25 листопада
Завантажити ще

Інфекційні небезпеки під час війни: страшні та призабуті хвороби повертаються

Інфекційні небезпеки під час війни: страшні та призабуті хвороби повертаються
Фото: Luisella Planeta LOVE PEACE із сайту Pixabay

Весняні прогнози епідеміологів про те, що війна може повернути з небуття давно забуті інфекційні небезпеки, тією чи іншою мірою, на жаль, виправдовуються. Про це свідчить звіт за 9 місяців 2022 року, з січня до вересня, підготовлений Центром громадського здоров'я. Навіть при тому, що ця інформація зібрана з доступних даних і немає чіткого розуміння, що відбувається на окупованих територіях.

Жахливе зростання ротавірусного ентериту

Статистика захворюваності на так звані «дитячі інфекції» знизилася, мабуть, тому, що багатьох дітей мами відвезли за кордон. Це стосується і кору, і краснухи, і особливо кашлюку, випадків якого виявлено на 72% менше, ніж за аналогічний період минулого року. А ось рідкісна та небезпечна для дітей дифтерія, навпаки, з'явилася – зареєстровано два випадки хвороби та 12 носіїв збудника нетоксигенних штамів дифтерії.

У групі кишкових інфекцій, яка є «слабкою ланкою» в умовах воєнного часу, на 11-12% зросла кількість гастроентероколітів та харчових токсикоінфекцій. Вони, як правило, розвиваються внаслідок вживання несвіжих продуктів - рибних, м'ясних, молочних або погано вимитих овочів та фруктів.

Майже такий самий ріст випадків і відносно шигельозу – однієї з хвороб брудних рук, що вражають товсту кишку.

А ось абсолютним чемпіоном у цій групі є ротавірусний ентерит, чиї показники цього року на 64% перевищили торішні. І з урахуванням того, що зростання цього захворювання починається восени і на початку зими, нинішні цифри – не межа. Ротавірусний ентерит, який надзвичайно заразний, особливо небезпечний для новонароджених та дітей віком до 5 років. Вакцинація від нього в Україні не є обов'язковою, а рекомендованою, тобто проводиться власним коштом.

Повернення черевного тифу та сплеск хвороби Лайма

У статистиці групи інфекцій, що рідко зустрічаються, на жаль, простежується вплив війни. Так, наприклад, за минулі 9 місяців зареєстровано два випадки черевного тифу, про який раніше ми лише чули з історії.

Благодатним ґрунтом для цього тяжкого гострого інфекційного захворювання є антисанітарія, порушення водопостачання та водовідведення, хаотичне поховання загиблих – все те, що забезпечили окупанти на тимчасово зайнятих територіях. Хвороба вражає шлунково-кишковий тракт та лімфатичну систему та за відсутності лікування веде до загибелі пацієнта.

Зафіксовано і два випадки туляремії – гострої інфекційної хвороби тварин і людей, яка може розноситися кліщами, комарами, бліхами. Заразитися можна від контакту з хворими гризунами чи їхніми виділеннями або вживаючи інфіковані продукти та воду. Туляремія вражає лімфатичну систему, шкіру, селезінку, небезпечна такими ускладненнями як менінгіт, енцефаліт, артрит, інфекційно-токсичний шок.

На 23% зросла кількість випадків лептоспірозу - ще одного загального для людей і тварин захворювання, що вражає печінку та нирки, що викликає запалення оболонок головного та спинного мозку. Джерелом збудника є, як правило, гризуни, люди заражаються, вживаючи інфіковану воду або продукти, під час купання, риболовлі, оброблення риби.

Істотний приріст захворюваності і у хвороби Лайма, яку переносять іксодові кліщі, – на 44%. Є надія, поки що на цьому і зупинимося, оскільки сезон активності кліщів закінчується у листопаді. У разі відсутності лікування хвороба Лайма викликає серйозні ускладнення з боку нервової системи, серця, суглобів.

Збільшилася навіть кількість випадків екзотичної для нас лихоманки Західного Нілу: минулого року було зафіксовано 6 випадків, цього року – 9. Небезпечна хвороба передається через укуси комарів, а джерелом інфекції є деякі види перелітних птахів, іноді – дрібні гризуни. У важких випадках лихоманка Західного Нілу викликає запалення мозкових оболонок та речовини головного мозку, ураження слизових оболонок.

Більш ніж у два рази побільшало випадків вірусного менінгіту та правця, зареєстровано два випадки сказу, якого не було минулого року.

Тим часом

Грип намагається повернутися, але поки що гриби – ризик № 1

Згідно зі звітом ЦОЗ за 9 місяців цього року, такого «стрибка», як демонструє статистика захворюваності на грип, не було й близько в жодної інфекції. Якщо за аналогічний період минулого року, коли Україну захльостували хвилі ковіда, офіційно підтверджених випадків було 182, то 2022-го їх 3339. Приріст більш ніж у 18 разів наочно демонструє спроби грипу відвоювати віддані коронавірусу позиції. І, можливо, цієї зими, як і прогнозували епідеміологи, нам знову доведеться зустрітися з цим інфекційним захворюванням впритул.

Поки що все тихо: з лабораторно перевірених зразків матеріалів за останній тиждень не виявлено жодного випадку грипу. Зрозуміло, що це лише офіційна і не повна статистика, але в будь-якому разі поки що про спалах не йдеться.

Натомість жовтень приніс "грибний спалах": підсумком найпопулярнішого для «тихого полювання» місяця стали 65 вогнищ отруєнь по всій Україні - від Донецької та Дніпропетровської до Тернопільської та Івано-Франківської областей. 87 постраждалих, серед яких 23 дитини, та п'ять смертей – троє дорослих та дві дитячі. Причому у всіх летальних випадках йшлося про всім зрозумілі і начебто нешкідливі гриби: рядівка, маслюки, зонтики. Але і зонтики бувають їстівні та неїстівні, а рядівка зелена вважається умовно-їстівним грибом.

На тему

Коронавірус: у шість разів занижена статистика та новий підваріант «Омікрону»

Офіційна статистика, що стрімко знизилася протягом жовтня, в останній тиждень зменшила свій оптимістичний темп. Якщо попередні тижні виявлялося на 30-40% менше нових випадків, то в останній тиждень ця різниця склала лише 3,1%. Та ж картина за кількістю і госпіталізацій, і одужання, і смертей. А заразом знижується і кількість проведених лабораторних досліджень, зокрема ПЛР-тестів.

За даними Центру контролю та профілактики захворювань США, який відстежує новий варіант «Омікрону» в Україні, зареєстровані нові випадки є приблизно шостою частиною всіх ймовірних випадків. Оскільки на окупованих територіях не проводиться тестування, записані дані передаються телефоном, якщо є зв'язок, населення в зоні бойових дій не має змоги звертатися до лікарень, та й багато лікувальних закладів зруйновано окупантами.

Тим часом «Омікрон» підкидає нові підваріанти вірусу: за інформацією CDC, це ВА.5.2.6 – побічний продукт варіанта ВА.5. В Україні на його частку припадає близько 10% випадків, а зарекомендував він себе підвищеною здатністю поширюватися ефективніше за інші підваріанти ВА.5 та ухилятися не лише від імунітету, а й від лікування ковіда в лікарні.