4 сiчня
Завантажити ще

Демонтований «розіп'ятий» Висоцький в Одесі: пам'ятник не подобався навіть його синові

Демонтований «розіп'ятий» Висоцький в Одесі: пам'ятник не подобався навіть його синові
Фото: odessa-life.od.ua

В Одесі в ніч на 31 грудня демонтували пам'ятник барду, поету та актору Володимиру Висоцькому, який стояв біля будівлі Одеської кіностудії. Кадри демонтажу, викладені у соцмережах, показують, що статуя була завантажена комунальними службами на евакуатор та вивезена у невідомому напрямку. Втім, потім з'ясувалося, що пам'ятник віддали на збереження кіностудії.

Бронзовий Висоцький був встановлений у 2012 році. Саме в Одесі було знято вісім фільмів за його участю, у тому числі «Вертикаль», «Короткі зустрічі», «Служили два товариші», «Небезпечні гастролі», «Інтервенція» та «Місце зустрічі змінити не можна». Ініціативу спорудити пам'ятник барду висунув опозиційний політик, ексдепутат Верховної Ради Ігор Марков, і влада його підтримала. Влітку 2022 року Маркова було звинувачено в колабораціонізмі через підтримку російського вторгнення в Україну. Наразі перебуває у розшуку по лінії СБУ.

Скульптура зображала поета з розкинутими руками та заплющеними очима, за спиною у нього – порване вітрило. Таким його зобразили скульптор Олександр Князик та архітектори Володимир Глазирін (колишній головний архітектор Одеси) і Олександр Чернов, які виграли конкурс проєктів пам'ятника у 2011 році. Серед інших ескізів були постаті Висоцького у вигляді бронзового кентавра з гітарою в руках, мармурова статуя поета в сорочці та джинсах, а також Висоцький, що йде по струні, тощо.

– Більшість пам'ятників Висоцькому однотипні – гітара, вольові м'язи, шкіряна куртка. Наш монумент буде гідним пам'яті генія. Він не стоятиме в ряді тих скульптур, які зроблено про Висоцького, а він виділятиметься з цього ряду, - заявляв після підбиття результатів конкурсу член експертного журі скульптор Михайло Рева.

Вартість скульптурної композиції склала 200 тисяч доларів, виготовлялася вона у Києві. Планувалося, що пам'ятник буде відкрито 2 вересня – у День міста Одеси, але з невідомих причин подію було перенесено на 29 вересня. На урочистій церемонії відкриття був присутній син Володимира Висоцького – Микита.

Мешканці Одеси ще тоді неоднозначно поставилися до появи такого пам'ятника російському співаку та актору. Активісти та представники різних громадських організацій стверджували, що пам'ятник виглядає химерним, а Висоцький «парить, як розіп'ятий, на тлі якихось палиць та рваного ганчір'я». Також проти відкриття пам'ятника пройшов збір підписів мешканців Одеси. Цікавим є той факт, що Микита Висоцький в інтерв'ю виданню «Високий замок» повідомив, що йому особисто проєкт пам'ятника не подобається.

Демонтаж пам'ятників, пов'язаних із радянською історією, а також перейменування вулиць розпочалися в Україні у 2015 році, коли було ухвалено закон про декомунізацію. У вересні 2024-го Одеська міська рада ухвалила рішення демонтувати 19 монументів у місті, зокрема пам'ятники Пушкіну, Горькому, Бабелю, Висоцькому та Зої Космодем'янській. І все представляється цілком логічно та законно, залишається одне питання: чому це зробили вночі?