25 листопада
Завантажити ще

Заборона російських пісень: Висоцького та Токарєва вмикати можна, Окуджаву – ні

Заборона російських пісень: Висоцького та Токарєва вмикати можна, Окуджаву – ні

У першому та останньому читанні Верховна Рада ухвалила закон про заборону російської музичної продукції у публічному просторі, про захист та розвиток національного продукту. Після 2014 року, а тим більше з початком нинішнього витка війни вона й так майже пішла з життя українців, а тепер офіційно видворена.

Проте деякі моменти документа, за який проголосували 303 наші обранці, викликають питання. І не на всі з них "КП в Україні" вдалося знайти однозначні відповіді.

1. Що таке публічне місце, в якому заборонені пісні?

Це те саме, що громадське місце: вулиці, торгові центри, театри, кінотеатри, кафе, ресторани тощо.

Якщо сказати просто, то громадський простір починається одразу за дверима наших квартир або за хвіртками приватних дворів.

2. Чи заборонені всі пісні російською мовою?

У законі не йдеться конкретно про заборону пісень російською мовою. Якщо їх написав та виконує громадянин України чи іноземець, це можна.

- Закон забороняє концерти та гастролі російських виконавців, а також використання у публічному просторі їхніх фонограм і записів, - роз'яснює один із авторів законопроекту народний депутат Володимир В'ятрович.

3. Для кого можуть зробити виняток?

Для артистів, які засуджують російську агресію та підтримують територіальну незалежність України.

Теоретично це Алла Пугачова, Максим Галкін, Борис Гребенщиков, Андрій Макаревич та інші, які публічно критикували військові плани Кремля.

Проте є досить жорстка умова, щоб їхні гастролі та пісні були дозволені. Про це у пункті 4.

4. Що потрібно, щоб дозволили виконавця з Росії?

Виконавець має написати заяву до СБУ і додати декларацію на підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. Служба безпеки складатиме перелік дозволених в Україні виконавців з російським громадянством.

– Спроби організувати гастролі через Службу безпеки вже були, нічого з цього не вийшло, – коментує керуючий партнер у PR-агентстві «Дель Арте» Юрій Гулевич. – Така декларація може бути предметом шантажу та переслідування артистів у Росії.

Юрій Гулевич також запитує: як бути, якщо актор з Росії має кілька громадянств і захоче в'їхати до нас за іншим паспортом?

5. Чи можна співати пісні російських виконавців на вулиці чи в караоке?

Слухати російських виконавців у себе вдома не забороняється. Це справа індивідуальна – як і з переглядом порнографії. А ось щодо виконання у публічному просторі, то тут питання спірне.

– Ви можете співати під гітару на пікніку у своїй компанії, але якщо вас чутимуть сторонні, то не можна, – каже Володимир В'ятрович.

Але адвокат Ростислав Кравець звертає увагу, що покарання за порушення закону – це штраф у розмірі 10% вартості ліцензії.

- Йдеться про заборону трансляції виконавця юридичною особою, яка отримала на таку діяльність ліцензію. Відтак на приватну особу цей закон не накладає заборони, - вважає Кравець.

Тим часом адвокат зазначає, що коли на пляжі хтось буде горлопанити під гітару «Рюмка водки на столе», його може наздогнати самосуд, а може й поліція оштрафувати за порушення громадського порядку.

6. Чи можна транслювати Висоцького або Цоя?

Мабуть, це найцікавіше питання. У законі сказано, що забороняється транслювати у будь-якому вигляді виконавців, які були громадянами країни-агресора після 1991 року. Шанувальники творчості Володимира Висоцького чи Віктора Цоя можуть бути спокійними – обидва померли до проголошення Україною незалежності, тому не заборонені. Це підтвердив Володимир В'ятрович. Але коли ми запитали про Булата Окуджаву, народний депутат заспішив у справах.

За фактом виходить, що Булат Окуджава, який помер у 1997 році, опиняється під забороною. До війни Росії з Україною він не дожив, проте публічно засуджував війну у Чечні. Натомість Віллі Токарєв, який присвятив свою останню пісню Рамзану Кадирову, формально дозволений. Він ще до 1991 року отримав американське громадянство і його не змінював.

7. А Мусліма Магомаєва?

Неповторний виконавець «Дивлюся я на небо» та інших пісень українською також потрапляє під заборону. Муслім Магомаєв, пам'яті якого присвячує щорічний конкурс Азербайджанський культурний центр імені Мусліма Магомаєва, у 2005 році прийняв російське громадянство, посварившись із тодішнім міністром культури Азербайджану Поладом Бюльбюль-огли.

Самого Бюльбюля можна крутити хоч із динаміків на пляжі – він був громадянином Азербайджану.

- Я вважаю, що закон недопрацьований. Бракує регламентації щодо артистів, які померли до 2014 року, - каже продюсер масових заходів Наталія Кудряшова.

На думку адвоката Ростислава Кравця, цим питанням має зайнятися Міністерство культури.

8. Яку музику можна включати у транспорті?

У власній машині – що завгодно. У громадському транспорті – жодну. Закон забороняє водіям автобусів включати музику, звуки фільмів або інші звукові сигнали у салоні окрім оповіщення про зупинки. Трансляція музики допускається через мікрофон, якщо пасажирські місця оснащені навушниками.

У таксі включати музику можна лише за згодою всіх пасажирів.

9. Коли закон набуде чинності?

Закон набуде чинності через три місяці після його опублікування. Обмеження діятимуть до звільнення всіх окупованих територій та припинення російської агресії.

10. Чи можуть бути нові заборони на місцевому рівні?

Можуть, така практика є. У 2018 році львівська облрада встановила мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту у будь-яких формах на території області.

З 1 червня цього року у Тернополі міськрада заборонила вуличним музикантам співати російською мовою. Також забороняється виконувати твори, які провокують розпал ворожнечі на національному, релігійному грунті або містять нецензурну лексику.