Відкриття відновленого після пожежі собору Паризької Богоматері відбудеться у суботу, 7 грудня, з безпрецедентними (за словами поліції) заходами безпеки. Щось візьмуть із практики Олімпійських ігор-2024, щось просто закриють наглухо для туристів та мешканців, полегшивши роботу військовим та поліцейським. Наприклад, доступ на острів Сіте посеред Сени, де знаходиться собор Паризької Богоматері і який зазвичай переповнений туристами, зможуть отримати лише ті, хто матиме запрошення на церемонію, і мешканці острова.
«А як ви хотіли? - відповідає керівництво столичної поліції на обурення парижан. – Приїдуть 50 глав держав та урядів!»
За неофіційною інформацією європейських ЗМІ, на церемонію планують прибути перша леді США Джілл Байден, президент Італії Серджо Матарелла та президент Греції Катерина Сакелларопуло. Видання Le Figaro називає серед учасників короля та королеву Бельгії, а також іспанського монарха. На відкритті точно не буде британського короля Чарльза ІІІ та королеви Камілли, які підхопили вірусну пневмонію.
Свою присутність підтвердили королева Норвегії Соня Харальдсен, співправитель Андорри Жоан-Енрік Вівес та Сицилії, принц Альберт II, Великий герцог Люксембурга Анрі та його дружина Марія Тереза, а також Тамім бін Хамад Аль Тані, емір Катара та покровитель собору. Чекають у соборі президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмайєра, а також президентів кількох африканських держав, глав держав Східної Європи, зокрема президента Грузії Саломе Зурабішвілі та президента Польщі Анджея Дуду. Короля Марокко представлятиме його брат Мулі Рашид. Окрема увага буде прикута до новообраного президента США Дональда Трампа. Але про це поговоримо окремо.
З вечора суботи та до кінця неділі мешканці навколишніх районів, як і влітку, будуть змушені потрапляти до себе додому через блокпости. На ці два дні закриваються магазини, навіть сувенірні лавки та туристичні точки, а також припиняються екскурсії. Парижани зітхають, бурчать (що для них звичайна справа), але не обурюються – адже тут їхній улюблений Нотр-Дам де Парі, історична пам'ятка, а не якась там Олімпіада.
Церемонія відкриття розпочнеться з промови президента Франції Еммануеля Макрона близько 18:00. Потім архієпископ Парижа Лоран Ульріх постукає своєю палицею у важкі двері собору – у відповідь зсередини собору тричі проспівають псалом, після чого двері відчиняться. Архієпископ благословить стародавній орган – і він заграє.
Потім почнеться служба – перша з восьми мес, присвячених повторному відкриттю собору. Вони заспівають подяку спонсорам, які оплатили реконструкцію, і пожежникам, які допомогли врятувати Нотр-Дам від остаточного знищення вогнем. Можливо, хоча б символічно будуть згадані реставратори та налаштовувачі органу. Пожежа, що розплавила свинцевий дах, покрила величезний інструмент токсичним пилом. Всі його 8000 труб - розміром від ручки, що пише, до більш ніж 10 метрів у висоту - були ретельно розібрані, очищені і переналаштовані.
На сайті собору повідомляється, що в урочистостях візьмуть участь близько 170 єпископів із Франції та інших країн, а також священники з усіх 106 парафій Паризької єпархії. Після меси відбудеться «братський фуршет» для нужденних, а потім – концертна вистава.
Обраний нещодавно Дональд Трамп, який ще не став офіційно президентом США, оголосив про свою поїздку в повідомленні на своєму сайті Truth Social у понеділок, 2 грудня.
- Для мене велика честь оголосити, що в суботу я вирушу до Парижа, Франція, щоб бути присутнім на повторному відкритті чудового та історичного собору Нотр-Дам, який був повністю відновлений після руйнівної пожежі п'ять років тому, - написав він. - Президент Еммануель Макрон зробив чудову роботу, забезпечивши відновлення Нотр-Дам до його повної величі, і навіть більше. Це буде абсолютно особливий день для всіх!
Це буде перша закордонна поїздка Трампа після перемоги на президентських виборах до США у листопаді цього року. Причому статус американського гостя виглядає цікаво: він офіційно ще не президент (інавгурація тільки в січні), проте глави держав біжать мало не наввипередки, щоб потиснути йому руку як рівному за статусом.
Хоча б тому, що собор Паризької Богоматері, відновлений на пожертвування з усього світу, отримав близько 70 млн доларів із США...
Цікаво, що Трамп і Макрон в недалекому минулому мали складні стосунки. На вигляд усе було гармонійно: французький президент був почесним гостем на першій державній вечері Трампа-президента в його першій каденції, сам Трамп кілька разів їздив до Франції.
Але поступово відносини погіршувалися: француз критикував американця, наприклад, через його сумніви щодо необхідності НАТО. Трамп відповідав Макрону у своєму неповторному стилі: висміював Макрона під час передвиборчої кампанії, зображував перед глядачами акцент французького президента і погрожував запровадити високі мита на вино та шампанське, що поставляються до США, якщо Франція вирішить оподаткувати американські компанії.
Чи була це гра на публіку, чи справді хлопець-друзяка Дональд та лаковано-вишуканий Еммануель навзаєм дратували один одного, сама публіка не зрозуміла. Але після перемоги-2 Трампа у президентських перегонах Макрон поспішив привітати його так швидко, що обігнав навіть Associated Press із оголошенням результатів виборів та прем'єр-міністра Великобританії Кіра Стармера.
За відомостями французького видання LeMonde, у кулуарах церемоній у Нотр-Дамі президенти США та Франції не лише захоплюватимуться відреставрованим собором, а й перекинуться декількома словами, наприклад, про іранську ядерну програму та ситуацію в Україні, безумовно. Є ймовірність, що США запропонують Франції збільшити витрати на допомогу Україні, поки президент країни «зупинятиме війну за 24 години», або щось таке.
Увесь час, коли відбувався ремонт, у храмі регулярно проходили молебні. Фото: ФБ Cathédrale Notre-Dame de Paris
З яких причин Франція стала для США "улюбленою дружиною", можна знайти багато відповідей. На поверхні поки що наступна: з трійки головних євро-велетнів – Німеччина, Франція, Великобританія – саме суворим галлам вдалося відсунути убік германців та англосаксів і стати для США найближчою країною в Європі. Англія загрузла у брекситі, а Німеччина – у політиці Ангели Меркель, яку (політику) Трамп не розуміє, особливо у частині міжнародної торгівлі та імміграції. Втім, і з Олафом Шольцем – та сама історія. Залишилася Франція, що сподобалася США схожістю реакцій. Обидві держави зараз змінюють політичний ландшафт, склад урядів (у Франції взагалі вперше за 62 роки уряд був відправлений у відставку) та декларують спільні інтереси, особливо у боротьбі з тероризмом.
Щоправда, не всі громадяни Франції розуміють такі тісні стосунки зі США, і Макрону вже не раз прилітало, мовляв, дружба дружбою – а де результат? Можливо, після приїзду Трампа на відкриття оновленої французької реліквії якісь результати президент народу і представить – хоча б у вигляді домовленостей. Бо до відкриття собору Нотр-Дам де Парі тепер буде прикуто набагато більше уваги – і саме через присутність на церемонії Дональда Трампа.