25 листопада
Завантажити ще

Нові правила продажу ліків: що зміниться з 1 квітня

Нові правила продажу ліків: що зміниться з 1 квітня
Фото: Іванов Олексій/УНІАН

З 1 квітня жителі України купуватимуть ліки за новими правилами: рецептурні препарати відпускатимуться в аптеках лише за електронним рецептом, так само, як уже рік українці купують антибіотики. KP.UA відповідає на найголовніші питання щодо цього нововведення.

Навіщо це зроблено?

У Національній службі здоров'я України пояснили: щоб унеможливити самолікування. Ми ж самі собі " медики ", проте не завжди точно оцінюємо всі ризики, коли самостійно "прописуємо" собі серцеві краплі або "щось" від кашлю. Так, ми знаємо, що неправильний прийом ліків може призвести до серйозних побічних ефектів, але… Але не цього разу і не з нами, чи не так?

Після того як українці почали пити антибіотики кінськими дозами і виробили у своїх організмах резистентність (стійкість) до цих видів ліків, лікарі ламають голови: як виписувати їх, коли це дійсно необхідно, а організм уже не реагує? І чи багато хто знає, що прийом деяких ліків викликає залежність? Може, все-таки до лікаря спочатку - він і препарат підбере, і безпечну дозу, і термін прийому.

Для лікарів теж стає все простішим: процес призначення ліків спрощується, контроль над відпусткою рецептурних ліків в аптеках посилюється. Електронний рецепт поширюється на всі рецептурні медикаменти, що входять до відповідного держреєстру.

Спеціалісти та вчені зможуть відстежувати ефективність лікарських засобів.

З хорошого: а ще нам не доведеться разом із аптекарями ламати голови над лікарським почерком у паперовому рецепті, вгадуючи, що саме він призначив і у яких дозах.

Як дізнатися, рецептурний препарат це чи ні?

Найпростіше – розгорнути інструкцію-вкладиш та прочитати. Можна спитати у аптекаря. До списку рецептурних препаратів МОЗ України входять:

  • антибіотики,
  • протисудомні засоби,
  • гормональні препарати (у тому числі протизаплідні),
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб,
  • деякі антигельмінтні та антигістамінні засоби,
  • кроворозріджувальні препарати,
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти,
  • стероїдні лікарські засоби,
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Щоб отримати е-рецепт, чи треба укласти декларацію з лікарем?

Ні, електронний рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Але пацієнт має бути зареєстрований у ЄСОЗ (Єдина система охорони здоров'я).

Виписати рецепт можуть лікарі всіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік чи лікарі-ФОП. Договір із Національною службою здоров'я України необов'язковий.

За бажанням пацієнта лікар зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, прийом інших медикаментів та всю інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування. Потім зможе відстежувати результати лікування та коригувати його плани.

Який процес отримання е-рецепту?

Пацієнт записується до лікаря та приходить до нього на прийом. Лікар виписує рецепт, принагідно перевіряючи актуальність мобільного телефону пацієнта. Якщо все гаразд, лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров'я.

На мобільник пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепту та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Виглядає це приблизно так: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

На прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями ліків. У цьому розділі буде продубльовано номер електронного рецепта.

Пацієнт іде у будь-яку аптеку і називає працівнику аптеки номер рецепту. Вибирає один із лікарських засобів, називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки.

Лікарі виписуватимуть конкретні ліки або просто писатимуть, наприклад, «проти кашлю», а пацієнт уже вибере сам, який препарат йому потрібен?

У е-рецепті будуть вказані не торгові назви препаратів, а лише міжнародна непатентована назва, тобто діюча речовина. Тобто лікар пропише не "Панадол" або "Тайленол" (назва взята довільно), а парацетамол. І не «Аспірин» (назва взята довільно), а ацетилсаліцилову кислоту. І що купить пацієнт в аптеці – аспірин, аспінат, ацетилсаліцилову кислоту, упсарин чи антигрипін – залежить лише від бажання пацієнта та можливостей його бюджету.

Виходить, паперові рецепти вже не дійсні?

Поки триває перехідний період, терміни завершення якого ніде не вказані, в однаковому обігу ходитимуть і електронний, і паперовий рецепти. Це може бути як вибір пацієнта, так і необхідність лікаря: наприклад, у разі несправностей у роботі електронної системи, відключення електроенергії або за відсутності зв'язку лікар видасть рецепт на паперовому бланку.

А в районах, розташованих близько до лінії фронту, всі ліки поки що можна буде купити без рецепта. Хоча ні, не всі – виняток становлять наркотичні (психотропні) ліки, сильнодіючі та отруйні речовини. За цим – лише з рецептом.

Якщо людина лежить у лікарні, хто випише рецепт їй?

Пацієнта, що знаходиться в стаціонарі, лікарняний заклад зобов'язаний забезпечити необхідними препаратами. І жодного рецепту для цього не треба. Стаціонари в принципі не можуть використовувати електронні рецепти, оскільки працюють в іншому форматі. Потреби стаціонарних лікувальних закладів покриваються контрактами Національної служби здоров'я. Лікарня має придбати необхідні ліки власним коштом і забезпечити ними пацієнта безплатно.

За е-рецептом потрібно йти до лікаря? Дистанційно не можна?

Дистанційно можна, але тільки якщо пацієнт має хронічне захворювання і йому необхідно купувати препарати щомісяця. У такому разі лікар може дистанційно продовжити рецепт.

Також пацієнт може купити не всі ліки, які є в рецепті, а частково. Наприклад, купити не повну упаковку, а один блістер чи ампулу. І коли треба буде докупити препарат, повторно отримувати рецепт на нього не потрібно.

Протягом якого часу можна використовувати е-рецепт?

Електронні рецепти дійсні до 30 днів, крім ліків, що містять наркотичні чи психотропні речовини. Такий рецепт дійсний лише 10 днів. Також у звичайному е-рецепті лікар може окремо вказати термін його дії, продовживши його для пацієнта із хронічним захворюванням.

Як ще застосовуються електронні рецепти?

З 2019 року в Україні діє програма реімбурсації «Доступні ліки», за якою пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу можуть отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою за електронним рецептом.

У 2021 році до цієї програми було додано препарати для лікування психічних захворювань, таких як шизофренія, епілепсія ПТСР, афективні та невротичні розлади.

Згодом стало можливим отримати електронний рецепт на інсулінові препарати.

Дізнатись адресу найближчої аптеки, яка працює з програмою «Доступні ліки», можна за телефоном 1677 (гаряча лінія Національної служби здоров'я України).

Що робити волонтерам, які купують ліки – де їм брати рецепти?

За інформацією МОЗ України, військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптом безпосередньо у дистриб'юторів без рецептів.

Новини по темі: Здоров'я ліки аптеки