25 листопада
Завантажити ще

Біженці в Німеччині: Наші люди погано уявляли, що це за країна

Біженці в Німеччині: Наші люди погано уявляли, що це за країна
Фото: REUTERS/Лісі Ніснер

Як українські біженці почуваються у найвпливовішій країні Євросоюзу? Наскільки тут складно з житлом, чи правда, що власники дорогих автомобілів не зможуть отримати соціальну допомогу? Про це ми розпитали нашу землячку Поліну Гербер, яка живе у Німеччині вже 8 років і знаходиться у центрі подій.

Орендодавці бояться брати українські сім'ї

Поліна Гербер. Фото: facebook.com/polina.gerber11

Поліна Гербер. Фото: facebook.com/polina.gerber11

- Поліна, як приймають наших біженців у Німеччині? Що ви бачили на власні очі?

- Німці дуже співчувають українцям, збирають гуманітарну допомогу та намагаються допомогти. У всіх державних установах до наших біженців ставляться з великим розумінням – допомагають, підказують, куди піти та що зробити.

- Але пишуть, що у Німеччині дуже складно із житлом, - це так?

- Ситуація з житлом тут завжди була складною: знайти соціальне непросто. Соціальне житло – це державний фонд, ціни на таку нерухомість набагато нижчі. Але ж там дуже великі черги! У мене є кілька знайомих сімей, які чекали на квартири по 10-12 років, і це при тому, що у них є робота і вони не залежать від держави.

Ситуація ускладнюється тим, що за законами Німеччини виселити людину з квартири досить складно, навіть якщо вона не платить за оренду та комунальні послуги. Тому приватні орендодавці побоюються брати українські сім'ї, особливо з дітьми: виселити їх згодом дуже проблематично. Такі суди можуть тривати роками!

- А як у Німеччині із продуктами харчування? Біженці купують усе самі чи отримують гуманітарку?

- На кожну людину, зареєстровану в «Соціалі» (ця державна програма займалася біженцями до 1 червня, наразі ними опікується організація JobCenter. – Прим. ред.), нараховується певна сума, так званий прожитковий мінімум. На ці гроші можна придбати продукти харчування, засоби особистої гігієни тощо.

Якщо ти знайшов житло або людину, яка готова тебе прописати, тоді складається договір суборенди. «Соціал» дивиться, чи ця квартира підходить за нормами (у кожному місті вона своя), і приймає рішення, буде він платити за таке житло чи ні. Якщо так – держава бере на себе оплату плюс нараховує гроші, необхідні на елементарні потреби.

Крім того, коли ви оформлюєтеся у «Соціалі», вам видають спеціальний паспорт біженця. Він дозволяє з 50-процентною знижкою відвідувати музеї, аквапарки, зоопарки і т.д.

За законами Німеччини виселити людину з квартири досить складно, навіть якщо вона не платить за оренду та комунальні послуги

Також у біженців є можливість ходити у Tafel – це щось подібне до їдальні, куди звозять продукти. Ви можете прийти та за талоном набрати те, що вам потрібно. Зрозуміло, що там не особливо багатий вибір, але можна взяти і м'ясо, і молочні продукти.

- Біженці часто скаржаться, що їм доводиться довго сидіти у таборах в очікуванні житла.

- Німеччина не була готова до такого потоку біженців, і після приїзду українці певний час живуть у таких таборах. Опісля їх розподіляють по інших містах. Але знову ж таки, це розподіл по сім'ях – до людей, які готові прийняти під своїм дахом українців.

На жаль, багато наших співвітчизників поводяться нешанобливо - приїхали до чужої країни зі своїми вимогами і без елементарного виховання. Качають права, розповідають, хто кому і що винен, – у результаті німці перестають пускати до себе біженців. Спробуй згодом виписати такого! Людина хотіла зробити добро, а замість подяки отримує купу неприємностей. Тому ситуація з таборами також складна.

- Чи часто зустрічаються подібні негарні приклади?

- У мене є як мінімум два приклади неблагополучних сімей, які привозять дитину до школи до 7-ї ранку і залишають її одну, притому що заняття починаються з 8-ї. Дитина цілий день без їжі та елементарних речей, випрошує у однокласників поїсти. При цьому в сім'ї троє дітей, а батьки цілими днями пиячать.

Боюся, якщо до Німеччини й далі приїжджатиме такого рівня контингент і поводитиметься неналежним чином, ця лавочка може незабаром закритися. Найжахливіше в цій ситуації те, що люди, які дійсно потребують допомоги, її не отримають.

Приїхав машиною – можеш залишитися без допомоги

- Багато хто пише, що вони приїхали до Німеччини на машинах, і тепер їм відмовляють у допомозі через наявність автомобіля. Це правда?

– Правда. З 1 червня біженців перевели до центру зайнятості Jobcenter, де є певні правила: якщо ти володієш машиною вартістю понад 7500 доларів, тобі допомога не надається.

У Німеччині машина - дороге задоволення. Окрім того, що ти маєш проходити техогляд, щороку платити податок на автомобіль, необхідно також мати страховку на машину та сплачувати її щомісяця. Ну і плюс дизель, ціни на який значно злетіли.

Якщо твій автомобіль коштує більше 7500 доларів, значить, ти можеш себе забезпечити і не потребуєш соціальних виплат.

Тому якщо в тебе є машина - ти маєш певний рівень достатку. А якщо твій автомобіль коштує понад 7500 доларів, значить, ти можеш себе забезпечити і не потребуєш соціальних виплат.

Соціальні виплати – це покриття мінімуму для людей, які приїхали сюди абсолютно ні з чим. Причому цей закон діє не лише для біженців, але й для громадян Німеччини.

Якщо ти приїхав і просиш якоїсь допомоги у цієї країни - будь ласкавий дотримуватися законів цієї країни.

- Що потрібно зробити тим, хто хоче повернутися додому?

- Якщо ти хочеш повернутися до України, потрібно у кожному державному закладі, де ти зареєстрований, знятися з обліку. Ти знімаєш із себе соціальні виплати, говориш про те, що їдеш, виписуєшся, закриваєш банківський рахунок і вже тоді їдеш додому. Ніхто нікого насильно не тримає.

У Німеччині машина - дороге задоволення. Тим більше що і дизель, і бензин останнім часом подорожчали. Фото: REUTERS/Lukas Barth

У Німеччині машина - дороге задоволення. Тим більше що і дизель, і бензин останнім часом подорожчали. Фото: REUTERS/Lukas Barth

З'їздити до України можна лише на 21 день

- Які проблеми виникають у наших біженців?

- Мені здається, люди слабо уявляли, що таке Німеччина. Збиралися просто пересидіти війну, отримувати допомогу, кататися до України чи їздити у відпустку. Вже були випадки, коли люди оформили собі «Соціал» та виїжджали на відпочинок до Туреччини.

Німеччина – це країна законів. Так, вона тобі дає певну допомогу, але якщо ти не виконуватимеш закони – з тебе будуть зніматися ті чи інші блага. Наші люди були до цього не готові.

- Чи можна виїжджати до України в екстрених випадках, а потім повертатися?

- У Німеччині немає заборони на поїздки до України. Але є нюанси. З моменту, коли ти заповнив заяву Antrag на параграф 24 (він регламентує проживання іноземців у країні, їхню інтеграцію у суспільство, а також питання працевлаштування. Директива Європейського союзу про масовий приплив біженців визначає, яких іноземців відносять до цієї категорії. - Авт.), тобі видається довідка, де написано, що ти подав документи. Цей папір є доказом того, що ти перебуваєш у країні на законних підставах. Але з нею виїжджати за межі Німеччини не можна.

Спочатку Україна має 90 днів безвізу - Німеччина їх подовжила до 180 днів. Якщо ти приїхав як турист і не зареєструвався, необхідно виїхати через 90 днів

А от коли отримаєш «пластик», з'являється можливість пересуватись по всьому ЄС і навіть безперешкодно їздити до України. Однак якщо отримуєш допомогу, ти не можеш виїхати до України надовго. Є лише 21 день на так звану «відпустку». Ти маєш прийти до «Соціалу» і заявити, що хочеш з'їздити до України, щоб забрати кота чи бабусю, – і тобі дозволяють виїхати.

Але якщо ви думаєте поїхати до України та зберегти за собою допомогу – такого не буде. Залишати Німеччину можна, але не більше ніж на 21 день.

Якщо ти виїжджаєш більше ніж на 21 день, «Соціал» вже вирішує, знімати з вас виплати або залишати – на їхню думку.

- А протягом якогось часу після прибуття можливий виїзд з Німеччини?

- Спочатку Україна має 90 днів безвізу - Німеччина їх подовжила до 180 днів. Якщо ти приїхав як турист і не зареєструвався за 24-м параграфом, необхідно виїхати через 90 днів. Тому люди після приїзду мають зробити вибір – або ти приїжджаєш як турист і не залежиш від держави, або подаєш документи на 24-й параграф.

Можна подати документи, отримати можливість працювати і жити незалежно від держави. Але якщо ти отримуєш «Соціал», то вже не можеш робити те, що тобі заманеться, оскільки залежиш від влади.

- Від початку війни минуло три місяці, як тепер німці ставляться до біженців після деякого знайомства з українцями?

- У моєму колі люди налаштовані доброзичливо, готові допомагати із гуманітарною допомогою. З моєї фірми люди збирали і побутову техніку, і іншу допомогу, розвозили її Німеччиною і відправляли до України. Але як буде далі – залежить тільки від наших людей.

- Чи можуть українці прижитися у Німеччині?

- Німеччина надає можливість прижитися і залишитися. Тут можна вивчити німецьку, отримати додаткову професію. Але мені здається, більшість біженців приїхали сюди на певний час – пережити війну, отримати допомогу та повернутися додому. Таких людей, які захочуть тут залишитись і пустити коріння, залишаться одиниці.