25 листопада
Завантажити ще

Як безробітних залучають до суспільно корисних робіт: досвід Сумщини та Чернігівщини

Як безробітних залучають до суспільно корисних робіт: досвід Сумщини та Чернігівщини
Фото: ФБ Кролевецька районна філія Сумського обласного центру зайнятості

Рівень безробіття в Україні, за словами віцепрем’єр-міністра – міністра економіки Юлії Свириденко, до кінця року сягне 30%.

Щоб дати людям можливість заробляти гроші і відновлювати країну, на законодавчому рівні було активовано механізм щодо залучення безробітних до суспільно корисних та громадських робіт під час воєнного стану. Це може бути як і фізично складна робота – розбір завалів, ремонтні роботі, так і роботи з підтримання громадського порядку, плетіння маскувальних сіток тощо. При цьому людям, які залучені до суспільно корисних робіт, виплачується заробітна платня у розмірі 6700 гривень.

Цю практику вже розпочали в багатьох регіонах України: на Київщині, Рівненщині, у Чернігівській та Сумській областях і т.д.

«КП в Україні» поговорила з представниками центрів зайнятості Сумщини та Чернігівщини, щоб дізнатись про особливості такого працевлаштування.

Своєрідна трудова повинність

Приміром, на території Кролевецької ОТГ, що на Сумщині, програма суспільно корисних робіт активно реалізовується, і до участі в ній залучено вже 75 безробітних, зареєстрованих в місцевому центрі зайнятості. На сьогоднішній день роботи за укладеними договорами завершені, але планується укладання нових.

Директор Кролевецького центру зайнятості Людмила Шумило каже, що раніше їхня організація не стикалась з залученням безробітних до подібних робіт. Хоча питання організації суспільно корисних робіт регламентовано Постановою КМУ №753, яка була затверджена ще 2011 року. А в останній редакції (червень, 2022) лише були внесені зміни щодо періоду воєнного часу.

- Суспільно корисні роботи – це такий вид робіт, яких раніше ми не виконували, і їх фактично не було в системі служби зайнятості. Але сьогодні це є тимчасова трудова діяльність людей працездатного віку, розрахована на період воєнного стану, - каже Людмила Шумило. - Суспільно корисні роботи і участь в цих роботах, відповідно до вищезгаданої постанови, навіть не потребують обов’язкової згоди особи. Бо це є певним чином трудова повинність в умовах воєнного стану. І це вводиться військовим командуванням спільно з військовою адміністрацією і органами місцевого самоврядування.

Особливих вимог немає

Особливість цієї трудової повинності в тому, що її може виконувати як людина взагалі без професії, так і будь-якої кваліфікації, якщо у центрах зайнятості не змогли підшукати для неї підходящу вакансію.

- Законодавство в період воєнного стану ставить досить жорсткі вимоги до претендентів на роботу. Якщо ви почитаєте наш Закон «Про зайнятість», інші нормативні документи, то побачите що в період воєнного стану взагалі змінились вимоги до самого визначення того, що таке підходяща робота. Тому для претендентів на роботу, незалежно від освіти і кваліфікації, досвіду, підходящою вважається робота за освітою і кваліфікацією виключно перші 30 календарних днів. З 31-го календарного дня будь-якій особі можуть пропонувати будь-яку наявну роботу. Основними параметрами є мінімальна заробітна плата і умови повного робочого дня - така робота вже є підходящою, - пояснює наша співрозмовниця.

Всі роботи обов’язково оплачуються. З людиною, яка йде на суспільно корисні роботи, укладають договір (на різні терміни). За нею зберігаються всі соціальні гарантії , які є у працюючої особи. Виплачується заробітна плата не нижче мінімальної - 6700 гривень.

Цей період людині зараховують і до трудового стажу. Якщо людина захворіла, то за нею зберігається право на лікарняний (перші 5 днів сплачує роботодавець, далі сплачує соцстрах). Сплачується і єдиний соціальний внесок та всі інші відрахування, згідно з чинним законодавством.

У Кролевецькій громаді до робіт з наведення порядку у селах були залучені не лише безробітні. ДОєднались також чиновники і всі бажаючі. Фото: ФБ Кролевецька районна філія Сумського обласного центру зайнятості

У Кролевецькій громаді до робіт з наведення порядку у селах були залучені не лише безробітні. ДОєднались також чиновники і всі бажаючі. Фото: ФБ Кролевецька районна філія Сумського обласного центру зайнятості

Особливості суспільно корисних робіт у прикордонному регіоні

- Ми працюємо на підставі рішення військового командування, розпорядження голови нашої військової адміністрації, Конотопської районної адміністрації і виконавчого комітету нашої територіальної громади. Місце розташування нашої громади – прикордонна область. Ми знаходимось близько від кордону, зовсім поряд траса Київ - Москва. Тому була нагальна потреба забезпечити облаштування приміщень під укриття в закладах соціальної сфери: культури, медицини. Це був один з пріоритетів.

Також, продовжує пані Людмила, необхідно подбати і про підготовку паливного сезону для певної категорії закладів.

- Це в першу чергу заклади освіти, культури, медицини. Наша громада газифікована, але ніхто не знає, як складеться ситуація, тому необхідно було додатково залучити людей до заготівлі дров. Щоб пройшов нормально опалювальний сезон, - додає Людмила Шумило.

В разі появи вакансії людину переводять

Якщо людина вже працює на таких роботах, а на ринку з’явилась підходяща для неї вакансія за фахом, то її переводять на таку роботу. А якщо термін договору по суспільно корисним роботам ще не закінчився, то для такого працівника шукатимуть заміну.

- Основним пріоритетом сьогодні залишається працевлаштування громадян і підбір для них підходящої роботи. І якщо з’являється така вакансія, то, звісно, ми підшукуємо кандидата на постійне робоче місце. Це для людини є пріоритетом. Суспільно корисні роботи - це лише тимчасова зайнятість. У нас зовсім невеликий район аграрного спрямування, і, як правило, досить багато людей виконували роботи сезонного характеру. Звичайно, якщо трапляється постійна робота, то ми, як і наші клієнти, зацікавлені, щоб людина отримала постійне місце роботи, - каже наша співрозмовниця.

Люди ставляться до нововведень по-різному

- Для когось суспільно корисні роботи - це спосіб загальної зайнятості, підробітку і набуття нового трудового стажу, а для когось це дійсно повинність – мусить виконати і все. Люди всі різні, і багато хто ставиться до цих робіт по-різному. І були випадки, коли людям була запропонована така робота, а вони відразу від неї відмовились. В такому разі центр зайнятості теж відмовляється від співпраці. Є випадки, коли люди приходять і кажуть: я розумію що це нагальна потреба, я піду на такі роботи, навіть якщо оплата праці там мінімальна. А хтось готовий виконувати ці роботи і взагалі без оплати, - пояснює Людмила Шумило.

Тож, якщо ви безробітний і маєте бажання працевлаштуватись на такі роботи, щоб заробити кошти чи допомогти громаді у складні часи, то ви можете звернутись до центру зайнятості.

- Просто цей вид дещо специфічний під час воєнного стану. Він регламентований певними документами, певним переліком робіт і обсягом, специфікою. Але суттєво не дуже відрізняється від інших тимчасових робіт, які виконувались в інші роки. Звісно, нашим клієнтам ніколи не доводилось займатись об’єктами укриття, але, наприклад, певні ремонтні роботи в закладах соціальної сфери – це було передбачено нормами законодавства, - заключила Людмила Шумило.

А як у сусідів?

Чернігівська область – облаштовують укриття та розбирають завали

Про те, як відбувається працевлаштування безробітних і організовані суспільно корисні роботи на Чернігівщині, «КП в Україні» розповідає начальник відділу Чернігівського обласного центру зайнятості Людмила Лисобикова.

- Як працює наша область? Рішення приймається або військовим командуванням, або з залученням органів місцевого самоврядування і військових адміністрацій. От у нас приймають рішення про організацію суспільно корисних робіт і трудову повинність органи місцевого самоврядування спільно з військовим командуванням, - каже пані Людмила. - Військові командування пишуть звернення стосовно необхідності організації цих робіт.

Так працють три територіальні громади: Бахмацька, Прилуцька і Козелецька селищні ради. Також готуються проєкти рішень по розширенню цих робіт. Загалом працевлаштовані зараз 74 безробітні особи. У Козельці 27 осіб, у Дмитрівській селищній раді - 6 осіб, у Прилуках - 41 особа.

В Чернігові люди працювали на розборах завалів. На початок жовтня, за словами пані Людмили, на таких роботах було задіяно понад тисячу чоловік.

- У Прилуках це роботи по підтриманні готовності споруд цивільного захисту до використання за призначенням. А також пристосування існуючих наземних або підземних приміщень під найпростіші укриття. Також заготівля дров для опалення установ і так далі, - додає Людмила Лисобикова.

Роботи з облаштування укриття в Чернігівській області. Фото: ФБ Чернігівський обласний центр зайнятості

Роботи з облаштування укриття в Чернігівській області. Фото: ФБ Чернігівський обласний центр зайнятості

Важливо!

До суспільно корисних робіт безробітних громадян можна залучати лише на території тих громад, де не проводяться бойові дії. Це регламентовано Порядком залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженим Постановою КМУ від 13.07. 2011 № 753 (зі змінами №716 від 21. 06. 2022), пунктом 9.