22 листопада
Завантажити ще

Літні небезпеки: тепловий удар підкрадається непомітно

Літні небезпеки: тепловий удар підкрадається непомітно
Фото: Коваль Володимир/УНІАН

Підступність теплового удару - у непомітності наступу, у непередбачуваності реакцій різних органів та систем організму і у нашому легковажному щодо нього відношенні.

І що сонячний удар - це серйозно, і що сонце небезпечне, здається, всі знають, але чому тоді так погано після 40-хвилинної поїздки у маршрутці, де сонця не було, а було просто душно - це питання.

Що означає «вдарити теплом»?

Тепловий удар - це форма гіпертермії, тобто перегрівання, коли різко підвищується температура тіла, організм втрачає рідину, порушується терморегуляція. Теплова енергія, що не має виходу, накопичується, провокуючи розширення судин і уповільнення пульсу. Це, своєю чергою, викликає нестачу кисню – гіпоксію.

Що може спровокувати тепловий удар?

«Винні» можуть бути як зовнішні умови та поведінка людини, так і індивідуальна переносимість високих температур. Сприяють виникненню теплового удару підвищена температура повітря та надмірна вологість, висока фізична активність у спеку, тривалі поїздки у розпеченому громадському транспорті без кондиціонера або перебування у непровітрюваному приміщенні.

Якщо людина п'є мало води, носить закритий, «не дихаючий» одяг зі штучних тканин, навіть якщо у неї хронічна перевтома – вона в зоні ризику. А тепловий удар може спіткати і у власному автомобілі, і під парасолькою на пляжі, і у лазні.

Крім того, до вразливих категорій належать:

  • діти, на яких припадає майже половина випадків. Особливо залишені без нагляду немовлята чи підлітки, що активно займаються спортом;
  • люди похилого віку, у яких терморегуляція порушена через вік;
  • спортсмени;
  • ті, хто працює на відкритій місцевості - від продавців морозива до будівельників;
  • вагітні жінки;
  • люди із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, цукровим діабетом, гіпертонією;
  • всі, хто перебуває у алкогольному чи наркотичному сп'янінні.

Чим він відрізняється від сонячного удару?

Сонячний є підвидом теплового удару і виникає виключно внаслідок тривалого перебування на сонці. І якщо при тепловому перегрівається все тіло, то при сонячному – лише голова.

Сонячний удар вважається патологічним станом, що викликає розширення кровоносних судин та припливу крові до голови. Небезпечний порушеннями роботи головного мозку та ураженнями нервової системи.

Як сильно може вразити тепло?

У групу теплових уражень входять різні стани, від легких у вигляді пітниці до важких, якими, власне, і є удари.

Що відноситься до легких уражень:

  1. Пітниця, або тепловий гіпергідроз: найчастіше виникає у немовлят у вигляді висипу червоних прищиків або пухирчиків на шиї, верхній частині грудної клітки, в паху. Може проявлятися «гусячою шкірою» на великих ділянках, яка зникає у прохолодному приміщенні. Лікується уникненням перегріву та вологості, носінням легкого, вільного одягу. Потрібно стежити, щоб місце висипання залишалося сухим, тому присипкою можна користуватися, а ось мазями і кремами – ні.
  2. Тепловий набряк гомілок, кистей, як правило, виникає у людей похилого віку в результаті венозного застою. Лікування: підйом кінцівок, прохолода, компресійні панчохи.
  3. Теплові судоми: мимовільні та болючі скорочення скелетних м'язів, що виникають у процесі фізичних навантажень або після них. У цьому випадку потрібен спокій та уникнення фізичної активності до повного зникнення судом, відновлення водного балансу. Якщо протягом години не проходить, потрібно дзвонити лікарям.
  4. Тепловий стрес: проявляється легкими симптомами, зазвичай, відчуттям фізичного виснаження, втоми, загального дискомфорту.

Середньою формою теплового ураження є теплове виснаження, коли підключається підвищення температури, біль голови, слабкість, блювання, запаморочення, можлива втрата свідомості.

Може супроводжуватися тахікардією, різким зниженням тиску, надмірним потовиділенням. Від теплового удару цей стан відрізняє відсутність порушень з боку центральної нервової системи та роботи внутрішніх органів.

За відсутності своєчасної допомоги виснаження легко перетворюється на тепловий удар. Тому постраждалого роздягають, переміщають у прохолодне місце, посилено напувають водою, накладають холодні компреси або ведуть у душ. Симптоми, що не проходять протягом години, приєднання блювоти – привід звертатися за медичною допомогою.

Якими симптомами проявляється найважче теплове ураження?

Тепловий удар – реальна загроза життю з підвищенням температури вище 40 градусів та тяжкими проявами з боку різних систем організму.

Серце та судини: гостра серцева недостатність, аритмія, гіпотензія.

Нервова система: судомні напади, збудження, агресія, галюцинації, дезорієнтація, непритомні стани, кома.

Шкіра: надмірно суха або волога, синюшність.

ШКТ: діарея, блювання, шлунково-кишкова кровотеча, ниркова або печінкова недостатність.

М'язи: мимовільні хворобливі скорочення.

Якою має бути перша допомога?

Насамперед потрібно викликати швидку – тільки лікар може приймати рішення, як лікувати тепловий удар. Це стосується будь-яких випадків: і коли потерпілий почувається погано, і коли йому здається, що нічого страшного. Що робити до приїзду медиків?

  1. Де б не стався удар – відвести чи винести людину з місця, де її «накрило» тепло. Вона повинна опинитись у тіні, на повітрі, біля вікна, біля кондиціонера, у прохолодному приміщенні. Створювати потік повітря підручними засобами – тут усі засоби підійдуть.
  2. Зняти сковуючий, синтетичний одяг, ремені, прикраси.
  3. Укласти на рівну поверхню та підкласти щось під ноги.
  4. Якщо людина може пити, дати прохолодну, але не крижану воду, солодкий чай, слабкий сольовий розчин. Головне, щоб напій не містив кофеїну чи алкоголю.
  5. Зволожити шкіру і охолодити тіло, можна обливати водою, можна прикладати до чола, під потилицю, в пахвові западини холодні компреси або хоча б мокру тканину. Якщо є можливість, занурити в прохолодну ванну або поставити під душ.
  6. У разі блювання укласти постраждалого на бік, щоб не захлинувся.
  7. Стежити за температурою, вона має бути не більше 38 градусів, а також за диханням та серцебиттям, щоб не пропустити необхідність серцево-легеневої реанімації.
  8. Не давати до приїзду медиків жодних ліків, не знаючи, з якими хронічними захворюваннями мешкає постраждалий.

Чим рятуватися від удару?

Найголовніші способи не допустити важкого теплового ураження – уникати зневоднення та великих фізичних навантажень у спекотну та вологу погоду.

  • Питний режим влітку – основна для здоров'я умова. Вода не тільки вгамовує спрагу, а й охолоджує, допомагає тілу потіти і підтримувати нормальну температуру. Тому зараз дозу потрібно збільшувати незалежно від того, хочеться вам пити чи ні. У разі протипоказань не зайвим буде обговорити зі своїм сімейним лікарем особисте дозування;
  • темп життя у спеку має бути трішки сповільнений, це стосується будь-яких фізичних навантажень – від спорту до роботи на городі. Відчувши слабкість, прискорене серцебиття, нестачу повітря, негайно повертаємось у стан повного спокою;
  • при тривалому перебуванні надворі іноді потрібно шукати тінь і прохолоду, щоб тіло могло відновитися;
  • організму потрібно давати час на акліматизацію, щоб він міг звикнути до спекотної погоди;
  • тіло має «дихати», тому тісному темному одягу говоримо «ні». Зараз час вільного, що провітрюється, натурального, світлого;
  • відставити до похолодання алкоголь, який впливає на нашу терморегуляцію;
  • не залишати у закритій машині, нехай навіть із відчиненими вікнами, ні дітей, ні тварин.

До речі

Перегрів смертельно небезпечний для тварин

Вони в спеку піддаються набагато вищому ризику, ніж люди, причому для цього чотирилапим зовсім не обов'язково довго перебувати на сонці. Отримати тепловий удар можна і в тіні, і в гарячому приміщенні, при інтенсивних тренуваннях, на пляжі, і особливо легко - в автомобілі, де достатньо п'яти хвилин. Є у тварин і свої групи ризику:

  • брахіцефальні породи, тобто. ті, у кого короткі, плескаті мордочки. У собак це пекінеси, мопси, бульдоги, шарпеї, ши-тцу, чау-чау;
  • наявність серцево-судинних хвороб та верхніх дихальних шляхів;
  • літній та молодий вік;
  • зайва вага;
  • довга шерсть;
  • вагітність.

Прискорює негативний вплив спеки і підвищена вологість повітря, і зневоднення самого вихованця.

Оскільки поскаржитися на самопочуття тварини не можуть, влітку слід уважно стежити за найменшими змінами у їхньому стані. Що має насторожити господаря:

  • прискорене, можливо, трохи хрипке дихання;
  • млявість та слабкий пульс;
  • зміна кольору слизових оболонок, залежно від розширення або звуження судин, вони стають блідими або яскравими;
  • блювання, пронос;
  • висока температура;
  • підвищене слиновиділення.

За наявності цих симптомів слід якнайшвидше звернутися до ветеринара – зволікання загрожує тварині ускладненнями і навіть смертю. Як перша допомога головна умова – охолодити, але не дуже різко. Потрібно перенести в тінисте або прохолодне місце, намочити шерсть водою або обкласти рушниками, щоб вони торкалися живота та лап, давати пити холодну воду.