24 сiчня
Завантажити ще

Хто вбив Кеннеді та Кінга: Трамп обіцяє розсекретити матеріали, в ЦРУ хвилюються

Хто вбив Кеннеді та Кінга: Трамп обіцяє розсекретити матеріали, в ЦРУ хвилюються
Фото: wikipedia.org

Президент США Дональд Трамп, як і обіцяв під час своєї передвиборчої кампанії, підписав указ про розсекречення документів про вбивства 35-го президента США Джона Кеннеді, сенатора Роберта Кеннеді та лідера руху за громадянські права Мартіна Лютера Кінга-молодшого. Він уже обіцяв це зробити під час першої президентської каденції, але все ж прислухався до наполегливих умовлянь ЦРУ і ФБР зберегти деякі документи в таємниці.

Частково документи про вбивство Кеннеді й так розсекречені. Але число їх наближається до мільйона, а широкому загалу відкрили лише кілька тисяч. При цьому, як вважають експерти, які вивчали ці документи, записи, що залишилися, навряд чи будуть повні сенсацій.

Кеннеді: а чи був одинокий стрілець?

Вбивство президента Джона Кеннеді 22 листопада 1963 року в Далласі (штат Техас) стало однією з найбільш обговорюваних та загадкових трагедій в історії США, породивши неймовірну кількість теорій змови. Незважаючи на офіційне розслідування, багато хто досі сумнівається, що президента вбив одинокий стрілець Лі Харві Освальд.

Теоретично Трамп, якщо він буде уповноважений (а найімовірніше ні), може розсекретити, наприклад, звіти про розслідування ФБР та ЦРУ - допити свідків, листування з міжнародними партнерами та можливі зв'язки з мафією чи іноземними державами. Можливо, це будуть секретні матеріали про передбачувану змову чи втручання інших країн (СРСР чи Куби). Сотні файлів про розвідувальні операції, листування Кеннеді та правоохоронних органів про загрозу безпеці президента, якісь додаткові розслідування.

Засекретили їх зрозуміло чому: з метою захисту агентів чи джерел інформації, а якби були оприлюднені дані про втручання ззовні, невідомо, чим скінчилася б справа – просто образами чи Третьою світовою війною. Ну і суперечити офіційній версії, висунутій урядовими органами, нікому не з руки.

Америка обожнювала президента Джона Кеннеді. Фото: wikipedia.org

Америка обожнювала президента Джона Кеннеді. Фото: wikipedia.org

Мартін Лютер Кінг: маніпулював якийсь «Рауль»

Лідер руху за громадянські права став об'єктом спостереження та агресивних дій з боку американської влади особливо в період активних протестів 1950-1960-х років. Уряд США, включаючи ФБР, активно стежив за його діяльністю, що породило довгі суперечки про те, які документи мають бути розсекречені.

Можливо, Трампу дозволять відкрити файли ФБР і ЦРУ про стеження за Кінгом, перехоплення його телефонних розмов, спроби дискредитації його як лідера руху. Можуть зняти заборону з особистого листування активіста та матеріалів про поширення чуток про нього та залякування. Закривали їх з тієї ж причини, що й матеріали щодо Кеннеді: з метою безпеки розвідників та таємних агентів. Крім цього, розкрити, як морально тиснули на Мартіна Лютера Кінга – значить, зганьбити світлий образ американського співробітника спецслужб, адже методи застосовувалися і аморальні (анонімні листи з погрозами, наприклад, встановлення «жучків», чутки про позашлюбні зв'язки лідера, за права афроамериканців тощо).

Мартін Лютер Кінг був застрелений у Мемфісі у квітні 1968 року. Він отримав смертельне вогнепальне поранення, коли знаходився на балконі Lorraine Motel. Офіційно вважається, що вбивцею був Джеймс Ерл Рей – недолугий злочинець-рецидивіст. Влада заявила, що Рей вистрілив у Кінга з гвинтівки Remington Model 760 Gamemaster з далекої відстані. Зброю з його відбитками пальців було знайдено неподалік місця злочину. Рей визнав себе винним, щоб уникнути страти, і був засуджений до 99 років в'язниці. Однак невдовзі він відмовився від свого визнання і заявив, що був втягнутий у змову. Він стверджував, що йому допомагала загадкова фігура на ім'я «Рауль», яка нібито маніпулювала ним.

Мартін Лютер Кінг став символом боротьби за права чорношкірого населення Америки. Фото: wikipedia.org

Мартін Лютер Кінг став символом боротьби за права чорношкірого населення Америки. Фото: wikipedia.org

Роберт Френсіс Кеннеді: вбивця забув, що робив замах

Брат Джона Кеннеді був убитий в червні 1968 року в Каліфорнії палестинським емігрантом Сирханом Сирханом в готелі Ambassador відразу після перемоги Роберта Кеннеді на праймеріз Демпартії. Сирхан був незадоволений підтримкою Робертом Кеннеді Ізраїлю, особливо у контексті Шестиденної війни 1967 року – він навіть писав про це. Заарештували вбивцю на місці злочину, засудили до страти, яку пізніше замінили довічним ув'язненням.

Багато хто вважає, що вбивство Роберта Кеннеді було результатом змови, до якої могли бути залучені спецслужби чи інші політичні сили. Адже він виступав за радикальні реформи, які могли загрожувати інтересам певних груп, включаючи військовий комплекс та великий бізнес.

Є теорія, що Сирхан діяв під гіпнозом. На той час ЦРУ активно вивчало методи контролю над свідомістю, зокрема проєкт MKUltra. Просто поведінка Сирхана після арешту і той факт, що він частково забув про замах, викликають питання у прихильників цієї теорії.

Роберт Кеннеді міг претендувати на пост чергового президента США. Фото: wikipedia.org

Роберт Кеннеді міг претендувати на пост чергового президента США. Фото: wikipedia.org

Навіщо це Трампу?

Якщо президенту Трампу вдасться відповісти на всі питання прихильників теорій змови щодо цих вбивств, то він отримає жирний плюс у свою президентську скарбничку. Адже ці три смерті приголомшили Америку і викликали великий суспільний інтерес, який не вщухає вже майже 60 років. Днями Роберт Кеннеді-молодший – син Роберта Кеннеді та племінник Джона Кеннеді, призначений Трампом на посаду міністра охорони здоров'я та соціальних служб, - заявив, що, на його думку, ЦРУ причетне до смерті його дядька. І заявив, що, на його думку, його батька вбили кілька озброєних людей. Це суперечить офіційним даним, ЦРУ спростовує цю заяву.

До речі

Дональд Трамп навіть як президент не має повного права на розсекречення цих документів. Він може лише підтримувати такі зусилля спецслужб, проголосивши політику правди і прозорості. Наприклад, він може ініціювати широке обговорення цих матеріалів з метою розвіяти міфи щодо ключових подій в американській історії.