22 листопада
Завантажити ще

Ракети "Циркон", "Онікс" та Х-22: чому важко збити і як від них захищатися

Ракети
Фото: Ракета Онікс \commons.wikimedia.org\

В останні дні по території України і, швидше за все, під час обстрілу Києва вранці 25 березня Росія використовувала ракети "Цикрон", "Онікс" та Х-22. Ця зброя становить велику небезпеку, оскільки її не завжди вдається збивати українською системою протиповітряної оборони. Що це за ракети і як з ними можна боротися?

"Цикрон" найшвидша протикорабельна ракета ворога

3M22 «Циркон» - одна з новітніх розробок російського військового пропа, прийнята на озброєння лише в 2023 році. Її принципова відмінність від інших ворожих протикарабельних ракет - висока швидкість Гіперзвукова зброя може досягти (якщо вірити російським джерелам) неймовірних 9 махів (приблизно 11 016 км/год.). Це маневруюча протикорабельна ракета з повітряно-ракетним двигуном. Призначена для ураження фрегатів, авіаносців (великих кораблів), а також для ударів по наземних цілях. «Циркон» може запускатися з тих самих пускових установок встановлених на кораблях, які завдають ударів "Оніксами" та "Калібрами".

Ракета Циркон. Фото: https://free3d.com

Ракета Циркон. Фото: https://free3d.com

Основні характеристики:

  • швидкість: 9 махів (близько 11016 км/год);
  • висота польоту: 30-40 км;
  • дальність: від 450 км до 1 тис. км. Дані сильно відрізняються через оцінки європейських експертів (450-650 км) та заявлених російських - 1 тисяча км;
  • довжина ракети: 8-9,5 м;
  • вага: 300-400 кг.

«Онікс» важко засікти радаром

Ракета П-800 "Онікс" - це надзвукова універсальна протикорабельна ракета середнього радіусу дії, яка була розроблена в СРСР ще наприкінці 1970-х років. Призначена для ударів по надводних військово-морських угруповань, кораблів та наземної інфраструктури в умовах вогневої та радіоелектронної протидії. Її ще називали «вбивцею авіаносців». У РФ у спадок від СРСР залишилося багато таких ракет, тому вона може застосовуватись і за наземними цілями. Є на озброєнні у Росії, Сирії, Індонезії та В'єтнаму.

Універсальність полягає в тому, що ракети "Онікс" можуть запускатися з підводних човнів, кораблів, літаків тощо. Для ударів по Україні використовуються берегові комплекси "Бастіон". Радіолокаційна головка самонаведення дозволяє знищувати цілі як над водою, так і над сушею.

Ракета «Онікс» призначена для боротьби:

  • з надводними військово-морськими угрупованнями та одиночними кораблями в умовах сильної вогневої та радіоелектронної протидії;
  • проти наземних цілей, причому дальність поразки мети може бути збільшена в кілька разів.

"Онікс" виконує політ на надзвукових швидкостях на всіх ділянках польоту.

Характеристики:

  • довжина у корабельному варіанті до 8 м;
  • якщо це авіаційний варіант – до 6,2 м;
  • має масу 3000 кг;
  • максимальна швидкість – 750 м/с;
  • дальність у висотній траєкторії – до 500 км;
  • на маршовому ділянці висота польоту – до 14 тис. м;
  • дальність виявлення цілі – від 50 км.

Дальність базового варіанта ракет "Онікс" - 300 км. У 2019 році на озброєння ЗС РФ було прийнято ракети «Онікс-М» з дальністю до 800 км.

Ракета Х-22 летить дуже швидко

Надзвукова ракета Х-22, яку ще називають "Буря", виготовлена ​​ще за часів СРСР. Цю ракету розробляли для ураження авіаносців чи ударних авіаційних груп. Зараз у Росії їх не виробляють, тож ворог використовує Х-22 зі своїх запасів. Літак-носій запускає ракету з висоти 10 км.

Характеристики:

  • Х-22 точність – кілька км;
  • швидкість ракети Х-22 - 3,5 Махів (понад 4 тис. км/год);
  • має висоту польоту до 13 км;
  • стартова вага до 6000 кг;
  • стріляє з відривом до 300 км;
  • застосовується на висоті 10 км.

Точність ракети досить низька - близько 50% запущених боєголовок потрапляють у радіусі 600 метрів від встановленої цілі, і це основна проблема цієї застарілої ракети. Створена для ураження морських цілей, ракета не надто підходить для ефективного ураження наземних цілей. Протикорабельну ракету важко використовувати для наземних цілей - вона запускається за допомогою радара, і ціль повинна бути добре видно для нього - наприклад, бути великим шматком металу в морі. На поверхні землі ціль видно погано.

Керівник об'єднаного пресцентру Оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк пояснила, що росіяни модернізували понад сотню ракет Х-22, якими вдарили по Одесі.

Ракета Х 22. Фото сommons.wikimedia.org

Ракета Х 22. Фото сommons.wikimedia.org

Чому важко знищити

Головна проблема для нашої ППО – висока швидкість та мала висота польоту. Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат пояснив, чому українській ППО важко збити ракети «Онікс», якими Росія атакувала Одесу та Миколаїв. За його словами, ці ракети летять на великій швидкості та малій висоті, тому їх важко виявити та збити.

– Ракети «Онікс» призначені для знищення плавзасобів, кораблів, летять вони на швидкості 2,6 Маха. Це понад 3000 км/год, тобто швидкість велика. На марші вона може підніматися високо для економії пального, а вже за заходу на ціль може летіти фактично 10-15 метрів над водою, щоб знищити корабель, – розповів військовий.

Тому нашим радарам і важко її захопити. Комплекс є малопомітним для РЛС, оскільки виконаний із використанням СТЕЛС-технологій. Тому ракету «Онікс» важче перехопити, ніж дозвуковий «Калібр», а за вартістю виробництва вона дешевша, ніж нові російські гіперзвукові ракети «Циркон» та «Кинжал».

Юрій Ігнат також уточнив, що важко з такими ракетами боротися, але можна впливати певними засобами РЕБ (радіоелектронної боротьби). Тому не всі ракети долітають до цілі. Щоб ефектно протидіяти цим ракетам, необхідно знищувати російські берегові комплекси «Бастіон», що базуються в Криму. «Тут, як і у випадку із С-300: з ракетами боротися важко – тому краще знищувати установки на землі», - наголосив Ігнат. Їх можна знищувати крилатими ракетами Storm Shadow/Scalp, які вже є у ЗСУ.

Допомогти з прикриттям об'єктів від "Оніксів" могли б додаткові зенітно-ракетні комплекси SAMP-T та Patriot. Проблема в тому, що для перекриття півдня України їх у складі ЗСУ недостатньо.