24 листопада
Завантажити ще

Катерина Кухар: Після фрази «я при надії» на «Танцях з зірками» Стоянов на мені відігрався

Катерина Кухар: Після фрази «я при надії» на «Танцях з зірками» Стоянов на мені відігрався
Фото: Пресслужба Катерини Кухар

Кармен, Маргарита, Жизель, Мавка... На сцені така різна, але завжди витончена і граціозна ніби лялечка з рідкісного найтоншого фарфору. Найчастіше багато хто з нас спостерігає за Катериною Кухар у « Танцях з зірками » на «1+1» - і там вона зовсім інша. Як вона сама іноді каже, генерал у спідниці. Але її дивовижну запальну іскру і доброту не сховаєш у жодному амплуа.

Ми обговорили з примою-балериною та суддею «Танців з зірками» Катериною Кухар всі найсвіжіші новини.

Відкрила у собі бальницю – це було дуже несподівано

- Катя, кожні «Танці з зірками» особливі по-своєму. Яким цей сезон був для вас особисто?

– Це був сезон відкриттів нових зірок. Я вдячна «Танцям з зірками» за те, що вони відкривають нових цікавих особистостей для глядачів – чудових акторів, співаків, спортсменів… Це дуже важливо.

Наприклад, мені було дуже прикро та дивно чути, що деякі люди не знали, хто така Ольга Харлан. Ми повинні вшановувати своїх героїв, пам'ятати свої традиції, повинні розповідати та прищеплювати дітям любов та повагу до них з юнацьких років. Якщо ми не представлятимемо таких людей, наприклад, як Оля Харлан, Серж Лифар, це буде неправильно. Наші діти повинні знати, ким вони можуть пишатися і чого прагнути в цьому житті.

Взагалі «Танці з зірками» відкривають для мене якісь нові та нескінченні можливості, про які я ніколи не підозрювала. І це, напевно, може бути доброю мотивацією і для інших людей, які хочуть почати щось робити в досить зрілому віці, і, можливо, бояться.

Я, наприклад, отримала величезне задоволення від сальси. Ніколи не думала, що латиноамериканські танці можуть мене так захопити. Відкрила у собі бальницю – це було дуже несподівано (сміється). Принаймні у душі. Мені завжди подобалося дивитись такі танці, оцінювати, але я ніколи не припускала, що мені сподобається їх танцювати.

Класичний балет, бальні танці, сучасні танці - це різні стихії, і не завжди одна і та сама людина може любити і володіти різними елементами. Хоча біля витоків усіх напрямків танців, навіть гімнастики та фігурного катання, лежить все одно екзерсис у балетного верстата (екзерсис - комплекс тренувальних вправ, які становлять основу уроку класичного танцю, що сприяє розвитку сили м'язів, еластичності зв'язок, стійкості та правильної координації рухів. - Авт. )

Катя зізнається, що отримала колосальне задоволення від сальси, танцюючи з Артуром Логаєм та Ганною Кареліною. Instagram.com/ekaterinakukhar_official/

Катя зізнається, що отримала колосальне задоволення від сальси, танцюючи з Артуром Логаєм та Ганною Кареліною. Instagram.com/ekaterinakukhar_official/

- Ви ще й довели, що судді теж можуть навчатися та відкривати нове не лише у героях, а й у собі.

- Так, і це чудово. А ще бути прикладом для інших людей. Мені здається, життям важливо насолоджуватися, дихати на повні груди, вдихати різні аромати, насичуватися ними. Я дуже люблю вчитися чогось нового, і якщо в мене є хоч трохи вільного часу, я пізнаю, пізнаю, пізнаю… Мені здається, я як губка, яка постійно хоче вбирати все нове.

Ніколи не пізно відчиняти для себе нові двері, експериментувати. До речі, якби Володимир Завадюк (керівник Big Entertainment Shows, яке виготовляє розважальні проекти для «1+1». – Авт.) не вмовив мене співати у шоу «Маскарад», я б не дізналася, що є володаркою двох октав.

- Дмитро Дікусар, підбиваючи підсумки, сказав, що він розчарований, це нечесно, і вважає, що якби був «танець за життя», все було б інакше. Що скажете? Ми ж всі розуміємо, що це конкурс, де все одно хтось буде першим, хтось – другим і таке інше.

- У кожному сезоні мені, іншим суддям, усім, хто створює це шоу, завжди дуже прикро, коли йде кожен учасник. Особливо, коли вже пройдено екватор, починається, як кажуть, боротьба не на життя, а на смерть.

Я часто спостерігаю, як зірки, погоджуючись на участь у проекті, спочатку думають: «Ну, трішки візьму участь у своє задоволення, побуду пару ефірів і піду». Але потім вони втягуються, їм подобається цей божевільний адреналін, пластика, рухи стають їхнім життям, тому що вони тренуються з ранку до вечора, і врешті-решт йдуть вони зі сльозами на очах, хоча заходили дуже легко.

Але цей марафон здолає лише один, як би нам не хотілося всім роздати кубки, всіх похвалити, адже всі справді старалися й великі молодці. І приймати поразку також треба вміти. Особливо – на телебаченні, особливо – серед колег, які дихали з тобою одним повітрям.

Діма, безумовно, першокласний артист та танцівник. Безумовно, він заслуговує на перемогу і вже давно. Але оцінювали ми та глядачі майстерність Ольги. Так розподіляються зірки. Якщо ви уважно подивитеся на реакцію суддів у фіналі, ми мали єдину думку. Ми судили не лише танець, а всю роботу – техніку, акторську майстерність, музичність, пластику та вміння працювати у дуетному танці. А дуетний танець – це обов'язково гарна підтримка. Саме пара Ганни Кареліної та Артура Логая зробила у цьому проекті те, що ніколи в жодному сезоні жодна пара не робила.

Можу тільки побажати Дімі удачі, впевнена, що все в нього вийде.

Судді з переможцями «Танців із зірками» Ганною Кареліною та Артуром Логаєм. Як каже Кухар, пара Ганни та Артура зробила в цьому проекті те, що ніколи в жодному сезоні жодна пара не робила. Тож і перемогли.

Судді з переможцями «Танців із зірками» Ганною Кареліною та Артуром Логаєм. Як каже Кухар, пара Ганни та Артура зробила в цьому проекті те, що ніколи в жодному сезоні жодна пара не робила. Тож і перемогли.

З Меловіном у нас зараз найтепліші відносини

- У вас цього сезону були дуже цікаві взаємини з Меловіном. Він справді образився, коли ви подарували йому мозок ?

- Все це було цікаво та смішно спостерігати! У першому сезоні я поставила двійку Олі Поляковій - тоді прямо був цілий "шкандаль" (сміється). І, звичайно, всі думали, що у нас будуть сварки. Ми тоді знали одна одну, але близько ще не спілкувалися. Але і з Олею Поляковою, і з Меловіном у нас зараз найтепліші стосунки.

Мене, Мела та Олю поєднує чітке розуміння того, що є правила проекту та телебачення. Ми працюємо для глядача, ми даруємо глядачеві гарну картинку, емоцію та інтерес. Кожен артист робить це по-різному, по-своєму. Хтось бере епатажем, хтось – темпераментністю, пристрастю, хтось – лірикою та сльозами. І круто, коли ми викликаємо у глядачів емоцію.

- "Здорово, що проект подарував мені тебе", - сказали ви про нього. Ви таки друзі? Зустрінетесь, скажімо, на каву?

- Так! До речі, на останньому ефірі Мел навіть запропонував мені знятися у його новому кліпі (сміється). Нещодавно він брав у мене інтерв'ю замість Каті Осадчої у «Світському житті», та й будь-яке листування, яке у нас з ним відбувається, дуже щире, добре і справжнє. Якщо я зустрічаю людей, які підходять мені за темпераментом, ментальністю, світоглядом, вони завжди залишаються на моїй орбіті.

- Ризикнете знятися в його кліпі?

– Однозначно!

- Але Ілона Гвоздьова, на мою думку, на вас так точно образилася.

- Вона образилася на мене до того, як присіла у крісло журі, чи після? На кого вона тільки не образилася (сміється).

- Ваша фраза " я при надії " просто підірвала один з ефірів. Це було застереження, гра слів? Як на мене, у цієї фрази все ж таки один сенс.

- Мені було дуже смішно, коли мені почали розповідати, що писали: «Ой, вона, напевно, неправильно переклала, може вона мала на увазі, що вона в надії».

На той час ми займалися міжнародним балетним фестивалем «Серж Лифар де ля данс». Ми його робили у важкий для артистів час, Київ якраз увійшов у червону зону, у нас були обмеження – і для мене, і для Стоянова (чоловік Катерини, прем'єр балету Олександр Стоянов – Авт.) це був дуже великий стрес, ми перебували в напрузі, тому впевнена, що будь-хто, хто відроджував би міжнародний фестиваль у такий важкий період, сказав би те саме.

Фестиваль не проводився з 2006 року, з цього періоду ніхто не міг здолати цей найскладніший міжнародний проект, а в планах ми мали ще й проведення конкурсу. Фестиваль – це прелюдія до конкурсу. Ми справді виношували цей фестиваль як дитину. І я так сказала, бо так відчула на той момент.

Але скажу вам, Стоянов на мені відігрався. На день народження доньки, який був 21 листопада, він зробив мені сюрприз. Я прокинулася від того, що мене розбудив чужий жіночий голос. Виходжу в коридор, дивлюся,  стоїть панночка з цуценям на руках. І я зрозуміла, що попала. А Стоянов мені й каже: Ти ж віщувала. Будь ласка, тобі третя дитина» (сміється).

Довіряю своєму чоловікові, мабуть, навіть більше, ніж собі

- Він із вами не радився з приводу собаки у домі?

- Ні. У мене був шок. Причому він знає, наскільки я відповідально до всього ставлюся. А це – цуценя, маленька дитина, якій треба приділяти багато уваги. Ось приходжу додому – і він може весь час сидіти у мене на руках.

Отже тепер ранок починається з того, що ми починаємо шукати наші тапки. Має любов до тапок, розтягує їх по всій квартирі. Ще той шкодник!

Третя дитина в сім'ї Кухар та Стоянова – такий милий мальтип, якого Олександр подарував дочці Насті на 7-річчя. Фото: Прес-служба Катерини Кухар

Третя дитина в сім'ї Кухар та Стоянова – такий милий мальтип, якого Олександр подарував дочці Насті на 7-річчя. Фото: Прес-служба Катерини Кухар

- Хочете із Олександром ще дітей?

- Якби я могла клацнути пальцем, і в мене з'явилася дитина, то, мабуть, так.

- Знаєте, третя дитина – так часто кажуть про чоловіка. Сашко - не третя дитина?

- І так, і ні. У деяких моментах навпаки – я його дитина, але іноді буває і він. Зазвичай, коли у жінки температура 37, вона готує, робить усі справи, ходить на роботу. А коли у чоловіка 37 - він лежить у ліжку в позі вмираючого лебедя і охкає. І ось Сашко – не такий. Він до останнього ніколи нічого не скаже, танцюватиме з тріщинами, сам собі може зробити перелом.

Тепер ранок у сім'ї починається з пошуку взуття. Фото: Прес-служба Катерини Кухар

Тепер ранок у сім'ї починається з пошуку взуття. Фото: Прес-служба Катерини Кухар

- Розповідаючи про свою участь у шоу «Маскарад», він жартома чи не жартома зізнався, що оскільки мав приховувати свою участь, ви навіть подумали, що у нього є коханка чи коханець. Ви ревнива?

- Я дуже довіряю своєму чоловікові, мабуть, навіть більше, ніж собі. Але ж цей момент! Він завжди в доступі 24 години на добу, я знаю, де він і чим займається. А тут я йому періодично дзвоню, а він не бере слухавку. До того ж він абсолютно не вміє брехати.

Коли кілька разів після того, коли Сашко не брав трубку, я починала питати, де він і що, він мені починав щось таке нескладне говорити, що я зрозуміла - щось відбувається, є якась каверза

І коли кілька разів після того, коли він не брав трубку, я починала питати, де він і що, він мені починав щось таке нескладне говорити, що я зрозуміла – щось відбувається, є якась каверза

. Брехати Стоянов взагалі не вміє.

- Якщо раптом що – попадеться одразу?

– Однозначно. Він дуже порядний та правильний. У нього правильні підвалини та життєві принципи. Я його за це дуже люблю та поважаю.

Гарна пара і на сцені, і у житті.

Гарна пара і на сцені, і у житті.

Вперше зіткнулася з хейтом, коли поставила двійку Олі Поляковій

- Колишній star-продюсер «Танців…» Майя Двалішвілі в інтерв'ю на ютуб-каналі Agasi, згадуючи перші кастинги, розповіла, що їм потрібна була «темна конячка, трішки стервозна панночка», і вона зі своєю помічницею знайшла вас. Причому, за її словами, Володимир Завадюк спочатку не дуже хотів зустрічатися з вами. Але коли ви зайшли у кадр, все одразу стало зрозуміло. Стервозна панночка? Ви ж не така!

- Думаю, я дуже різна на сцені, у роботі та в житті. Дійсно, коли спілкуюся з друзями, я завжди душа компанії, весела та життєлюбна. Що стосується сцени, думаю, за моїми амплуа це зрозуміло. Дуже рідко хто може танцювати Кармен та Джульєтту, це зовсім різні характери. На жаль, я не танцювала генерала у спідниці, із задоволенням би це зробила. Дехто називає мене залізним метеликом, і щось таке справді є в моєму характері.

Коли я прийшла на кастинг «Танців з зірками» – що я мала у багажі? У мене була сценічна діяльність, суддівська, у міжнародних конкурсах у Парижі, Сеулі, Берліні… Як журі, суддя я справді досить строга, у мене високі планки, і я завжди вимагаю по максимуму не тільки від людей, які мене оточують, а й від себе насамперед.

Я зайшла на проект як народна артистка, як прима, і коли почався тракт (проби – Авт.),у мені увімкнувся суворий суддя (посміхається).

- Люди часто вірять у те, що бачать на екрані. Ми нещодавно з колегами проводили паралелі, що навіть серіал обговорюють так, як реальне життя. Як ви реагуєте на те, що про вас пишуть у пресі? Заголовки, інтриги, скандали?

- Добре, що зараз немає папараці, бо якби до нинішніх заголовків додавались якісь кумедні фотографії, було б весело. Але заголовків кумедних дуже багато. Зараз я вже над цим усім сміюся – нехай кажуть! А у першому сезоні «Танців…» було складно. Я ж раніше не стикалася з якимось обговоренням себе, як особистості, з критикою, причому ця критика була від підлітків, що мене найбільше лякало.

Вперше зіткнулася з хейтом, коли поставила двійку Олі Поляковій.

Хейт від підлітків - це було найжахливіше і найстрашніше, що я читала. Спочатку за своєю недосвідченістю навіть відповідала, але тут у мене вуха скрутилися в трубочку і на очі наверталися сльози.

Хейт від підлітків - це було найжахливіше і найстрашніше, що я читала. Спочатку за своєю недосвідченістю навіть відповідала, але тут у мене вуха скрутилися в трубочку і на очі наверталися сльози
Не очікувала, що у молоді може бути стільки негативу, ненависті та жовчного хейту до людини, яку вони не знають і не розуміють.

Мене тоді дуже глибоко це зачепило, і Сашко після цього випадку сам все читав, перевіряв, сидів зі мною на ефірі, контролював, боявся, щоб мене не травмували. Я дуже тяжко це все спочатку переживала.

Хоча багато зірок до мене підходили і говорили: «Це нормально, все добре, ти цікава людям. Ти звикнеш, це класно». (сміється).

Я люблю конструктивну критику. І, мені здається, якщо людина щаслива, якій є чим зайнятися в цьому житті, вона ніколи не зайде на сторінку іншої людини, яку вона не знає, і не напише просто так гидоту.

- До речі, нещодавно була історія з вашою кумою Наталею Холоденко, коли її інтерв'ю спотворили, як вона потім написала, і всі розтиражували, що нібито ви посварилися та не спілкуєтеся. Давно зустрічалися?

- На жаль, на каву ми з Наташею не вибиралися давно. Але ми з нею обговорили це інтерв'ю, поспілкувалися, посміялися. Просто не вистачає часу. Ось закінчилися «Танці…», починається божевільний тиждень перегляду сценічної практики, потім ми відлітаємо до Америки на новорічні гастролі. З 25 до 31 грудня в Жовтневому палаці пройдуть Сашини новорічні казки від Стоянова. Вдень йтиме «Білосніжка» за участю Ганни Стоянової, а ввечері найсвятковіший балет – «Лускунчик», 4 дні танцюємо ми зі Стояновим. А вже 31 грудня ми із Сашком традиційно ввечері танцюємо у Національній опері. Фізично дуже тяжкий період, але емоційно він дарує багато позитивних емоцій.

У держструктурі ніколи спокійно працювати не вдасться

– Ви презентували 33 нових костюми від українського дизайнера Malva Florea для балету «Жизель». Усе самі чи спонсори допомагають?

- Якби у мене було трохи більше годин на добу (сміється). Я хотіла б встигати набагато більше, я знаю, чого хочу, що можу, але мені трохи не вистачає часу. Найкращі законодавці моди – Chanel, Dior – завжди співпрацювали з балетом та робили шалені та неймовірні колаборації. Висока мода та світ балету завжди були переплетені. З Мальвою Вербицькою нам теж було важливо відродити цей дух, трошки оновити костюми, і я дуже вдячна їй за творчість, натхнення, її бачення, це справді дуже гарна ручна, навіть ювелірна робота. Це були її інвестиції, її внесок у балетну творчість. Ось так нам пощастило.

- Сашко нам в інтерв'ю розповідав, що навіть, щоб оновити декорації та костюми у вже існуючій виставі, потрібно близько 100 тисяч доларів. Це ж величезні суми!

– Все по-різному. Але з приводу фінансів та підрахунків – це питання до Олександра Опанасовича, у нього одна з вищих освіт – фінансово-економічна. Звичайно, намагаємося весь час чимось тішити та дивувати глядача, незважаючи на досить складні часи.

У 2019-му, коли весь світ поринув у шок і паніку, гастролі почали згортатися як картковий будиночок, ми з Сашком, як і всі, опинилися в якійсь шаленій прострації. Напевно, артистів балету це торкнулося більшою мірою, тому що ми живемо за рахунок гастролей, це знають.

Ми з Олександром пів року в Україні не працювали. 3,5 місяці проводили в Америці, 2 місяці - у Франції, решту часу теж кудись їздили. І коли все зруйнувалося, ми зрозуміли, що артисти балету, за великим рахунком, у найскладніші часи нікому не потрібні. І що робити? Ми ж присвячуємо своїй справі все своє життя з дитинства, для багатьох ця пандемія погано закінчилася – багато хто пішов на пенсію, не дотанцювавши, хтось взагалі змінив професію, фрілансер залишився без роботи…

Але завдяки пандемії ми відкрили для себе гастролі Україною. І це стало для нас душевним одкровенням. Ніколи в житті не забуду, як на одну із вистав до Рівного до нас приїхали 6 людей на інвалідних візках. Не уявляю, як це складно. Вони їхали дві години автобусом, стояли в проходах, їм взагалі було складно заїхати до театру, бо наші театри не адаптовані до візиту людей з обмеженими можливостями. Стоянов зараз допомагає Октябрському зробити спеціальні в'їзди, щоб прибрати ці бар'єри і до нас могли прийти всі охочі.

Коли дорослі жінки, бабусі зі сльозами на очах беруть тебе за руки і кажуть, що побачили, що таке справжній балет – такі речі дорого коштують для артиста. Це ті моменти, заради чого артист живе та творить.

- Щодо хореографічного училища, яке ви очолюєте… Пам'ятаю ваш пост у червні, де ви писали, що вам загрожують і намагаються поставити на ваше місце свою зручну людину. Розібралися із цими історіями?

- Думаю, у держструктурі ніколи спокійно працювати не вдасться. Потрібно завжди бути на сторожі. Ні для кого не буде секретом, як через 30 років після розвалу Радянського Союзу розвалили нашу школу. Це сталося і завдяки дуже багатьом чиновникам, які й досі при владі. З цього училища висмоктували всі соки, нічого туди не привносячи. Костюми та декорації переходили у приватну власність, до мого приходу там нічого ніхто ніколи по-справжньому не ремонтував. В училищі можна було зняти класний фільм жахів або трилер. Тому, як ви думаєте - як вони будуть ставитися до людини, яка намагається щось змінити в системі?

Тепер мої конкуренти та суперники – не просто прими, а пропалені чиновники та політики з величезним стажем. І це може викликати одночасно різноманітну палітру змішаних емоцій. Іронічний сміх у тому числі.

Адже можна робити ще вдвічі більше для дітей і для розвитку нашої крвїни в балетній освіті, якщо ці «милі» люди просто не заважатимуть, я навіть не кажу про будь-яку допомогу. Але тепер я знаю на ім'я кожного з цих шкідників.

У нас неймовірно талановиті люди, діти – самородки. І мені боляче і прикро, що ці діти, бачачи в яких умовах ми розвиваємося і які тут перспективи, отримуючи знання, їдуть за кордон. А мені хочеться, щоб найкращі не шукали кращого життя десь, а залишалися в нас.

Я крок за кроком намагаюся змінювати систему, і багатьом людям це не подобається. Вони хочуть, щоб було те ж болотце зі своїм статутом та своїми правилами.

- Думаю, вам не раз ставили це питання: навіщо воно вам потрібне? Ви – зірка світового балету, у вас і так божевільні навантаження, графіки, а тепер ще й балетна школа!

- У мене за цю справу болить серце. Є час, коли ти сієш і коли ти жнеш. У мене, мабуть, усе трохи навпаки. Спочатку я отримувала кохання, знання, практику в школі та театрі, а зараз уже в тому статусі, у тому стані, коли готова все віддавати. Я вдячна тим людям, які мене виховали, і виховали правильно, і хотіла б дати віру в наше балетне майбутнє новому поколінню.

- Чи не опускаються руки від того, що ви віддаєте свої сили, а вам за це ще й палиці у колеса?

- Часто опускаються, але добре, що в мене завжди є люди, які мене надихають та підтримують. Їх дуже багато, вони всі дуже різні, але я завжди маю у кого запитати пораду, підтримку, поплакатися або розповісти, чому ось так. А ще мотивують діти та їхні батьки, вони часто підходять та кажуть: «Тільки не залишайте нас, будь ласка, не йдіть».

Просто деякі моменти мене справді вбивають. Причому я усвідомлюю, що мій стан, мій статус мені допомагають, але система іноді все одно не працює. Сьогодні мій папірець лежить в одному місці два дні, потім ще три дні в іншому кабінеті, потім його випадково чи спеціально хтось прибере, і він раптом пропаде, таке теж буває, і дуже часто. А я ж ще маю контролювати величезну кількість процесів, тому що коледж – це великий організм, у мене дуже багато різних функцій та завдань.

У хореографічному училищі я маю бути господарником, маю ще працювати психологом, художнім керівником

Крім того, що я маю бути господарником, маю ще працювати психологом, художнім керівником, бо я інсайдер балетного світу і як ніхто інший розумію, як це все влаштовано.

Тому, коли я маю контролювати ще й елементарний папірець, щоб, припустімо, нам дозволили якесь заняття, проходити сім кіл пекла, це складно.

З 25 по 31 грудня Катя танцює для нас у Жовтневому палаці та національній опері. Фото: Прес-служба Катерини Кухар

З 25 по 31 грудня Катя танцює для нас у Жовтневому палаці та національній опері. Фото: Прес-служба Катерини Кухар