Останніми тижнями країна-агресор значно посилила повітряні атаки на Україну. З початку літа Росія завдала низку масованих ударів, атакувавши майже всі області України. За цей час вона випустила на Україну 2800 дронів і 140 ракет. Разом з цим ворог удосконалює безпілотні апарати і тактику обстрілу. Що змінилося?
По-перше, Росія змінила підхід до нальотів. Атаки стали не лише масштабнішими, а й практично щоденними. І якщо раніше випускалися сотні ракет по множині цілей, то зараз окупанти запускають таку ж кількість по одиничних об'єктах. Це пов'язано із підвищенням рівня протиракетної оборони України. Раніше їх атаки були орієнтовані на багато локацій. І на кожну локацію припадало 2-3 ракети та певна кількість дронів. Але українська ПРО успішно їх знищувала, тож агресор і змінив свою тактику. Комбіновану і множинну атаку збити набагато складніше.
Наприклад, зенітно-ракетний комплекс Patriot дає можливість знищення повітряних цілей на 70%. Тому, знаючи про те, що ми можемо збити на певній локації, припустимо, 4 ракети з 5, росіяни запускають 10-15 ракет, розраховуючи, що хоча б 1-2 можуть долетіти до цілі.
Військовий експерт Олег Жданов, аналізуючи останні російські атаки, також звертає увагу на те, що удари стали більш концентрованими.
"Окупант має головну мету - повернути громадську думку так, щоб тил припинив підтримувати армію, щоб населення вимагало від керівництва тих політичних кроків, які вигідні РФ", - припускає він.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що РФ планує і подальші атаки на українську енергетику, і цей терор стає дедалі підлішим.
«Вони не відмовляться від ударів по нашій енергетиці, бо це ефективно з погляду терору цивільного населення. Аналізуючи наслідки російських ударів, можна сказати, що кожного разу є пошкодження енергетичних об'єктів. РФ не відмовляється від таких атак. Обов'язково під час ударів страждають 1–2 енергооб'єкти. На загальному тлі цього майже не видно, бо РФ маскує удари по таких об'єктах», - каже Жданов.
Гібриди «Шахедів» зі складною системою наведення нещодавно стали потрапляти до прицілів нашої ППО. Фото: ФБ Генеральний штаб ЗСУ
Окрім цього, росіяни змінили висоту польоту своїх дронів. Вони запускають їх або надто високо - на рівні 3-5 кілометрів, і тоді до них не можуть дістати кулемети наших мобільних вогневих груп. Наблизившись до цілі, вони одночасно пікірують її. І це ще більше додає проблем нашим захисникам.
Або вони летять надто низько, на рівні лише кількох десятків метрів, і тоді їх просто не бачать українські радари. Цей метод вони використовували на ранніх стадіях війни, коли запускали дрони низько, наприклад, уздовж русла річки, щоб якомога довше залишатися непоміченими.
Також росіяни тепер атакують наші міста роями дронів. CNN звертає увагу на те, що Росія посилила свої повітряні атаки проти України останніми тижнями, запускаючи до 479 безпілотників і ракет за одну ніч. Атаки стали не лише масштабнішими, а й почастішали. Росіяни тепер б'ють більш концентровано і завдають ударів таким чином, що їх набагато складніше відбивати, оскільки вони здійснюються на великих висотах поза досяжністю кулеметів. Мета смертоносних атак - підірвати моральний дух українців та створити ілюзію того, що Москва перемагає у війні, хоча вона далека від «перемоги», повідомляє CNN.
Аналітик з питань Росії в Інституті вивчення війни Крістіна Гарвард пояснила CNN, що, за поточними оцінками, Москва зараз може виробляти близько 2700 безпілотників "Шахед" на місяць, а також близько 2500 приманок-безпілотників. "Ці цифри дозволяють Росії частіше запускати понад 300 або навіть 400 дронів лише за одну ніч", - стверджує вона.
Той факт, що деякі безпілотники є пастками-обманками, мало впливає на українську оборону, оскільки Москва адаптувала їх таким чином, що їх дуже важко відрізнити від справжніх.
"Отже, або українські сили витрачають час на ідентифікацію приманок, або витрачають дорогоцінні ресурси на їх збивання. У будь-якому разі це допомагає російським ракетам і "Шахедам" - з їхнім великим корисним навантаженням, оскільки вони мають шанс дістатися своїх цілей", - підкреслила Гарвард.
Збільшення кількості дронів, що запускаються щоночі, перевантажує українську протиповітряну оборону, особливо після того, як Росія почала зосереджуватися на декількох місцях одночасно.
Серед «нововведень» ворога - комбінована атака: спочатку б'ють дрони, а потім, після відбою повітряної тривоги, летять ракети. Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко пояснив, що перші безпілотники, за його словами, росіяни запускають увечері. Вночі люди повертаються додому з укриттів і не чекають на удари вранці. "Мета полягає в залякуванні, щоночі запускають велику кількість ракет і дронів", - заявив міністр.
Окрім іншого, росіяни модифікують і самі БпЛА, якими вони атакують Україну. Це як нові дрони, так і вдосконалені «Шахеди». Так, росіяни атакували українські міста новими дрона-камікадзе "Чорниця-2". Це досить дешевий БпЛА, який має функцію донаведення на ціль та бойову частину вагою 3,5 кілограма.
Під час останніх атак на Київ противник застосував дрони «Герань-3» із реактивними двигунами. А вони хоч і мають меншу дальність польоту в порівнянні зі звичайними, при цьому летять набагато швидше, що унеможливлює їх ураження стрілецьким вогнем мобільних груп ППО і змушує ЗСУ витрачати на них зенітні ракети.
І тепер модернізовані "Шахеди" можуть збільшувати швидкість удвічі. Тому українці під час повітряної тривоги можуть почути характерний звук таких безпілотників - гучний свист. Завдяки установці турбореактивних двигунів швидкість деяких моделей зросла до 200-400 км/год, а в окремих випадках навіть до 500-700 км/год.
Росія також удосконалила свої ударні дрони, додавши в "Шахеди" вбудовану камеру, модуль штучного інтелекту та систему прямого радіокерування. Радіомодем дозволяє керувати "Шахедом" на відстані до 150 км від кордонів Росії або лінії фронту, або на великій відстані за допомогою повітряних ретрансляторів.
Аналітики Defense Express повідомляли, що окупанти почали використовувати нові бойові частини на дронах-камікадзе типу Shahed-136. Росіяни почали оснащувати безпілотники такого типу важчими (90 кілограмів) комбінованими бойовими частинами російського та іранського виробництва замість колишніх 50 кілограмів. Російська версія бойової частини маркується як кумулятивно-уламково-фугасно-запальна та містить вибухівку ТГФ-35П2 з додаванням металевих гідридів, що забезпечує температуру горіння до 3500°C.
Водночас українська ППО перебудовується під дії ворога. У ЗСУ застосовують свою нову тактику протидії агресору. Деталі зі зрозумілих причин не розголошуються, але до кожного такого нальоту готуються дуже ретельно. При цьому мирних громадян наполегливо просять дбати про свою безпеку та спускатися на час атак в укриття.