25 листопада
Завантажити ще

«Осінь» жіночого організму: як пережити менопаузу

«Осінь» жіночого організму: як пережити менопаузу
Фото: особистий архів Тетяни Зіненко

«Страшилки» про клімакс відомі всім: постаріла, змарніла, погладшала, захворіла ста хворобами на цьому грунті, стала істеричкою, ревнивець, перестала за собою стежити або, навпаки, пустилася в усі тяжкі за красою, нарощуючи, пришиваючи і розгладжуючи.

Список можна продовжувати довго, частка правди в ньому є, але і з цією часткою можна впоратися, якщо не пустити процес на самоплив. Лікарі з жалем визнають: наші жінки взагалі звикли не звертати уваги на себе, на те, що клімактеричний синдром можна лікувати або полегшити, навіть в якійсь мірі попередити.

Ранній початок клімаксу обумовлено генетикою

Як кажуть гінекологи, менопауза - це зворотний розвиток всієї статевої системи, тобто все те, що у нас від народження і до статевої зрілості розвивається, в цей період починає інволюціоніровать.

- Початок дозрівання так само, як і кінець запрограмовані генетично, відповідно, у кожної жінки своя програма, коли настане менопауза, - говорить акушер-гінеколог Тетяна Зіненко. - За винятком випадків хірургічного втручання, коли прибираються яєчники, гормони не виробляються - тоді настає хірургічна менопауза.

Менопаузальний період, або клімакс, не має чітких часових меж, вважається, що в «класичному варіанті» він починається з 45 років, але тут все дуже індивідуально. Наприклад, ранній початок клімаксу може бути генетично обумовленою, і, якщо у матері він настав в 40 років, дочка має всі шанси «не дотягнути» до 45. Жінка народжується з певним запасом яйцеклітин - це близько 400-500 тисяч. Як тільки він витратився - закінчилася репродуктивна функція, настала менопауза.

Виділяється кілька періодів клімаксу:

- пременопауза - від 45 років до настання останніх місячних, коли виробляється все менше жіночого статевого гормону естрогену. Цикл стає нерегулярним,

- перименопауза: найскладніший період, що триває близько двох років - за рік до останніх місячних і рік після їх закінчення. В цей час починаються основні зміни в організмі, загасають функції яєчників, турбують припливи, жар, перепади настрою - ті самі симптоми клімаксу, з якими в цей час доводиться познайомитися 40% жінок. Найбільш «хиткий» період, коли багато хто не може зрозуміти, що з ними відбувається,

- менопауза: проміжок часу довжиною в рік, коли у жінки немає місячних, зате йде глибока гормональна перебудова з усіма її неспокійними проявами,

- постменопуза: настає після року менопаузи і триває до остаточного завершення гормональної перебудови - в середньому близько 10 років. Неприємні симптоми вже не турбують, але починаються проблеми зі здоров'ям, пов'язані з недоліком естрогенів.

Як проявляється клімактеричний синдром

За словами гінеколога, жіночі статеві гормони впливають на центральну нервову систему, кровоносні судини, серце, слизові оболонки, на кісткову систему. Інтенсивність прояву - у кожного своя, характерні симптоми, які особливо яскраво проявляються в осінньо-весняний період, можуть бути наступні:

- жар, припливи до обличчя і верхньої частини тулуба з пітливістю, тахікардією та задишкою,

- нічний гіпергідроз - пітливість під час нічного сну,

- запаморочення,

- підвищення артеріального тиску,

- безпричинна зміна настрою, тривожність,

- проблеми з пам'яттю і концентрацією уваги.

- Це з ранніх проявів, то, що відразу «б'є» по жінках, - каже лікар. - До пізніх, які проявляються через 2-3 роки після закінчення місячних, відносяться проблеми з сечостатевої системою, яка реагує не так швидко. Це сухість слизової оболонки піхви, прискорене або хворобливе сечовипускання, хворобливі відчуття під час сексу. Через 5 років і більше після менопаузи можуть виникати загальні обмінні порушення - атеросклероз, остеопороз, які призводять потім до інфарктів, патологічним переломів. І чим раніше настає менопауза, тим раніше виникають ці порушення.

Недолік гормонів провокує проблеми зі здоров'ям

Симптоми клімаксу не звалюється на жінку скопом, а проявляються поступово. Збільшуються проміжки між місячними, зменшується кількість виділень - все це результати згасання функції яєчників. За рахунок вікових змін і змін в репродуктивній системі виробляється менше статевих гормонів, і це може спричинити проблеми зі здоров'ям, оскільки гормони впливають на роботу самих різних органів і систем.

- Яєчники згасли, виробляти естрогени нікому - і починають вилазити проблемні стану, пов'язані з дією цього гормону. Недолік естрогену може негативно впливати на серцево-судинну систему, викликати остеопороз, гормональну кардиомиопатию, коли серце то болить, то поколює, депресивні стани і навіть психози. При нестачі другого жіночого гормону прогестерону починають розвиватися гіперпластичні процеси в продуктивних органах: гіперплазія ендометрію, міоми матки, пухлини молочних залоз - тобто все гормонозалежні захворювання статевих органів.

Ускладнює процес і «накопичений багаж» - хронічні захворювання, перенесені операції, пережиті стреси. Все це знижує адаптивні здібності всіх органів, і на цьому тлі чим більше в організмі «слабких місць», тим сильніше будуть клімактеричні прояви. Нікуди не дінеш і спосіб життя, харчування, рухову активність - ці фактори теж важливі.

Вуса не виростуть!

Полегшити стан в період гормональної «розрухи» можна і потрібно. Важливо швидко визначити причину, адже нерідкі випадки, коли пацієнтки довго і безуспішно лікують казна-звідки взялася гіпертонію, ходять по кардіологам і невропатологів, а вся справа в клімаксі і гормонах.

- Насправді все лікується, - каже Тетяна Зіненко. - Для цього потрібна замісна гормональна терапія. І чим раніше вона буде призначена, тим легше пройде цей процес. Краще починати при перших проявах, коли ще є свої гормони - призначаються додаткові препарати, які з плином часу замінюються іншими. Так жінка може плавно увійти в клімактеричний період, і всі ці неприємні прояви її вже не турбуватимуть.

На жаль, слово «гормони» має такий устрашітельний ефект, що погоджуються на терапію, за словами лікаря, далеко не всі. Бояться різного - від «виростуть вуса» до «буду важити 100 кг».

- Боятися тут нічого, при призначенні терапії враховуються не тільки свідчення, але і протипоказання, - пояснює гінеколог. - Наприклад, якщо є схильність до тромбозів, варикоз, якщо жінка курить, якщо в анамнезі є гіпертонія. А препарати і їх дозування підбираються індивідуально, для різних вікових груп і різних етапів клімаксу. І вуса від таких ліків ще точно ні у кого не виросли! А зайва вага - це питання холодильника.

Перед призначенням гормональної терапії стан здоров'я пацієнтки має бути вивчено «з усіх боків», потім призначається комплекс обстежень, які в цей непростий період потрібно проходити абсолютно всім з періодичністю один-два рази на рік (див. «Будь в курсі»).

Клімакс на обличчі і в голові

Зміни в зовнішності, пов'язані з віком, під час клімаксу теж, на жаль, загострюються: волосся січеться, випадають і повільніше ростуть, нігті стають крихкими, шкіра втрачає пружність - і це окремий предмет печалі.

За словами гінеколога, естрогени, стрімко покидають жінку в період менопаузи, впливають і на шкіру, сприяючи виробленню колагену і еластину. Немає гормону - нічого не працює. І сухість шкіри, і негайно розгулялися зморшки - ілюстрація цієї закономірності. Тому стимулювати вироблення колагену і еластину залишається тільки місцевими препаратами, тим більше що за косметологією зараз ще спробуй наздогнати. До речі, гальмує процес «розрухи» і замісна гормональна терапія.

Зміни в зовнішності, в свою чергу, стають додатковим фактором, травмуючим психіку.

- За багатьма б'є сам факт, що закінчилися місячні - «пішла молодість», багато хто не може дивитися на себе в дзеркало, і тут гормони вже ні до чого, це психоемоційна складова, - пояснює лікар. - Збої в роботі вегетосудинної системи - всі ці припливи, пітливість і жар - звичайно, валять в депресію, адже наше фізіологічний стан безпосередньо впливає на психологічне.

Підштовхує розвиток психоемоційних порушень і те, що «нажите непосильною працею»: перенесені психотравми, стреси, задоволеність власним життям, відносини в родині, матеріальна забезпеченість.

Профілактику ніхто не відміняв

Від менопаузи нікуди не дітися: вона була, є і буде, і мучить, на щастя, далеко не всіх - за статистикою, кожна п'ята проходить її безболісно, близько 40% відзначають слабкі прояви клімактеричного синдрому, і у такого ж числа жінок цей період проходить важко. Для його полегшення гінекологи радять дотримуватися наступних правил:

- приймати натуральні рослинні заспокійливі препарати і спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси. У достатній кількості в організм повинні надходити фолієва кислота, вітаміни В, С і D,

- відмовитися від шкідливих звичок - то ж куріння вагомо посилює клімактеричний синдром,

- вживати продукти, що містять повноцінні білки: риба, сир, кисломолочні продукти, нежирне м'ясо. Є невеликими порціями 3-4 рази на день,

- більше рухатися - підійде і зарядка, і басейн, і йога, і аквааеробіка,

- приймати водні процедури: контрастний душ, гідромасаж, хвойні, мінеральні ванни, будь-які СПА-процедури,

- регулярно проходити процедуру загального масажу з 7-10 сеансів,

- ще регулярніше займатися сексом.

БУДЬ В КУРСІ

З чого складається обов'язковий скринінг

- УЗД з біопсією ендометрія для розуміння гормонального фону

- огляд і УЗД молочних залоз

- цитологія шийки матки

- аналіз крові на гемостазіограми, щоб перевірити згортання

- біохімічний аналіз крові

- аналіз сечі

- моніторинг артеріального тиску.

Важливий момент: хороший лікар повинен контролювати і питання здоров'я грудей, яка в період менопаузи стає потенційно небезпечним органом. Мамографія після 45 років - обов'язково один раз на рік, якщо нічого не турбує.

- Якщо жінка вагітніла і годувала, це знижує ризик раку грудей, - пояснює Тетяна Зіненко. - У народжували знижений ризик виникнення раку ендометрія. Якщо жінка не народжувала, це підвищує ризики щодо раку яєчників, шийки матка і молочної залози - це все взаємопов'язане.

Новини по темі: Здоров'я Жінки Гінекологія