25 листопада
Завантажити ще

Росія тут ніколи! Художник із Рівного створює у деокупованих містах мурали

Росія тут ніколи! Художник із Рівного створює у деокупованих містах мурали
Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Костянтин Кочановський із Рівного став відомий з весни 2022 року після свого патріотичного муралу « Красуня терпіти не буде ». Малюнок став символічною відповіддю на фразу Путіна про Україну «Подобається не подобається – терпи, моя красуне».

З того часу Костянтин створив багато муралів у звільнених містах України. Сьогодні головними героями робіт молодого митця стали діти. На малюнках вони легко справляються з наслідками зла, яке зображено поваленим та жалюгідним.

KP.UA розпитала Костю про меседжі його малюнків, роботу в неспокійних населених пунктах, сюжети нових муралів та складнощі, пов'язані з холодами.

«Хотіли донести людям: ми тут, все буде добре»

- Костю, які роботи у вас з'явилися останнім часом і де ви встигли побувати?

- За час, що минув, я став частиною колективу «Культурний десант», який очолив музикант Коля Серьга. Ми мали чимало поїздок. «Культурний десант» має кілька течій - це і відомі музиканти, які їздять з концертами на деокуповані території і передову, і художники, які малюють у звільнених містах. Ціль таких поїздок - розрядити обстановку, підняти бойовий дух і показати людям, що їх ніхто не покинув і все буде добре.

Перша моя поїздка була в Харківську область - Куп'янськ, Балаклія, Ізюм та селище міського типу Шевченкове. Я їхав з метою намалювати одну роботу, але в процесі, коли зрозумів, що в нас залишається небагато часу, намалював мурали у Шевченковому та Куп'янську.

Потім була поїздка до Миколаєва. На той момент Херсон ще перебував в окупації, а Миколаїв фактично був південним форпостом - місто зазнавало постійних ракетних обстрілів.

Я зі своїм колегою створив дві роботи. На одному муралі хлопчик проходить через отвір у стіні до квітучого Миколаєва. Навколо нього лежать уламки російської ракети. Робота знаходиться у символічному місці – над парканом, де я малював, стоїть будинок. Раніше в нього потрапила ракета, через яку загинула дитина. Цей малюнок – свого роду пам'ять.

Мрії про повернення у відроджений Миколаїв. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Мрії про повернення у відроджений Миколаїв. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Друга робота у Миколаєві виглядає комічно – окупант на кульках летить з України.

У Херсоні, куди ми приїхали за два тижні після деокупації, було створено п'ять ілюстрацій. Одна з робіт – дівчинка стирає російську символіку. Вона називається "Росія тут ніколи". Цей мурал зайшов людям: у Херсоні залишилося багато білбордів із російською пропагандою. Ми помітили такий нюанс - половина міста обвішана нашими білбордами на кшталт «Рідні, ви вільні» чи «Херсон - це Україна», а з іншого боку - «Росія тут назавжди», «Приходь на референдум» та ін. Прості малюнки та навіть написи впливають на підсвідомість – і ми вирішили через візуальні форми доносити людям, що ми тут, все буде гаразд.

До речі, з іншого боку будівлі з дівчинкою, що стирає російську символіку, зображено хлопчика, який «дзюрить» на розбиту окупантську техніку. Малюнок відбиває ставлення дітей до загарбників.

Там же я намалював хлопчика із сачком, який біжить за метеликом. Однак замість метелика - крилата ракета. Хотів висвітлити, як на дітей впливає війна. З одного боку, це малюнок про те, що ненормально дітям жити у війні: вони дуже швидко подорослішали. З іншого боку, у них залишається дитячий погляд на події, що відбуваються.

Хлопчик ловить сачком крилату ракету. Вінниця. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Хлопчик ловить сачком крилату ракету. Вінниця. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Також там є робота, яку втілила моя дівчина – на уламках торговельно-розважального центру, який згорів унаслідок влучення ракети. На муралі зображено ДНК із символічними квітами. Задумка була в тому, щоб люди, які проходили повз, замислювалися, чому там червоні маки, що вони означають? Можливо, це пролита кров? Хотілося поспілкуватися з людьми мовою символів.

На тій самій будівлі є ще одна моя робота. Оскільки там усюди уламки, я зобразив хлопчика з пилососом у руках. Сенс малюнка в тому, що дітям доведеться все прибирати та відбудовувати. З іншого боку, хотілося показати, що нічого страшного, ми все відновимо. Меседж приблизно такий: "Не плач, помиємо" (популярний зараз мем про хлопчика, який все забруднив і заспокоював маму. - Ред.).

- Ідеї для ваших робіт ви вигадуєте самі?

- Так, ідеї мої. У мене вийшла ціла серія муралів, де головними героями стали діти. Хотілося двосторонньо висвітлити проблему - показати жах цієї війни та її подолання.

Війна – це справді страшно. На деокупованих територіях я зобразив дівчинку, яка сидить на ракеті. Йшлося про ракету, яка прилетіла в Краматорськ. На ній був напис "За дітей". Виходить дисонанс: ракета «за дітей» летить у дітей.

"У Херсоні люди звикли до "бахів"

- Як до ваших малюнків ставляться місцеві жителі та влада? Що говорять?

– У нас усі поїздки були узгоджені з міською військовою адміністрацією. Заздалегідь було обрано місця, де з'являться малюнки. Коля Серьга як головний член нашої команди домовлявся з владою, і вони вже допомагали всім, чим могли. У тому числі надавали нам супровід.

Ну а місцеві жителі дуже тепло відгукувалися про наші роботи. Підходили, дякували, розповідали історії. Наприклад, у Херсоні люди часто просили щось намалювати на їхніх будинках. Навіть щось дуже просте. На жаль, ми не мали на це часу.

Але взагалі в цих поїздках було багато художників - і графітчики, і каліграфи. У кожного - свій стиль, техніка та матеріали. Ми багато намалювали. Лише в одному Херсоні – близько 40 робіт.

Звісно, були різні моменти. Коли я малював у Херсоні, чоловік, який проходив повз мене, буркнув: «Я вночі це замажу». Мабуть, там лишилося чимало так званих колаборантів.

Ще одна цікава історія була в Ізюмі. Мій колега зробив у центрі міста напис «Ізюм» із козаком, який тримає першу літеру «I». За 2-3 тижні вночі цю роботу знищили. Відбили плитку, на яку було нанесено малюнок.

Що зробив хлопець? Взяв працівників ДСНС, вони приїхали до будівлі, і він за допомогою вишки зробив новий малюнок уп'ятеро більший. На такій висоті його вже ніхто не відіб'є.

Знову ж таки, навіть негативна реакція деяких говорить про те, що малюнок викликає емоцію. Значить це працює.

- Напевно, коли ви спілкувалися з місцевими, вони розповідали вам про окупацію?

– У Балаклії до мене підходила жінка, поділилася історією загибелі сина. Сказала, коли військові РФ відходили, поспіхом розстріляли її сина, який просто сидів у автомобілі. Чому – незрозуміло. Вже наступного дня місто було звільнено, і так сталося, що він всього день не дожив до цього моменту.

Розповідала про спілкування з окупантами. Місцеві в них питали: навіщо ви прийшли сюди, з якою метою? Відповідь була одна - "Ми прийшли вас звільняти, тепер у вас все буде добре, заживете". Люди кажуть: "Не треба. Від кого і чого нас звільняти?" А ті відповіли: "У вас влада не така".

Також сказала, що тримається і дуже вдячна ЗСУ, що прийшли.

- Чи не страшно було вам під обстрілами? Все-таки в населених пунктах, де ви працювали, зовсім неспокійно.

- Коли ти вдома розмірковуєш про поїздку, думаєш, що там прифронтова зона, туди долітають міни, артилерія, трапляються ракетні обстріли - стає страшно. Але коли приїжджаєш на місце - страху немає: бачиш оточуючих тебе людей - вони не бояться. Дивишся на небо. Чисте? Чисте. І спокійно працюєш.

Так, десь постійно бахає, але це не означає, що є серйозна загроза. Небезпечно, як кажуть місцеві, коли чуєш свист. У цьому випадку люди намагаються стрибнути кудись чи лягти.

А вибухи… Коли ми приїхали до Херсона, вони не вщухали кілька годин. Було досить голосно. Але знову ж таки, дивлячись на місцевих, склалося враження, що для них це стало буденністю. Та й для більшості українців стало нормою під час повітряної тривоги йти у своїх справах та думати: «Тривога? Ну, хай». За ідеєю, потрібно вирушати в бомбосховища, але людина звикає, перестає реагувати належним чином на можливу небезпеку.

У тому ж Херсоні люди звикли до постійних "бахів". Такі реалії. Декілька років тому не повірив би, що це можливо.

«Малювали за 15 кілометрів від фронту»

- У майбутньому плануєте й надалі малювати мурали?

- Я ніколи не зазираю наперед. Більшість робіт і поїздок виходять спонтанними. Виникла пропозиція - я поїхав. Дуже важко щось планувати: не знаєш, що буде завтра. До того ж, зараз зима такі поїздки не даються просто: при мінусі замерзають фарби, працювати холодно. До речі, у Херсоні ми працювали на початку грудня.

- Як ви малювали в таких умовах? Бахкає, холодно, замерзає фарба...

- Насправді це не найгірші умови, в яких я малював. У Куп'янську, наприклад. Це найбільш розбомблене місто з тих, що я бачив. За 15-20 кілометрів від нього йдуть бої. Там постійно лунала або кулеметна черга, або вибухи.

- А ви в цей час малюєте...

- Так, а ми в бронежилетах, малюємо. Місцеві тероборонці за звуком визначають ступінь небезпеки. Наприклад, кажуть: ага, а це вже касетна бомба, досить погана штука. Вже краще кудись їхати. Але по нас не стріляли, дякувати Богу.

У Херсоні нам казали не хвилюватись: артилерія працює з нашого боку. Ми не чули виходів із окупованої території.

- У вас в Інстаграмі – дуже цікава робота, ви переробили старий та досить недбалий малюнок українського солдата (там він ще навіть у формі «дубок») – у сучасного бійця. У коментарях дуже захоплювалися. Розкажете подробиці?

– Це моя свіжа робота. Зробити малюнок мене попросила людина, яка відповідає за певну ділянку військового об'єкта. Люди хотіли зробити стелу сучаснішою.

Крім того, що ми їздили звільненими містами, у мене були комерційні роботи у Києві та в Рівному.

- Раніше ви говорили, що продовжите серію робіт про сильних жінок...

- Я зробив кілька малюнків про жінок, але тепер переключився на дітей. У «жіночій серії» була бабуся, відсилання до княгині Ольги, озброєна дівчина в українському костюмі, також у пабі малював на замовлення жінку, яка сидить на підбитій техніці окупантів. Зараз шукаю нові образи: постійно щось відбувається – народжуються ідеї. Наперед щось складно загадувати.

Редизайн мурала на одному із військових об'єктів. Вийшло набагато переконливіше. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky

Редизайн мурала на одному із військових об'єктів. Вийшло набагато переконливіше. Фото: instagram.com/konstantin_kachanovsky