25 листопада
Завантажити ще

Сезон грипу: чекаємо на сплеск до Нового року

Сезон грипу: чекаємо на сплеск до Нового року
Фото: passporthealthglobal.com

Про особливості нинішньої епідемічної ситуації, повернення грипу після ковидного «перепочинку», прогнози та профілактику розповіли експерти Центру громадського здоров'я МОЗ України.

Дитяча захворюваність зменшилась

Незважаючи на те, що в цьому епідсезоні грип «з'явився» раніше, ніж звичайно, ситуація поки не виглядає загрозливою. Вона, звичайно, не така райдужна, як торік, і статистика захворюваності поступово зростає. Але до епідемічного порогу ми поки що не дісталися. За даними ЦОЗ, за останній тиждень на ГРВІ та грип захворіли понад 104 тисячі осіб, інтенсивний показник захворюваності становить 255 на 100 тисяч населення. А епідпоріг – це 470 на 100 тисяч.

- Така ситуація спостерігається в цілому по всій території України, найкраще у центральних і північних регіонах країни, - повідомила керівник відділу епіднагляду ЦОЗ Оксана Кошалко. – Водночас у західних областях – Тернопільській, Хмельницькій, Закарпатській - захворюваність зростає інтенсивніше. Поступове зростання кількості хворих - типове явище для цієї пори року, коли вірусам створюються всі сприятливі умови для циркуляції та передачі. Це і зниження температури, і збільшення часу, яке люди проводять у закритих приміщеннях, та недостатнє провітрювання.

Цьогорічний сезон грипу змінив звичну картину вікової структури пацієнтів – частка дітей, які є основними розповсюджувачами інфекції, суттєво зменшилась.

За словами експерта, у допандемічні часи на них припадало близько 70% у загальній лінійці захворюваності на грип та ГРВІ, і вже від них переважно заражалися дорослі. У два минулі сезони, коли царював ковид, діти, навпаки, хворіли дуже мало.

Зараз великих і маленьких пацієнтів приблизно порівну, і це також наслідок війни: школи перейшли на дистанційну роботу та спортивні секції через відключення світла суттєво скоротили заняття. Та й загалом дітей поменшало внаслідок масових виїздів за межі України.

Картину можуть зіпсувати новорічні поїздки

Дорослі і діти, хто б не хворів більше чи менше – грип таки повернувся до України після дворічної відпустки. На початку осені, за інформацією ЦОЗ, прогнозувалася циркуляція чотирьох штамів: вірус, подібний до типу А/Victoria/2570/2019(H1N1); вірус, подібний до типу А/Darwin/9/2021(H3N2); вірус, подібний до типу В/Austria/1359417/2021 (лінія В/Victoria); вірус, подібний до типу В/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata). Поки що «проявилися» не всі – віруси типу В ще не фіксувалися.

За словами завідувачки референс-лабораторії з діагностики ВІЛ/СНІДу, вірусних та особливо небезпечних патогенів ЦОЗ Ірини Демчишиної, зі 125 зразків, отриманих лабораторією 12 грудня, 62 виявилися позитивними. З них 77% - віруси типу А(Н3), у меншості виявився вірус А(Н1)pdm09, причому всі випадки виявлені на Рівненщині. Серед регіонів з найбільшою епідемічною активністю виділяється Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька області – там захворюваність викликана переважно грипом А без субтипу.

У цілому грип поки що не завдає особливих неприємностей: летальних випадків, на щастя, не було, і початку епідсезону, тобто з початку жовтня і до сьогодні, перехворіло лише близько 2,5% населення України.

– Зараз ми поступово повертаємось до звичної картини сезонних вірусів, нинішній варіант SARS-CoV-2 максимально наближений до них та не викликає таких ускладнень, як попередні штами, – зазначає Оксана Кошалко. - А інтенсивність епідемічного процесу щодо грипу та ГРВІ плюс-мінус така, як у допандемічні часи. Захворюваність зростатиме, піковою вона може стати при домінуванні вірусів грипу. Але за прогнозами, найближчими тижнями ситуація не стане загрозливою.

Картину захворюваності на грип традиційно можуть зіпсувати новорічні свята з «великим пересуванням» народу. Багато хто наприкінці грудня збирається до Європи відвідати родичів, що поїхали через війну, або в західні регіони – зустріти Новий рік у відносно спокійній обстановці. При цьому захід України вже зараз хворіє на грип інтенсивніше за інші області, в Європі його активність щотижня і різноманітно зростає.

За даними Європейського центру профілактики та контролю захворювань, епідпоріг у багатьох країнах перевищено, і за останній тиждень збільшився ще на 5%. Про високу інтенсивність захворюваності повідомляють Німеччина, Греція, Італія, Іспанія, Нідерланди, Португалія, Франція, Шотландія. Домінує вірус типу А, важкі форми викликає А(Н1)pdm09, кількість випадків якого зростає у західній частині європейського регіону. Фіксуються і випадки зараження вірусом типу В.

На тему

Не йдеш на щеплення – згадуй про маску та дезинфектор рук

«Гучному» поверненню грипу на доковідний рівень можна перешкодити профілактикою, і тут нічого немає ефективнішого за вакцинацію. Але навіть за наявності фізичної можливості та відносної безпеки заплатити 500-700 гривень перед Новим роком за щеплення знайдеться не так багато охочих. Хоча для тих, хто збирається в подорож будь-якої дальності, це правильне рішення.

Але вакцинація йде повільно та сумно: за останній тиждень щеплено понад 16 тисяч, а всього з початку сезону – близько 41,5 тисячі людей. З огляду на те, що з них 24 тисячі вакциновані безкоштовно як групи медичного та епідемічного ризиків, зрозуміло, що особливим успіхом щеплення від грипу, на жаль, не користується.

Серед менш ефективних, але дієвих профілактичних заходів експерти ЦОЗ рекомендують:

  • дотримуватися гігієни рук - миття, дезинфекція і всі запобіжні заходи, вивчені на початку пандемії коронавірусу. До того ж, і ковід нікуди не подівся, і є інші небезпеки, пов'язані з брудними руками;
  • носити маску, особливо якщо є хоч найменші ознаки застуди. І знову згадуємо уроки ковіда: не використовувати маску, яку витягли із зимової куртки і провалялася там пів року. Надягати її чистими руками і правильно - так, щоб закривала ніс, часто міняти;
  • більше відпочивати та менше нервувати;
  • частіше бувати на свіжому повітрі;
  • не переохолоджуватися та одягатися за погодою;
  • вживати більше овочів та фруктів.

У більшості випадків грип, на щастя, проходить досить легко, і багато хто, хворіючи, не звертається до лікаря. Але для людей із груп ризику це небезпечна практика, наполягають експерти. Щоб не виникло ускладнень після грипу, при перших симптомах за медичною допомогою слід звертатися маленьким дітям до 6 років; вагітним жінкам; пацієнтам із хронічними захворюваннями дихальної або серцево-судинної системи.

Новини по темі: Грип епідемія вакцинація