25 листопада
Завантажити ще

Збираємось додому. Що потрібно знати українцям, які повертаються з Європи

Збираємось додому. Що потрібно знати українцям, які повертаються з Європи
Фото: flickr.com/photos/unwomeneuropecentralasia (ілюстративне)

На тлі побоювань, що українські біженці, які виїхали за кордон на початку повномасштабного вторгнення РФ, не повернуться додому, є втішні факти: все-таки вони повертаються додому! Коротко про - про те, що рекомендує зробити влада України перед поверненням на батьківщину, які документи взяти і про що подбати. Головні рекомендації можна переглянути на порталі « Україна – це дім ».

Чи потрібно відмовлятися від статусу тимчасового захисту?

Практично в усіх країнах Євросоюзу, які прихистили українців, виїзд на короткий час (зазвичай – до 30 днів) не призводить до втрати статусу, соціальних виплат і пільг. Довгострокове відбуття на батьківщину – на строк від 30 до 90 днів – припиняє виплати, але не торкається статусу. Але краще ці питання поставити у відповідних відомствах країни перебування, адже умови та терміни можуть відрізнятися.

Які документи потрібні для повернення в Україну?

Відразу зазначимо: громадянам України не може бути відмовлено у в'їзді в Україну за жодних обставин.

Передбачається, що за минулі роки українці вже розібралися з усіма своїми документами у консульствах та посольствах нашої країни за кордоном, у тому числі й оформили закордонний паспорт. Перетнути кордон у бік домівки можна також за дипломатичним або службовим паспортом, за посвідченням члена екіпажу/моряка, посвідченням на повернення в Україну, яке видається в посольстві/консульстві України. Там же продовжується і термін дії біометричного паспорта, що закінчився. В Іспанії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Чехії, Італії, Туреччині послуги з оформлення документів надають філії ДП «Документ».

Якщо українець виїхав із країни за внутрішнім паспортом, йому треба взяти посвідчення на повернення до України. З Румунії та Молдови виїжджати можна без нього, за внутрішнім паспортом України.

Чи може неповнолітня дитина повернутись в Україну самостійно?

Може. У дитини має бути бодай якийсь документ: паспорт чи свідоцтво про народження, хай навіть видане за кордоном. Якщо навіть цього немає, то дитині треба за допомогою дорослих отримати довідку про повернення на підставі будь-яких документів, які б підтверджували її зв'язок з Україною та наявність українського громадянства. Консульства можуть надати таку довідку навіть за копіями документів. Але є деякі випадки, коли свідоцтво про народження не можна використовувати як проїзний документ. Про ці винятки розкажуть у консульстві України.

Співробітників Держприкордонслужби України слід заздалегідь повідомити про те, що через кордон їде неповнолітній і на українській стороні кордону його чекають батьки чи опікуни.

А якщо повертається господар із домашнім вихованцем, які документи потрібні?

Господарю – посвідчення особи, зазначені вище. Вихованцю – ідентифікаційний документ, виданий державою-членом ЄС (паспорт домашньої тварини або міжнародний ветеринарний сертифікат). У тварини має бути щеплення від сказу, крім того, вона має бути чипірована.

Що робити, якщо будинок зруйнований під час бойових дій?

Вибрати заздалегідь місце в Україні, де людина зможе облаштуватись, і їхати туди. Там отримати статус внутрішньо переміщеної особи та право на допомогу від держави. Статус ВПО можна отримати у службах соціального захисту, у ЦНАПах або онлайн у додатку «Дія» (процес описаний на порталі Diia.gov) після реєстрації на новому місці та отримання довідки внутрішньо переміщеної особи. Довідка ВПО може стати в нагоді і для отримання допомоги від різних гуманітарних організацій.

Якщо людина повертається додому за місцем реєстрації та не є ВПО, то вона все одно має право на допомогу, якщо відповідає критеріям уразливості. Це мешканці Дніпропетровської, Полтавської, Одеської, Запорізької, Кіровоградської, Черкаської, Харківської, Чернігівської, Сумської. Миколаївської, Херсонської областей, які не мають статусу ВПО, але мають:

  • сім'ї з одним з батьків, з одним або кількома дітьми до 18 років або з особами старшого віку (від 55 і старше);
  • сім'ї, на чолі яких одна або кілька одиноких осіб віку 55+ або особа похилого віку з одним або декількома дітьми 18+;
  • сім'ї з однією або декількома особами з особливими потребами – інвалідністю або хронічними захворюваннями;
  • прийомні сім'ї, які виховують дітей без супроводу батьків, та дітей, розлучених з батьками (потрібне документальне підтвердження).

Як повертатись на своєму автомобілі?

Якщо авто куплено за кордоном, його треба розмитнити та зареєструвати після прибуття. Якщо автомобіль перебуває у власності більше року, він має реєстрацію за кордоном, його можна привезти в Україну для особистого користування та не проходити стандартну процедуру митного оформлення і оподаткування. Його треба буде просто зареєструвати. А от якщо протягом 2 років перебування в Україні власник захоче продати або подарувати авто, його доведеться розмитнити.

Особистий транспортний засіб, на якому українці-біженці в'їжджали до ЄС і який зареєстрований в Україні, не потребує місцевої реєстрації та його не треба реєструвати в Україні наново.

Треба брати довідки з місця роботи чи навчання, коли вирішили повертатися додому?

Під час підготовки до повернення зверніться до свого роботодавця щодо документів, які підтверджують трудовий стаж та кваліфікацію. Багато країн з Україною мають двосторонні угоди, за якими їх стаж зараховується в Україні в повному обсязі: наприклад, з Польщею, Угорщиною, Чехією, Румунією Словаччиною, Латвією, Литвою тощо.

Якщо таких угод немає, то трудовий стаж буде зараховано для визначення віку виходу на пенсію (60, 63, 65 років). Стаж треба підтвердити довідками із країни перебування, але розмір пенсії буде розрахований лише на підставі соціальних внесків, сплачених в Україні.

Щодо шкільних атестатів, то найкраще зібрати всі відповідні документи: виписки з предметів, результати іспитів, систему оцінювання тощо. Але навіть якщо немає жодних документів, дитина все одно буде зарахована до української школи. Можливо, доведеться скласти невеликий іспит на рівень знань. Але відмовити у прийомі до школи через неповний комплект документів або через пропущені предмети ніхто не має права.

Все це стосується й медичних документів. Краще зібрати всі довідки, рецепти – все, що є. І не забудьте відключити місцеве медичне страхування, щоб не сплачувати страховку, коли ви будете вже в Україні, та укласти декларацію зі своїм сімейним лікарем.