Російські військові створили для жителів Маріуполя фільтраційні табори, що стали справжніми гетто. Чоловіків з районів Гугліно, Мирний та Волонтерівка - всього близько двох тисяч осіб – звезли в села Безіменне та в Козацьке Новоазовського району. Жодних особистих речей з собою взяти не дозволили, паспорти та інші документи для ідентифікації особи було відібрано, повідомив радник мера Маріуполю Петро Андрющенко.
- Чоловіків розмістили у приміщенні школи та клубу (на відео школа в с. Безіменне. – Ред.). Четвертий тиждень чоловіків насильно утримують, не дозволяючи покидати територію школи без конвою російських військових. Умови утримання - жахливі: люди вимушені спати на підлозі у коридорах. Медична допомога не надається, - повідомив він.
Андрющенко додав, що серед людей у школі зафіксовано перший випадок туберкульозу, в результаті чого спортивну залу школи перетворено на ізолятор, де зачинено без медичного догляду велику кількість людей. В с. Козацьке зафіксовано перший випадок смерті чоловіка через відмову окупантів викликати швидку допомогу.
Двічі на день окупанти проводять перекличку. В разі відсутності будь-кого з утриманих обіцяють посилювати тортури та вдатись до розстрілу інших затриманих. Людей годують три рази на день «справжньою баландою».
- В місті утриманні в якості точки гігієни одна раковина з холодною водою на тисячі людей. Гігієна як така відсутня, що посилює захворюваність серед утримуваних. Документів людям не повертають, натомість всі отримали папір про проходження фільтрації, але й він не дає їм права покинути територію табору. Були окремі спроби, але чоловіків було затримано і побито. Остання невдала спроба за іронію долі була прорватись до евакуаційних автобусів ООН та Червоного Хреста, які утримані бачили з вікон, - повідомив радник мера Маріуполю.
Він додав, що всіх утриманих, включаючи хворих та людей з інвалідністю залучають до роботи з благоустрою села та Новоазовська під конвоєм російських військових. Щодо подальшої долі окупанти наголошують, що «ще не вирішили – використати людей як робочу силу на розборі завалів Маріуполя або мобілізувати до армії окупантів».
В понеділок, 2 травня, на вишикуванні людям було оголошено, що вони візмуть участь у "параді" на 9 Травня в Маріуполі в якості «полонених». Для чого їх переодягнуть у форму українських солдат.
- Зворотний бік цього жахіття – життя жінок, що залишились в районах Гугліно, Мирний та Волонтерівка. Через відсутність чоловіків та велику кількість окупантів, що оселились у тому районі, домівки тотально розграбовуються росіянами навіть при наявності в будівлі людей. На вулицю жінки не виходять через страх зґвалтування, - сказав Андрющенко.
Напередодні стало відомо, що росіяни в рамках підготовки проведення в Маріуполі Дня перемоги встановили в міста скульптуру "бабусі з червоним прапором".