14 грудня
Завантажити ще

Вбивство страховика в США: до чого тут ШІ і чому народ співчуває підозрюваному

Вбивство страховика в США: до чого тут ШІ і чому народ співчуває підозрюваному
Фото: https://www.nbcnews.com/health/health-news/ceo-shooting-health-insurance-frustration-denied-claims-rcna183805

Вбивство глави страхової компанії в США 50-річного Брайана Томпсона вже тиждень не сходить зі стрічок новин. Суспільство реагує неоднозначно і, схоже, більше співчуває ймовірному злочинцю, ніж застреленій жертві. Про те, як це сталося, у матеріалі Коротко про.

Свавілля без пояснень

Сюжет злочину нехитрий: ранній ранок, вбивця, який чекав на жертву біля входу до готелю, кілька пострілів ззаду мало не впритул, п'ять днів пошуків, підозрюваний знайдений, але не зізнається, арешт, суд щодо визначення запобіжного заходу, попереду – головоломка для присяжних, яким треба винести вердикт, ґрунтуючись на незаперечних доказах.

«Незаперечні докази» - те, довкола чого можна будувати як обвинувальну, так і захисну стратегію в цій справі. І детектив виходить не гірше за агатикрістіних.

Отже, працює в США страхова компанія UnitedHealthcare – дочірня компанія великої та солідної UnitedHealth Group. У ній оформили страховки майже 50 млн осіб із 335-мільйонного населення Штатів. Компанія працює дуже добре, доходи лише однієї «дочки» обчислюються сотнями мільярдів доларів – і не стільки тому, що в UnitedHealthcare працюють аси страхування, а ще й через масові відмови від страхових медичних виплат.

У квітні 2021 року до UnitedHealthcare прийшов новий генеральний директор Брайан Томпсон. Клієнти компанії завили: кількість відхилених заяв на покриття витрат, наприклад, на медичний догляд після гострого стану, з його приходом подвоїлася. Американська асоціація лікарень надсилала гнівні листи до страхової компанії з вимогою припинити свавілля. Страховики відправляли у відповідь свої докази, чому вони думають, що виклик невідкладної допомоги та доставка пацієнта до лікарні у гострому стані – це не завжди критичний випадок. І страхуванням він не покривається. На жаль, Асоціації лікарень так і не вдалося домогтися пояснення, що тоді вважати страховим випадком.

На діяльність UnitedHealthcare звернув увагу навіть Сенат США, куди на диво-страховиків у жовтні цього року поскаржився підкомітет з питань розслідування внутрішньої безпеки. А за місяць до цього біля штаб-квартири UnitedHealth Group вже прогулялися демонстранти з негативними відгуками про діяльність компанії.

Компанія закликала на допомогу кмітливість та почуття чорного гумору: для «зручності» клієнтів UnitedHealthcare розробила модель штучного інтелекту, автоматизувавши видачу відмов у виплатах.

На цьому місці тямущий читач вигукне: "Та за таке вбивати треба!" І 26-річний американець Луїджі Манджоне також так подумав, а подумавши, зробив.

Щойно Брайан Томспон став гендиректором страхової компанії, виплати клієнтам різко зменшилися. Фото: UnitedHealthcare

Щойно Брайан Томспон став гендиректором страхової компанії, виплати клієнтам різко зменшилися. Фото: UnitedHealthcare

Фахівець зі штучних мізків

СЕО п'ятою за величиною страхової компанії США Брайана Томпсона можна було назвати заможною людиною. І випусти в нього кулі звичайний американський бездомний на ґрунті класової ненависті, навряд чи це обговорювалося б довше за вечірній випуск новин. Однак у цій історії все не так, як здається, та й взагалі вивернуто навиворіт.

Луїджі Манджоне - син поважної родини з Балтімора, що володіє заміськими клубами, полями для гольфу та іншою нерухомістю високого класу. Тихоня й добряк Луї, як його характеризують друзі, з відзнакою закінчив приватну чоловічу школу, потім вступив до університету «Ліги плюща» (Пенсільванський університет), де 2020 року отримав звання магістра в галузі інженерії з комп'ютерних та інформаційних наук. Основний інтерес Луїджі Манджоне був зосереджений на штучному інтелекті.

З таким непоганим портфоліо хлопець бадьоро йшов у своє світле майбутнє, щоправда, трохи кульгаючи. Причиною цього було захворювання спонділолістез – зміщення хребців. Хворі відчувають постійний біль у попереку, і цей біль майже не знімається ліками. У Манджоне проблеми почалися ще в дитинстві, а в юності він переніс операцію на хребті, яка проблему не надто вирішила, а лише перенесла хворобливі відчуття на інші частини тіла.

Тут би й «казочці кінець», бо все зрозуміло: було боляче – звернувся до лікарні – там направили до страховиків – ті відмовилися виплачувати належні гроші – помста найголовнішому та тиждень слави в американському сегменті інтернету. Але в тому й річ, що Манджоне не був застрахований в UnitedHealthcare - принаймні так стверджує сама страхова компанія. Він мав претензію до всієї системи страхування здоров'я в США - важкої, неповороткої і яка частіше відмовляє, ніж допомагає. При цьому, повторимося, Манджоне був із заможної родини і теоретично взагалі міг би сам оплачувати лікарняні рахунки безо покриття страхової.

Манхеттен, Нью-Йорк, готель Hilton. Поліцейські оголосили за інформацію про злочинця нагороду у 10 тис. доларів. Хто б не поласився? Photo by Kyle Mazza/Anadolu via Getty Images

Манхеттен, Нью-Йорк, готель Hilton. Поліцейські оголосили за інформацію про злочинця нагороду у 10 тис. доларів. Хто б не поласився? Photo by Kyle Mazza/Anadolu via Getty Images

«Паразити отримали заслужено»

Але натомість Луїджі у соцмережах таврував лікарів і всю медичну сферу і навіть опублікував щось на кшталт маніфесту, який потрапив до рук журналістів після затримання Манджоне. У «маніфесті» американець заявляв, що «паразити отримали це заслужено» (на адресу вбитого голови страхової компанії та його колег), згадував корупцію, боротьбу за владу, трошки сумував через занепад християнства в американському суспільстві. Основні моменти він запозичив з книги математика Теда Качинського (відомого як «Унабомбер») «Індустріальне суспільство та його майбутнє» і навіть виписав собі з книги цитату: «Коли всі інші форми комунікації зазнають невдачі, насильство потрібне для виживання». До речі, сам "Унабомбер", який звинувачував технології у занепаді індивідуальної свободи, відправляв поштою саморобні вибухові речовини людям з 1978-го до 1995 року.

На цьому етапі можна підбити проміжні підсумки та оцінити гру випадковостей. Отже, страхова компанія найняла для штампування відмов у виплатах штучний інтелект, який розлютив людину, що займається вивченням штучного інтелекту. Який, на думку іншої людини, разом із промисловою революцією згубно діє на людей.

Дійшовши до критичної точки, Луїджі Манджоне друкує на 3D-принтері «пістолет-привид» та глушник, які не виявляються жодними металошукачами, бо вони з пластику. Стріляє в жертву, яка рано-вранці йшла до готелю на зустріч з інвесторами. І ховається з місця злочину на електровелосипеді.

Нікому не здається, що штучний інтелект займає надто багато місця у цій історії?

Несправедливість страхової системи США довела до крайності навіть тихоню та добряка Луїджі Манджоне. Фото

Несправедливість страхової системи США довела до крайності навіть тихоню та добряка Луїджі Манджоне. Фото

Відстрочка, відмова, повалення… Повалення!

Також у цьому кібер-криміналі беруть участь камери спостереження з функцією розпізнавання осіб (хоч як не крути, а це теж штучний інтелект), які «водили» Луїджі по всіх усюдах. Щоправда, безрезультатно. Як потім заявили у поліції, підозрюваний «відмінно підкований у роботі з камерою», тобто рідко де показував обличчя повністю. Якби не «Макдональдс», куди Манджоне заглянув перекусити і де його впізнав один із відвідувачів, який зателефонував до поліції, то, можливо, його шукали б і досі.

Якби за цією історією знімали фільм, то великим планом показали б нестріляні патрони та стріляні гільзи від трьох куль, випущених у бідолаху-страховика. На гільзах написи: delay ("відстрочка"), deny ("відмова") і depose ("повалення"). Гільза «повалення» – від стріляної кулі, а «відстрочку» вбивця надряпав на викинутому нестріляному патроні.

Ці три слова схожі на словосполучення delay, deny, defense ("відстрочка, відмова, захист") – це вердикти страхових компаній на заявах клієнтів залежно від результату розгляду. Зрозуміло, що найпопулярніша відповідь - deny (відмова), особливо в UnitedHealthcare.

Якщо вина Луїджі Манджоне буде доведена, йому світить тюремний термін років на триста за умисне вбивство. І це не враховуючи термін за кілька липових документів, які він навіщось носив із собою. Але цікаво не це, а факт ставлення суспільства до злочину.

Наразі соцмережі завалені несамовитими історіями про відмови страховиків у виплаті належних відшкодувань, і йдеться не про одну компанію, а про всі наявні. Користувачі дорікають системі охорони здоров'я у всіх бідах, починаючи від неввічливих медсестер до глобального старіння нації. В інтернеті йде збір коштів на адвоката для Луїджі Манджоне, хоча йому вже надали державного захисника. Сім'я хлопця повідомила, що молиться за душу вбитого Томпсона, промовчавши, чи моляться вони про свого родича.

На телеканалах триває гаряча дискусія щодо системи страхування у США. Так, на каналі NBC виступив доктор Адам Гаффні, лікар-реаніматолог, який заявив, що масштаб проблеми величезний, а в медстрахуванні панує анархія

- Троє з п'яти дорослих, які зіткнулися з відмовою у страхуванні, заявили, що внаслідок цього їхнє лікування було відкладено. Коли пацієнтам відмовляють, у них залишається борг за лікування, - заявив Гаффні.

Артур Каплан, голова відділу медичної етики в Медичному центрі імені Лангона при Нью-Йоркському університеті в Нью-Йорку, заявив, що відмова у задоволенні заяв — це проблема, яка вже давно викликає обурення.

- Від цього страждають не лише дорослі. Страхові компанії регулярно відмовляють дітям, особливо тим, хто потребує дороговартісного лікування, такого як генна терапія. Наша охорона здоров'я не розглядається як право, це те, на що ви заслуговуєте. Це киплячий котел, який відкрила стрілянина, - заявив Каплан.

Майже напевно ця історія ще довго розбурхуватиме розуми користувачів соцмереж і просто американських громадян. Слідство, найімовірніше, передасть справу до суду ще не скоро. Тим паче що мало хто візьметься наразі винести остаточний і справедливий вердикт по всіх пунктів звинувачення. Точно лише одне – Голлівуд точно замовив сценарій нового трилера з цієї теми. І йому при правильній розкрутці (обов'язково з використанням ШІ) гарантовано бути хітом прокату.

Протест проти американської страхової компанії UnitedHealthcare через непомірні вимоги та відмови у виплатах, квітень, Міннесота. Фото: Adam Bettcher/Getty Images North America via AFP

Протест проти американської страхової компанії UnitedHealthcare через непомірні вимоги та відмови у виплатах, квітень, Міннесота. Фото: Adam Bettcher/Getty Images North America via AFP