22 листопада
Завантажити ще

Притулку: ховатися краще в люк, а не в смітник

Притулку: ховатися краще в люк, а не в смітник
Фото: REUTERS/В'ячеслав Ратинський

У ситуації війни не зайвим буде знати, де варто шукати притулок, а куди краще не потикатися. «КП в Україні» зібрала рекомендації Держслужби з надзвичайних ситуацій та служб цивільної оборони.

Які бувають укриття?

Захисні споруди цивільного захисту діляться на найпростіші та протирадіаційні укриття. Останні призначені для захисту від іонізуючого випромінювання при радіоактивному забрудненні місцевості, там можна сховатися терміном до двох діб. Найпростіші укриття - це споруди підземного простору міст та інших населених пунктів (підземні переходи, гаражі та ін.), гірничі виробки, підвальні та інші приміщення, які можуть бути використані для захисту населення.

Де шукати ці укриття?

За законом найпростіші укриття знаходяться в радіусі 400 метрів від кожної будівлі. Але краще заздалегідь визначитися, куди йти, і перевірити, чи є укриття для знаходження в ньому. Обладнане укриття має бути облаштоване за нормами цивільного захисту, утримуватися в чистоті та сухості, мати вентиляцію, запаси води та місця для сидіння.

Якщо ви вирішили ховатися у підвалі свого будинку, то він теж повинен бути саме таким: чистим, сухим, провітрюваним, із запасами води та сидіннями.

Нанесіть на стінах додому позначки «Укриття» або «Притулок», щоб бачили, куди їм бігти. В ідеалі призначте людину, яка має ключі від укриття, і візьміть у неї номер телефону.

На підприємствах є власні укриття, як і під будинками органів влади. Вони розраховані на певну кількість людей - переважно співробітників, які підтримують працездатність підприємства та життєзабезпечення населеного пункту. Можливо, вони пустять у притулок людей з вулиці – але тільки якщо будуть вільні місця.

Якщо в укриттях вже обладнані якісь заклади типу салонів краси або більярдних клубів, їх власники зобов'язані пускати в приміщення всіх бажаючих під час надзвичайної ситуації. У цей момент їхнє приміщення - це укриття, а не більярдна.

Що брати з собою в укриття

Фахівці з цивільного захисту наголошують, що необхідно постійно тримати увімкненими радіоприймачі, телевізори, щоб отримувати необхідну інформацію та вказівки органів влади.

Напоготові повинні бути індивідуальні засоби захисту органів дихання та шкіри або прості ватно-марлеві пов'язки. Завжди під рукою має бути аптечка, документи, засоби зв'язку, особистої гігієни, запас їжі та інші засоби.

Як тільки отриманий сигнал про надзвичайну ситуацію, необхідно перекрити газ, воду, вимкнути електроживлення і т.д. На одяг дітей прикріпити нашивки з ПІБ та роком народження, адресою постійного місця проживання, з телефонами батьків або опікунів.

В укриття з собою треба взяти не тільки засоби захисту та необхідні речі, але й 2-3-добовий запас продуктів у поліетиленовій упаковці. Не можна приносити в укриття легкозаймисті речовини або з різким запахом.

Як поводитися в притулок

Найкраще розміщуватися групами - по будинках чи вулицях. Можна навіть позначитись якимись покажчиками, наприклад, на стіні. Бажано у кожній групі вибрати старшого.

Людей із дітьми розміщують в окремих відсіках. Старих і хворих - ближче до повітророзвідних вентиляційних труб.

Під час перебування в укритті не треба ходити без толку, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу старшого, включати-вимикати електроосвітлення, запалювати свічки або гасові лампи.

У сховищах краще дотримуватися тиші. Можна голосно розмовляти, читати, слухати радіо, грати в тихі ігри. Відпочивати треба позмінно, щоб, якщо евакуація у сховищі затягнулася, кожен міг відпочити лежачи.

Продукти в укриття краще брати без гострих запахів. Це може бути сухарі, печиво, галети; м'ясні чи рибні консерви, готові до вживання; цукерки, цукор рафінад. Для дітей - згущене молоко, фрукти, фруктові напої та ін. Якщо вода в укритті лімітована, то роздавати її треба 2-3 рази на добу під час їди.

У укритті треба прибирати хоча б раз на добу, підлогу змочувати водою, всі предмети протирати мокрою ганчіркою.

Що не можна вважати укриттями

Навіть підвали будівель - дуже спірні як сховища. Не дай боже завалиться будинок - і підвал може перетворитися на братську могилу. Але в паніці люди біжать у підвали, звичайно, не надто замислюючись про це.

Під'їзди та прибудови теж не найкраще укриття від снарядів. Хіба що сходова клітка, і то якщо вона відокремлена від вікон бодай однією стіною. Взагалі від багатоповерхових будинків рекомендується відбігати подалі під час обстрілів, але тут дилема: іноді обстріл просто не дає можливості навіть висунути носа назовні.

Укриватися під технікою, під автобусом чи вантажним автомобілем – не варіант. Так само, як і під стінами будинків зовні. Купа літаючих уламків може призвести до трагічного результату.

Не можна вважати укриттям штабелі будь-якого виду – ящики, будматеріали, сміття. Навіть крихітний розпечений уламок снаряда може спричинити моментальну пожежу.

Де можна ховатись?

  • Спеціально обладнаний притулок.
  • Підземний перехід.
  • Будь-яка канава, траншея, яма.
  • Широка труба водостоку, куди не варто опускатися глибше, ніж на 3-4 метри.
  • У оглядовій ямі відкритого гаража чи СТО.
  • У каналізаційних люках біля будинку (не газові!).

Як правильно виходити з укриття

Спочатку назовні або на поверхню виходять кілька людей, щоб допомогти тим, які не можуть вийти самостійно. Потім евакуюються постраждалі, старі та діти, а після них – решта.