25 листопада
Завантажити ще

Немає води, тепла, світла та газу: одягаємо вдома шапку і лягаємо спати з темрявою

Немає води, тепла, світла та газу: одягаємо вдома шапку і лягаємо спати з темрявою
Фото: Кріс МакГрат/Getty Images​

Ми готуємося до різних і несподіваних ситуацій – все-таки у нас війна. Може трапитися, що пропаде світло, вода і тепло - тоді головне не панікувати, а діяти розважливо. Поки ж, якщо лампочка горить, а кран справно булькає, варто вжити превентивних заходів і запастись необхідним. Якщо вже чогось немає – ось поради від "КП в Україні".

Немає води

На цей випадок мають бути заготовлені:

  • ємності із запасом води (багато, дуже багато, води мало не буває),
  • вологі та антибактеріальні серветки (дотримуйтесь гігієни неухильно!),
  • паперові рушники (щось витерти, прибрати),
  • м'ятна жувальна гумка (не найкращий, але хоч якийсь замінник зубної пасти, якщо не буде можливості почистити зуби),
  • карта з розташуванням найближчих водойм, джерел, колодязів.

Ми не закликаємо спішно скуповувати упаковками воду, але запас у вас уже має бути. Зливати воду із системи опалення в осінньо-зимовий сезон – взагалі не варіант, залишите без тепла весь будинок, а то й квартал.

Сніг, лід, роса, конденсат... Сподіваємося, до цього не дійде, але майте це на увазі. Збирайте, очищайте, кип'ятіть, заморожуйте - зараз треба вижити, а не гидливо розглядати бурульку.

Немає електрики

Ми так звикли до неї, що зникнення світла та неможливість зарядити телефон сприймаємо як трагедію. Тому не панікуємо.

  • Розвантажуємо холодильник, виносимо продукти на балкон. Наразі досить прохолодно, щоб вони нормально збереглися. Нема балкона? У мішечок – і вішаємо на ручку вікна, тільки назовні. Запитайте у мам та бабусь, вони підкажуть цей древній, але дієвий спосіб зберігання продуктів.
  • Відкриваємо книжкову шафу та дістаємо звідти будь-які книги. Читаємо, усвідомлюємо прочитане. Інтернету у вас, швидше за все, теж немає, і не треба підключати мобільний 3G – розрядите телефон, а вам ще дзвонити і повідомляти, що все гаразд.
  • При темряві лягаємо спати. Спочатку буде дискомфортно (спати о восьмій годині!), потім отримаєте задоволення, коли встанете вранці.
  • Постарайтеся не робити різких рухів і не ходити по квартирі в темряві і тим більше не виходьте на вулицю без потреби. Травми та забиті місця – тільки цього не вистачало під час блекауту. Лікарі швидко не приїдуть. Тож бережіть себе у прямому розумінні цього слова.
  • Вимкніть усі прилади, витягніть шнури з розеток. Всі-всі. Дадуть світло – може стрибнути напруга – залишитеся без улюбленої мікрохвильової печі.

Немає газу

У 90-ті роки половина України сиділа без газу цілодобово, і нічого, вижили. На цей випадок, якщо вже без газу нам так важко, можна додому прикупити маленьку електропічку, а краще керогаз. Зайдіть у будь-який туристичний магазин, попросіть туристичну грубку. До речі, з тієї ж причини можна взяти цю грубку у разі відключення електрики. Пальне дістанете у бою (жарт, продається там же, у турмагазинах).

Закрийте газові вентилі у ці дні – убезпечте себе від несподіваних ситуацій. Вимкніть котел, колонку. Якщо є електрика, то приготувати собі поїсти чи закип'ятити води не складе проблем. А от якщо блага цивілізації відключені всім скопом, то іншого виходу, крім як готувати на багатті, поки що немає. Звичайно, розводити вогонь у квартирі не треба, це робиться на вулиці з усіма обережностями: не ближче 50 метрів від будівлі, поглиблення, окопування, контроль за багаттям.

Немає тепла

Синоптики обіцяють теплу зиму, але навіть за плюс п'ять це все-таки буде зима. Виходимо із середньостатистичної зими в регіоні: морозної та вітряної. Тому заздалегідь є сенс оглянути всі вікна та двері на предмет щілин у стінах біля них та законопатити дірки.

Власники пластикових вікон та балконних дверей знають проблему гумових ущільнювачів: згодом вони твердіють і перестають нормально прилягати до поверхні, тому з дверей на балкон або вікна дме. Якщо є час і можливість - замініть ущільнювач на новий. Якщо ні – змастіть хоч вазеліном, хоч касторовою олією. Потім навесні замініть на новий.

Теплі ковдри, пледи, шкарпетки, рукавиці повинні бути напоготові завжди. А також – шапочки чи баффи, хай не в'язані – у них можна ходити вдома. Коли голова і ноги в теплі, виходить такий собі ефект конденсатора - тепло акумулюється між двома зігрітими частинами тіла.

Якщо хтось вам процитує Суворова (ага, російського полководця у воюючій Україні – нагадайте про це. - Ред.) – «Тримай ноги в теплі, живіт у голоді, а голову в холоді», - поясніть йому, що фельдмаршал мав на увазі не той холод, від якого потім хворіють, а ясний, холодний розум, який не відключається в моменти критичних ситуацій.

Немає спокою

Тут, звичайно, вам порадять тисячі народних засобів від хвилювання, стресу, безсоння і занепокоєння, але все-таки краще прислухатися до голосу розуму і не починати споживати всі антидепресанти і трав'яні збори, що є в домашній аптечці. Втім, від чаю з ромашкою або мелісою ще нікому гірше не ставало, на крайній випадок - заваріть траву собачої кропиви.

Якщо ви приймаєте регулярно якісь ліки, то, напевно. ви подбали про їхній запас. Також в аптечці може лежати якийсь легкий «корвалмент», щоб заспокоїти серце, що стрибає від хвилювання. А також щось знеболювальне, спазмолітики, таблетки від розладу шлунка, пластирі, вата, бинт...