25 листопада
Завантажити ще

Одесити: «Привоз» завалено «норвезьким товстолобом», а туристів замінили переселенці

Одесити: «Привоз» завалено «норвезьким товстолобом», а туристів замінили переселенці
Фото: t.me/xydessa

Це літо для Одеси буде непростим, як і торік, але городяни не втрачають присутності духу. Кажуть, і купатимуться, і засмагатимуть, і рибкою ласуватимуть. Так, скрізь розвішані банери, що рибу зараз їсти не можна, бо невідомо, звідки вона, але... «Береженого бог береже», - кажуть одесити і поглядають на обладнані пляжі Чорного моря, яке вже майже очистилося від дніпровської води. Літо та відпочинок ніхто не скасовував.

Рибка з Норвегії

Один із наших одеських співрозмовників на ім'я Григорій розповів цілу історію про свій похід у торгові ряди за свіжою рибою.

"Прийшов на Привоз. Висить оголошення, що свіжою рибою не торгують. Заходжу і бачу - лежить товстолоб, цілком собі продається.

-Звідки рибка? – питаю у продавця.

– З Норвегії, – спокійно відповідає він.

– Як із Норвегії? Він же у вас свіженький, он хвостом ворушить.

– А ми його дуже акуратно везли, дбайливо, потім штучне дихання зробили «рот у рот»…

Вирішив не брати від гріха подалі".

Як каже одесит, ринки та "Приво"з завалені дарами моря. Продавці скрізь запевняють: риба не місцева, не херсонська, а… Нехай буде з Черкаської області. Добре тим, хто розрізняє морську та річкову рибу, можна брати лише морську, наприклад. А що робити з річковою, як дізнатися про її «прописку»? У тій же Одеській області багато лиманів та прісних озер, де вона мешкає.

Як справляються із ситуацією? Та як і скрізь: беруть лише у перевірених продавців чи купують «норвезького товстолобика» на свій страх та ризик.

Якщо вірити продавцям на «Привозі», то таранку сюди везуть із Черкас. Фото: https://t.me/xydessa

Якщо вірити продавцям на «Привозі», то таранку сюди везуть із Черкас. Фото: https://t.me/xydessa

У прямому значенні «жива» вода

За інформацією Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, за добу на Одещині діагностуються кілька випадків гастроентероколіту, ентероколіту, випадки харчової токсикоінфекції, спричинених вживанням риби. Незважаючи на заборону купатися у відкритих водоймах і не їсти риби та морепродуктів невідомого походження, одесити грають з вогнем – серед хворих є і діти, і вагітні жінки.

Масово в інфекційні лікарні ніхто не лягає, що вже добре і можна вважати великим везінням. Адже у щоденних пробах морської води досі виділяються яйця аскариди собак, котів та ооцисти криптоспоридій (а хорошого лікування криптоспоридіозу немає, лікарі зазвичай намагаються виганяти його антибіотиками). З питною водою, на щастя, все гаразд.

- Взагалі нас лякають, щоб ми в море не йшли. Ну, як лякають – попереджають. Але море вже очистилося, вода стала прозорішою та свіжішою, з'явився морський запах. Ми вже бачили кілька медуз біля води. Коли прийшла вода з Дніпра, медузи поховалися на дні, бо солоність води впала. А зараз поступово море повертається, і сіль також. Але вода ще холодна, – поділилася спостереженнями одеситка Карина Єрємєєва.

В Одесі люди продовжують купатися попри заборони. Фото: https://t.me/xydessa

В Одесі люди продовжують купатися попри заборони. Фото: https://t.me/xydessa

«Подарунки» із морської хвилі

Холодна вода одеситів не лякає, а от «посилки» з боку Дніпра та підірваної Каховської ГЕС досі продовжують припливати, створюючи незручність відпочиваючим та викликаючи гучне невдоволення комунальних працівників, яким це все треба виловити, скласти та відвезти.

- Здебільшого припливає багато дніпровської тростини. Ще ми бачили багато вирваних із коренем дерев, гілок. Плавали якісь двері ще. Трупів людей чи тварин ми не бачили, – розповідає Григорій. - Припливали невеликі глиноземні острівці із залишками кущиків та іншої рослинності. Там були загиблі жаби, равлики, ящірки, інша дрібна живність. Усі загинули.

Також відпочиваючі повідомили про те, що хвилі біля одеських пляжів розносять тільця річкових рибок, що загинули в морській воді, а на березі Хаджибейського лиману - гори мертвих бичків і креветок.

Але це не зупиняє жителів "перлини біля моря" від повноправного літнього відпочинку. І нехай сирени повітряної тривоги перемежовуються з громом і блискавками, нехай щоночі о другій годині починається кошмар і місто здригається від прильотів - навіть це не змусить одеситів відступитися.

Щоб річкову щуку викинуло на морський берег, такого навіть старожили пригадати не можуть. Фото: https://t.me/xydessa

Щоб річкову щуку викинуло на морський берег, такого навіть старожили пригадати не можуть. Фото: https://t.me/xydessa

До сезону готові!

– Наші пляжі готуються до літнього сезону, як ніколи! Бачимо нові тапчани, лежаки, парасольки, пляжі чистять від сміття. Так, таблички висять, що купатися не можна. І рятувальники ходять, попереджають. Але це так, дотримання регламенту, ніхто нікого з води тягнути насильно не буде. Все на свій страх та ризик, під свою відповідальність, – каже мешканка Одеси Людмила Єгурнова.

За її словами, цього року на туристів у місті особливо не чекають. Приїдуть – будуть раді, ні – поставляться з розумінням. В Одесі і так багато народу: повернулися біженці з-за кордону, приїхали вимушені внутрішні переселенці – тож у місті не порожньо. Ціни на житло - як у довгострокову оренду, так і подобово - залишилися на рівні минулого року. Залежно від стану квартири її можна зняти від 3000 грн на місяць – і це буде одна із центральних вулиць Шевченка, за 20 хвилин ходьби від моря. Кімнати починаються від 300 грн і далі вверх, і краю немає.

Найактуальніші ціни на пляжах Одеси. Фото: https://t.me/xydessa

Найактуальніші ціни на пляжах Одеси. Фото: https://t.me/xydessa

- Звичайно, сильно нас прибили і COVID-19, і війна, і тепер ось це. Стільки заборон пережили, небезпек, страху… Звичайно, ми сподівалися на туристичний сезон, люди бронювали готелі та будинки ще у березні-квітні, а зараз багато відмов. Ну, зрозуміло ж… Тому ми хочемо вже самі відпочити. Щосуботи та неділі бігаємо на пляж. Хтось просто засмагає і в море не лізе, хтось плескається. На багатьох пляжах встановили безкоштовні душові кабінки із прісною водою. Тож просто живемо в очікуванні кращого майбутнього! – усміхається Каріна Єрємєєва.

Так сьогодні виглядає більшість одеських пляжів. Фото: https://t.me/xydessa

Так сьогодні виглядає більшість одеських пляжів. Фото: https://t.me/xydessa

Перегнули палицю

Але ж поряд війна, йде мобілізація, і навряд чи на пляжах спокійно відпочивають чоловіки віку до 60 років. Усі ми бачили і не раз відео, одеських чоловіків на вулицях ловлять солдати, в які погони знімали на відео випадкові очевидці!

- Якщо на самому початку війни у ​​нас у військкоматах стояли черги з бажаючих йти воювати, то зараз все навпаки. І мешканці міста налаштовані різко проти тих, хто ганяється за чоловіками, щоб вручити їм повістку. Вже не раз були випадки, що жалісливі бабусі, що опинилися поруч, буквально відбивали « ухилянтів » від воєнкомів. Люди на взводі, ось-ось спалахне, - каже одеситка. – Тому «на полювання» військкомати виходять тепер рано вранці, приблизно з 8-ї до 10-ї години. І чергують на автовокзалах, на залізниці. Причому чекають поїзди, стають шеренгою, і кожен, хто виходить з вагона, повинен через цю шеренгу пройти. Так і відбирають "охочих". А ще ставлять мобільні блокпости на перехрестях та зупиняють машини з пасажирами.

Масла у вогонь нелюбові одеситів до мобілізантів підлив і скандал із воєнкомом Євгеном Борисовим, у якого під час війни виявились і маєтки в Іспанії, і люксові авто, і за кордон він виїжджав спокійнісінько. При цьому військові розводили руками і говорили, що Борисов виїжджав на лікування, маючи на руках необхідні документи (що за хвороба, яку можна вилікувати лише в Іспанії?), а його дорога нерухомість та круті авто – поза компетенцією Міністерства оборони. Тож начебто й не винен ні в чому.

Але скандал вийшов знатний, і минулої п'ятниці (23 червня) президент України Володимир Зеленський доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному звільнити Борисова з посади. Купувати віллу в Марьбельї і одночасно посилати своїх співробітників ганятися вулицями за майбутніми солдатами - це, звичайно, сюрреалізм.

- Зараз начебто йде розгляд із сином Борисова, який служить прес-офіцером і зовсім не на фронті. Та й на вулицях стало тихіше – військові зрозуміли, що перегнули палицю. Але народ ще бунтує та кипить, і не треба його провокувати – нам усім зараз нелегко, – резюмує одесит Григорій.

Одеса чи не щодня потрапляє під ворожі обстріли. Фото: REUTERS

Одеса чи не щодня потрапляє під ворожі обстріли. Фото: REUTERS