох інфекцій, у тому числі й вакцинокерованих. Серед них одна з найбільш заразних хвороб, відомих світу, - кір. І зараз у нас з одного боку - МОЗ із регулярними закликами щепитися і катастрофічно низьке охоплення вакцинацією дітей проти кору. З іншого – батьки: і ті, що проти щеплень, і ті, що й раді б, та вакцина не скрізь є, і ті, що щепилися б і самі про всяк випадок, але дорого.

Чому заговорили про новий спалах?

Насправді сплеск захворюваності в Україні 2022 року анонсували ще наприкінці минулого року. Причина в тому, що спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Хоча справа насамперед не в цьому, а в низькому рівні охоплення вакцинацією дітей.

Це наочно демонструє епідемія, яка тривала в Україні протягом 2017-2019 років. І якщо у перший рік було зафіксовано близько 5 тисяч випадків хвороби, то 2019-го їх було вже сто тисяч, а Україна отримала «звання» столиці кору в Європі. Передувала цьому вкрай низька вакцинація дітей, яка не досягла 2016 року навіть  рівня 50%.

Що зараз коїться? Станом на 1 січня охоплення щепленням проти кору виглядало дуже пристойно: за даними Центру громадського здоров'я, серед дітей 1 року – 88,5% вакцинованих, серед шестирічок – 86,8%. Так, до 95%, які забезпечують колективний імунітет та захищають від епідемії, недотягнули. Але порівняно з 2022-м - це був чудовий результат.

Поки що офіційні цифри вакцинації проти кору озвучені лише за перше півріччя: серед дітей 1 року щеплено 39,7%, серед шестирічок – 40,7%. Закінчиться рік, за прогнозами імунологів, з показниками 66,3% та 57,9% відповідно. Якщо додати до цього один із важливих факторів поширення кору, що посилився через війну, а саме міграція та скупченість людей у центрах для переселенців, нова епідемія виглядає невідворотною.

Що може запобігти епідемії?

Тільки вакцинація, яка наразі втричі корисніша за звичайну. Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК, що є профілактикою кору, епідемічного паротиту, або свинки, та краснухи. Вона містить живі, штучно ослаблені віруси всіх трьох інфекцій та швидко формує імунітет проти цих хвороб. Цю вакцину можна вводити одночасно із щепленням від грипу, гепатиту В, дифтерії та правця.

В Україні для щеплень КПК використовується бельгійський препарат «Пріорікс», схвалений ВООЗ, який застосовується у світі з 1996 року. За гроші державного бюджету його закуповує Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ, а потім вакцини розподіляються між обласними департаментами охорони здоров'я, які, у свою чергу, відправляють їх до державних медзакладів свого регіону.

Вакцинація від кору входить до Національного календаря щеплень, тобто є обов'язковою та безкоштовною для дітей. Передбачає введення двох доз – в 1 рік і 6 років.

Щодо дорослих, то їм безкоштовні щеплення КПК роблять лише у разі приналежності до груп ризику, а це медики, військові, студенти, освітяни. Всі інші можуть зробити щеплення власним коштом у приватній клініці або купити препарат в аптеці і вакцинуватися в амбулаторії.

Чи потрібно робити щеплення дорослим?

Потрібно вже хоча б тому, що вони дуже важко переносять і кір, і краснуху, і свинку, а ускладнення після будь-якої з цих хвороб небезпечні дорослим інвалідизацією і навіть смертю.

Показаннями для їхньої вакцинації є:

  • не зроблені щеплення КПК у дитинстві;
  • відсутність інформації, записів та спогадів про те, що вони були зроблені;
  • зроблене одне щеплення з двох необхідних;
  • імунітет тільки до однієї з інфекцій внаслідок хвороби або щеплення та відсутність його до двох інших інфекцій;
  • контакт із хворою людиною, що є показанням для екстреної профілактики;
  • планування вагітності з урахуванням того, що щеплення робиться не пізніше трьох місяців до зачаття.

Вакцинація дорослих відбувається у два етапи, між введенням доз має пройти 28 днів. Отриманий імунітет зберігається все життя.

Як перевірити наявність імунітету?

Перед вакцинацією сімейний лікар повинен відправити пацієнта на лабораторний аналіз на антитіла IgG до вірусу кору. Якщо антитіла, які зберігаються в крові десятиліттями, не виявлені, отже, імунітету немає і потрібно щепитися. Позитивний результат означає перенесену у минулому інфекцію чи успішну вакцинацію проти неї.

Для аналізу береться кров із вени, результати готові за два дні, ціна питання – від 250 до 330 гривень.

Кому протипоказана вакцинація?

До тимчасових заборон відносяться вагітність та гостра стадія будь-якого захворювання. Заборонена вакцинаціях у випадку:

  • алергії на компоненти препарату чи яєчний білок;
  • набутих чи вроджених тяжких імунодефіцитів;
  • злоякісних новоутворень;
  • проходження хіміотерапії, променевої терапії, лікування кортикостероїдами;
  • захворювань крові;
  • нетипової реакції на першу дозу вакцини;
  • проведення будь-якої іншої вакцинації протягом останніх чотирьох тижнів.

А чи є вакцини?

За інформацією МОЗ, зараз у всіх безпечних регіонах країни вакцини з календаря профілактичних щеплень мають бути. Але, як відомо, «мають» зовсім не означає, що вони є. Свіжий приклад: наприкінці серпня фахівці Центру громадського здоров'я, інспектуючи вакцинальну кампанію від поліомієліту в Закарпатській області, виявили, що в регіоні нестача та некоректний перерозподіл оральної вакцини. Тож у МОЗ одне бачення ситуації, а на місцях – інша реальність.

Щодо вакцини проти кору, яка закуповується державою та є безкоштовною для дітей, картина в регіонах різна. Судячи з коментарів батьків та лікарів на офіційній сторінці МОЗ у соцмережі, якраз у безпечних регіонах є перебої з препаратом. Полтава, Дніпро, Волинь, Львів та область - вакцини КПК немає. Як зазначає педіатр із Харківської області Сергій Сидоренко, термін придатності вакцини, що була, закінчився 31 серпня, нових поставок поки не було. Хоча знову ж таки не скрізь: наприклад, до Червонограда на Львівщині днями привезли свіжу партію. При цьому в Ковелі немає жодних вакцин для шестирічок, а це і КПК, і поліомієліт, і дифтерія, і правець.

Звичайно, свідомі батьки, особливо ті, хто пам'ятає «добування» вакцини від кору 8-10 років тому, погодилися б і зараз купити її самі, але й це непросто. За інформацією сайту tabletki.ua, «Пріорікс» є в наявності у двох аптеках – у Нікополі на Дніпропетровщині та у Лозовій Харківської області, за 331 та 436 гривень відповідно.

Навіть за свої гроші поки що не можуть вакцинуватися і дорослі. Єдиний варіант – знайти приватну клініку, де таку послугу можуть надати. В обласних центрах її вартість коливається від 700 до 1100 гривень.

Чи можна виїхати в іншу країну без щеплення від кору?

Незважаючи на те, що на кордоні карту прищеплень в українців ніхто не вимагає, для благополучної Європи ми становимо небезпеку і через кір, і поліомієліт, і туберкульоз. У 42 із 53 європейських країн ендемічна передача кору вважається перерваною, проблемними залишаються ті, у кого низький рівень охоплення вакцинацією, і ми - серед них.

Вакцинація дітей проти кору в Європі є обов'язковою і безкоштовною, переселенці на вимогу повинні надати документ, що підтверджує отримані щеплення. Причому це стосується не лише дітей при прийомі до школи чи дитячого садка, але, буває, і дорослих.

- У доньки в школі одразу запитали про базовий пакет щеплень, а я вже чотири місяці працюю, і нікого моя картка щеплення досі не цікавила, - розповідає киянка Оксана Червоненко, яка півроку живе в Братиславі. – А ось моїй сусідці, яка в супермаркет влаштувалась, батьки передавали папірці про вакцинацію – у неї вимагали.

Так чи інакше, в Європі дотримується правило: немає документального підтвердження зроблених щеплень – вважаєшся нещепленим.