Завантажити ще

Терор страхом: ворог розсилає листи з погрозами замінування та вибухів. Як реагувати

Терор страхом: ворог розсилає листи з погрозами замінування та вибухів. Як реагувати
Фото: Національна поліція України

Ворог бомбардує Україну не тільки безпілотниками та ракетами, а й вдається до психологічних атак. Останнім часом до різних установ, у ЗМІ масово надходять листи про підготовку терактів. Вибухові пристрої погрожують підірвати у житлових комплексах, оселях, освітніх закладах, наземному транспорті й навіть у метро, яке у багатьох громадян асоціюється з укриттям. Не минуло таке послання і нашу редакцію. Більше того, стало відомо, що листи-погрози почали підкидати й у приватні поштові скриньки як публічних людей, та і звичайних громадян. Що це таке і як реагувати, з’ясовувала журналістка Коротко про.

Поліція мусила реагувати на 2000 звернень

Перша масована психологічна атака відбулася 14 жовтня. На електронні адреси дипломатичних представництв, органів влади, масмедіа, шкіл, дитячих садків, бізнес-центрів, готелів та ТРЦ надійшли повідомлення про закладену в спорудах вибухівку. Автор листа представлявся учасником "терористичної групи", назва якої збігалася з назвою одного з антиукраїнських телеграм-каналів. Підготовку вибухів представляли як помсту за розслідування журналістів Радіо Свобода, в якому викривалися агенти ФСБ, що за гроші підбурювали українців, зокрема підлітків, палити автомобілі військових та всіляко перешкоджати роботі ТЦК.

Поліція відзвітувала, що мусила реагувати на 2000 звернень. В адмінбудівлях та освітніх закладах проводилися евакуації, були підняті на ноги вибухотехніки та кінологічні служби. Вдалося встановити, що відправник погроз живе в окупованому Криму і має російський паспорт.

Після цієї НП погрози про мінування освітніх закладів виринали в Івано-Франківській, Хмельницькій, Одеській та інших областях, але далі ситуація стишилася. Ймовірно, ворог накопичував свої «ракети».

Друга масована атака відбулася 26 листопада і була скерована на численні ЗМІ, Вищу раду правосуддя, банківські, бізнес-установи, приватних осіб. «Лист щастя» надійшов і на скриньку видання Коротко про.

Чемне «Ви» і сплутані адреси

На цей раз автор листа виступав від імені таємничого «Бойового Братства», що об’єднує учасників бойових дій та ветеранів АТО. Він розповідав, що в будинку, де знаходиться адресат, закладено вбивчий пристрій, замаскований під дитячу іграшку і упакований у вакуум. «Я професіонал, я буду підривати кожну будівлю раз на 3 - 4 дні. Я заклав понад 20 пристроїв. Не намагайтеся знайти його, Ви не зможете!». Цікаво, що чемне "Ви" з великої літери пишеться по всьому тексту, а в редакцію одного з інтернет-видань прийшов лист, що закінчувався «з повагою».

У нашому посланні було названо 7 об’єктів, які «месник» збирався висадити в повітря в Києві, Львові та Одесі, але заявлені ним поштові адреси не відповідали реальним.

З огляду відкритої інформації, зміст погроз, які були розіслані 26 листопада, більш-менш збігався, але називалися різні об’єкти (наприклад, посольство Португалії чи Норвегії), і автор міняв ім’я, прізвище та по батькові у нетиповому поєднанні. В одному випадку фігурував такий собі Журмани Шаміль Жданович. Особа чи особи, які прикрилися таким "інтернаціоналом", надіслали лист з польської електронної адреси. Ймовірно, скринька була зламана.

У скоєному «Жданович» просив вважати винними «журналістку радіо свободи Ірину Сисак та Заступника Міністра Фінансів України Світлану Воробей». Чим не догодила остання, невідомо, але судячи з великих літер державну посаду автор поважає.

Є версія, що листи генеруються автопрограмою, звідси нісенітниці та проколи.

Такий лист з погрозами отримав на робочу адресу один з наших колег. Відправник – якийсь Юзвенко Шарль Жданович – мабуть, далекий родич вищезгаданого Шаміля. Скрін

Такий лист з погрозами отримав на робочу адресу один з наших колег. Відправник – якийсь Юзвенко Шарль Жданович – мабуть, далекий родич вищезгаданого Шаміля. Скрін

"Як пролазить небажана реклама, так і цей мотлох"

- Я теж отримав такого листа від якогось «Назара» на свою персональну адресу, і не я один, - каже військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак. – У розсилці я побачив електронні адреси всіх людей, з якими ми працювали в комітеті Верховної Ради над законопроєктом про реформу СБУ. Як ці адреси потрапили до чужих рук, я не знаю – або зламали скриньки, або хтось виніс список. З багатьма власниками скриньок я перетинався всього один раз.

Експерт відзначає, що сьогодні роздобути чийсь e-mail не є проблемою. Ведеться ділова переписка, люди залишають свої адреси у банках, державних установах, в анкетах на бонусні картки, в соцмережах, коли відкривають акаунти. Як до нас пролазить небажана реклама, так може пролазити і інший мотлох.

- Мирного часу так масово розсилалися листи про спадок від померлого в Нігерії дядечки-мільйонера, тоді злочинці хотіли викрасти наші гроші. А тепер хочуть викрасти нашу витримку, посіяти страх і паніку. Маємо усвідомлювати, що війна давно перейшла в кіберпростір, і бути готовими психологічно відбивати ці атаки, - наголошує колишній спецслужбовець.

Подбайте про захист

Непідготовлена людина, отримавши повідомлення про «іграшку» в своєму будинку і про те, що вона якимось чином «відповідальна» за теракт у школі, справді може впасти в шок і не знати, куди їй бігти.

- Я особисто просто видаляю такі листи, - ділиться Іван Ступак. - Якщо ви вважаєте, що знаходитися в небезпеці, телефонуйте «102» і повідомте, що вас турбує. Але зважте: одною з цілей, яку переслідують зловмисники, може бути перевантаженість поліції та СБУ тривожними повідомленнями. Якщо умовні терористи націлені на держустанову, то вони відправлять сигнал туди, а не будуть покладатися на реакцію сторонньої особи.

Експерт з кібербезпеки Сергій Дем’янко застерігає від ще однієї пастки:

- Ні в якому разі не відкривайте жодні посилання, які містяться в листі. «Терорист» буде пропонувати відкрити фото, відео, яке нібито підтверджує його наміри, а насправді таким чином хоче зламати вашу поштову скриньку або месенджер, щоб звідти і далі шкодити людям.

З огляду на те, що психологічні "підривники" можуть змінювати характер погроз, наприклад, розсилати листи про отруєну воду в кранах, розпилення хімікатів чи застосування бактеріологічної зброї, експерт наполегливо радить встановити двофакторну автентифікацію для посилення захисту всіх облікових записів: електронної пошти, месенджерів, акаунтів у соцмережах тощо. Детальна інструкція розміщена на сайті Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.