25 листопада
Завантажити ще

У Донецьку з кранів потекла вода з туалетно-аптечним запахом

У Донецьку з кранів потекла вода з туалетно-аптечним запахом
Фото: cgon.rospotrebnadzor.ru

Донеччани, які думали, що звикли вже до всіх негараздів, які можуть статися на цій планеті, пішли скаржитися в соцмережі, де дружно пересварилися. В одному районі одним мешканцям із кранів пахло, іншим – ні. Звинувативши один одного у вкиданнях і, відповідно, підлабузництві, донеччани розійшлися в очікуванні, коли своє слово скаже те, що називається нині в Донецьку «владою».

Вранці вустами «голови компанії «Вода Донбасу» (той, що працює на непідконтрольній частині регіону) Віталію Кижаєву було озвучено інформацію, що вода надходить з підконтрольної Україні території, і там зафіксовано перевищення показників забруднювачів. «У нас показники не перевищують санітарних норм», - заявив Кіжаєв, але припустив, що «запах є».

Хто зіпсував воду

Запах лікарняних туалетів поширився квартирами. Версії того, що відбувається, множилися одна за одною. Оскільки вода річки Сіверський Донець йде на Донецьк із Харківської області, одразу ж традиційно почали звинувачувати Україну – мовляв, злили хімікати у річку. Якийсь харківський екоактивіст Артем Приходько навіть вказував місце, звідки у воду потрапили забруднювачі (зокрема – амоній) – десь між Балаклією та Ізюмом.

– Харкову нічого не загрожує, водозабори чисті – брали проби, все добре, – повідомив Приходько. – А ось далі – у Краматорську, Горлівці, Донецьку – люди говорять про запах пігулок у воді. Причина забруднення води – скидання великого обсягу хімікатів. Пити та використовувати в побуті цю воду не можна.

Ця версія прижилася у Донецьку як основна. Комунальники з «Води Донбасу» стверджували, що, попри все, жодної небезпеки немає. Мовляв, вони п'ють чай із цієї води і купаються в ній, а амоній зв'язується з хлором і продовжує знезаражуючий ефект. Завершалися всі викладки з води традиційним «треба потерпіти».

Ще однією версією став видобуток сланцевого газу у тій же Харківській області – противники цього процесу стверджують, що воду зіпсувала суміш гідророзривів. Однак до складу цієї суміші амоній практично не входить (а якщо і входить – то в мікроскопічних дозах, які не можуть викликати таку «хімічну атаку»).

Також говорили про небувало теплу для грудня температуру повітря, через що у воді Сіверського Дінця почали розмножуватися водорості та мікроорганізми.

Як би там не було, донеччани заговорили про те, що їх цькують. З якою метою – незрозуміло

Молочна пастка

Наступного дня місцеві комунальники перестали робити пісне обличчя та визнали проблему: у воді перевищено вміст фенолів, марганцю та сульфатів, присутній аптечний запах… Але за мікробіологічними показниками вода, як і раніше, відповідає санітарним вимогам і безпечна в епідемічному відношенні! Але краще її не пити.

- Її не те що не можна було пити – воду не можна було вмикати! Після прання у цій воді одяг пахнув інфекційним відділенням лікарні. Помити підлогу теж було неможливо - смерділо нестерпно. Причому зіпсована вода дивно розподілилася по кранах: у когось справді все було нормально, а якось, як ми, сім'я астматиків, мучилася та дихала через інгалятори, - розповів донеччанин Олександр Снігурко.

Вирішили потерпіти, як і було наказано, але... Біда прийшла, звідки не чекали – із супермаркетів. Купивши молоко в пакетах від місцевих виробників, донеччани відкрили їх і жахнулися: звідти повіяло вже знайомим «ароматом».

- Смерділо так само, як і вода з крана. Ми здогадувалися, що тут зараз молоко виробляють із водопровідної води (ну немає у нас стільки корів!), чи правильно сказати – відновлюють із сухого, але те, що її навіть не фільтрують – це було відкриття, – поділилася донеччанка Ганна Єрьоменко. – Намагалися закип'ятити – запах посилився, довелося це молоко вилити. Купили російське, дорожче – там усе гаразд.

Чорна діра

Зараз запах води в донецьких кранах вже не валить з ніг, але все ще є. Мало хто ризикує вживати її в їжу, поступово віддаючи перевагу воді на розлив. Ніхто не потрудився пояснити мешканцям, що це було і як їм поводитися надалі.

Проблема торкнулася не лише води, а й молока. Фото: t.me/itsdonetsk

Проблема торкнулася не лише води, а й молока. Фото: t.me/itsdonetsk

ОФІЦІЙНО

Які хімікати потрапили в річку в лабораторіях, поки зрозуміти не можуть

Директор департаменту ЖКГ Донецької обласної держадміністрації Сергій Гончаренко заявив на брифінгу, що джерелом забруднення річки Сіверський Донець стали невстановлені стоки на території Харківської області.

– На території ж Донецької області джерел забруднення не виявлено, – наголосив Гончаренко.

Співробітники Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів Держагентства водних ресурсів України здійснили аналізи води, а також відібрали проби для центральних лабораторій Києва.

- В результаті виявлено хімічні сполуки, які не діагностуються нашими місцевими лабораторіями, наприклад, ароматичні сполуки типу бензолів та ін. За рекомендаціями органів екологічного контролю, воду, яка зараз знаходиться в межах області, не рекомендується використовувати для приготування їжі. Але для побутових потреб її використати можна – загрози здоров'ю людей у цьому випадку вона не несе, – прокоментував голова департаменту.

Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів станом на 15 грудня заявляє про покращення ситуації з водою.

- Ситуація нормалізувалася, вміст амонію у воді – 0,3 мг. Запах у водопровідній воді – це залишкові явища. На самому водозаборі, за даними різних служб, відчувається звичний річковий запах, – розповів голова управління Сергій Трофанчук.

Найімовірніша версія погіршення стану води у Сіверському Дінці – скидання забруднюючих речовин вище за течією, що призвело до реакції у самій річці.

До розслідування причин забруднення річки вже підключилися правоохоронні органи, які розслідують цю справу.