Завантажити ще

Ідеальне повітря в квартирі: температура не вище 21 градуса, вологість - до 60%

Ідеальне повітря в квартирі: температура не вище 21 градуса, вологість - до 60%
Фото: depositphotos

Те, що коронавірус може передаватися через повітря, не одразу визнали навіть у Всесвітній організації охорони здоров'я, яка довгий час дотримувалася думки, що COVID-19 поширюється за допомогою великих крапель під час чхання та кашлю.

- Золотим стандартом для вивчення повітряних інфекцій у всьому світі є туберкульоз - це класична повітряна інфекція, яка тільки у нас сприймається як повітряно-крапельна, - каже епідеміолог, кандидат медичних наук, засновник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін. - І коли в наше життя прийшов ковід, не було жодних сумнівів, що одним з основних епідеміологічно важливих шляхів передачі виявиться повітряний шлях.

Але ВООЗ почала пропагувати, що основний шлях - крапельний, і потім ми більше року спостерігали інтелектуальну війну між ВООЗ та Центром з контролю і профілактики захворювань США (CDC). У квітні цього року вийшла розгромна стаття у журналі Lancet «10 наукових доказів щодо повітряного шляху передачі ковіду», і виявилося, що ми до цього були професійно готові, інше питання - чи прислухалися до нас.

А ще виявилося, що у боротьбі з пандемією важливі не тільки карантинні заходи, але й мікроклімат в будинках, офісах і будь-яких приміщеннях, де збираються люди.

Стежити за повітрям - легко!

У всьому світі за якістю повітряного простору в закритих приміщеннях стежать за трьома основними показниками: температура, вологість і рівень вуглекислого газу СО2. Температурної нормою є показники від 18 до 21 градуса, хоча більшість людей вважають, що це холодно. Але, на думку лікарів, краще надягти на себе теплу кофтину, аніж жити при + 24С.

Крім того, сухе повітря сприяє поширенню інфекції навіть у відкритих просторах, не кажучи вже про квартири та офіси. При нестачі вологості мешканці квартири або будинку можуть зазнавати труднощів з диханням, з'являються кашель, запаморочення, постійна сухість слизових оболонок носа, першіння в горлі, сухість шкіри. Але небезпечно дихати і надмірно вологим повітрям, оскільки висока вологість провокує утворення грибка й цвілі на стінах, і дихати цим шкідливо для здоров'я.

Важливим показником якості повітря є рівень СО2 - це те, що ми видихаємо. Вдихаючи кисень, ми збагачуємо ним тканини та клітини, організм виробляє СО2 і видихає. Якщо провітрити приміщення й піти, повернувшись через три дні, рівень СО2 буде в нормі. А якщо у провітреному приміщенні закрити вікна і зібрати 20 осіб, вже через 15 хвилин СО2 матиме інші показники й, відповідно, катастрофічні наслідки.

Стежити за ними потрібно за допомогою аналізатора. Прилад має три шкали: від 0 до 800 - норма, від 800 до 1200 - середньокритичний, від 1200 - критичний рівень. За словами Андрія Александріна, при середньокритичних показниках у людини з'являються головні болі, втома, дратівливість, лінощі, а при рівні 1200 починає нудити і втрачається здатність сприймати інформацію.

- Заміряючи рівень СО2 до кінця п'ятого уроку в школі, ми отримуємо показник більше 5000, - каже лікар. - І потім дивуємося, чому діти після школи «варені» і нічого не хочуть вдома робити. З початком пандемії батьки, не розбираючись, почали купувати в класи усілякі девайси за типом рециркулятора, а діти все одно хворіють. А треба просто подумати про вентилювання і зволоженість повітря. Почалася зміна - діти вийшли у коридор, а в класі відкриваються вікна - ось і все вентилювання. І повісити аналізатор СО2, який контролює і рівень вуглекислого газу, і вологість, і температуру. А дітей навчити стежити за цими трьома показниками, що їм буде навіть цікаво. Але найголовніше - так ми почнемо на поведінковому рівні міняти своє суспільство.

Механічна вентиляція у багатоповерхівках - обман

Механічна вентиляція у квартирах не всім по кишені - дорого і купити, і змонтувати, і обслуговувати. Андрій Александрін пропонує починати з малого - купити аналізатор СО2, щоб контролювати головні показники повітря. Не потрібно обирати дорогий професійний, досить звичайного побутового, який коштує близько півтори тисячі гривень. Зі зволожувачами повітря складніше. На думку фахівця, якісних і сильних на нашому ринку немає, а все більше «бутафорські». Наганяючи ним концентрацію вологості в 40% під час опалювального сезону, ми значно підвищуємо рівень СО2.

А для підтримки його в нормі житло потрібно хоча б двічі на день провітрювати - це правило незаперечне. Особливо це стосується спалень і приміщень, де люди найчастіше знаходяться, - у когось це  вітальня, у когось - кухня. Там, де людина спить, має бути прохолодно і чисто, тому після сну і перед сном обов'язково слід відкривати вікна. Укриватися можна якими завгодно теплими ковдрами, але голові належить бути «в холоді».

- Ніякої механічної вертикальної вентиляції в наших багатоповерхових будинках немає, забудовники просто обманюють, - попереджає Андрій Александрін. - Ми робили безліч вимірів в новому, в тому числі елітному, житлі - її немає. У Радянському Союзі кратність повітрообміну (показник того, скільки протягом години зміниться повітря в закритому просторі) була 1,5 - за рахунок дерев'яних рам у вікнах, через які проходило повітря. А нині при пластикових вікнах вентиляціі приміщень немає жодної. Люди ж у більшості своїй чомусь не люблять провітрювати приміщення.

Процес провітрювання має свої правила:

  • чим холодніша кімната, тим частіше її потрібно провітрювати,
  • внутрішні двері між кімнатами, що мають різну температуру, потрібно тримати закритими,
  • ефективне провітрювання, нехай навіть на 5-10 хвилин, коли вікна повністю відкриті. Залишивши їх просто в режимі «на провітрювання», ви просто витрачаєте опалювальну енергію,
  • провітрювати ванну кімнату потрібно, закривши двері до усіх інших. Після купання уникайте поширення пари по всій квартирі,
  • увесь кухонний «букет», створений після приготування їжі, потрібно вивітрювати назовні, закривши двері до кухні,
  • після прасування білизни провітрюйте приміщення, в якому прасували,
  • необхідно провітрювання і при дощовій погоді - прохолодне повітря зовні все одно сухіше, аніж тепле всередині,
  • після установки нових герметичних вікон провітрювати потрібно частіше, ніж раніше,
  • вранці в квартирі за можливостю влаштовуйте протяг або ж по черзі відкривайте повністю вікна в кожній кімнаті.

Засновник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін. Фото: Особистий архів Андрія Александріна

Засновник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін. Фото: Особистий архів Андрія Александріна

Сухе повітря діти переносять гірше, аніж вологе

З важливістю підтримання правильного рівня вологості ми розібралися, при цьому потрібно пам'ятати, що зміна його у «правильний» бік знижує ризик передачі вірусів. Як же відповідати нормам?

При підвищеній вологості в квартирі рекомендується:

  • включати кондиціонер в режимі охолодження,
  • користуватися осушувачем повітря або поглиначем вологи,
  • ретельно провітрювати кімнати,
  • відкривати штори, коли на вулиці сонце,
  • прогрівати приміщення опалювальними приладами,
  • перевірити та налагодити вентиляцію,
  • правильно розставити побутову техніку: електрочайник, мультиварка і все, що випускає вологе повітря, має стояти під витяжкою. Опалювальні прилади повинні бути під вікном.

Що стосується проблеми сухого повітря, особливо гостро вона стоїть в опалювальний сезон. Діти, до речі, сухе повітря переносять гірше, ніж вологе, тому педіатри рекомендують встановити у дитячій кімнаті побутовий зволожувач. Якщо ж ви не прихильник подібних приладів, можна зробити наступне:

  • і знову провітрюємо - 2-3 рази на день,
  • двічі на тиждень робимо вологе прибирання,
  • розставте ємності з гідрогелем, їх можна насипати в вази і використовувати як декор,
  • заведіть акваріум,
  • готуйте їжу на пару,
  • купіть вологолюбні квіти в горщиках: циперус, традесканції, спатифіллум, фікус, орхідею, гібіскус,
  • двічі на день розпилюйте воду з пульверизатора,
  • використовуйте керамічні зволожувачі повітря, які заповнюються водою і кріпляться на батарею.

До речі, якщо аналізатором ви ще не обзавелися, можна перевірити вологість повітря простим способом: налийте в стакан холодну воду і залиште на 2-3 години в холодильнику. Дістаньте і залиште на столі. Якщо через 10 хвилин крапель на стінках склянки майже немає - повітря сухе, якщо краплі плавно стікають по склу - вологість в нормі, якщо з'явилася калюжка - вологи в повітрі багато.

ДО РЕЧІ

+18 - найкраща температура для сну

Комфортна температура для життя - річ виключно індивідуальна. Люди похилого віку мерзнуть сильніше, аніж молоді, жінки більш теплолюбні, аніж чоловіки, діти можуть не відчувати холоду там, де дорослий давно замерз би. А ось для сну оптимальною температурою вчені вважають +18 - так і засипається швидше, і спиться краще, мелатонін рівномірно виробляється всю ніч і бореться зі старінням, метаболізм прискорюється. Здоровий сон неможливий у задушливій кімнаті, корисно спати з відкритою кватиркою, але стежити за тим, щоб не мерзли руки і ноги - це затримує засинання.