Рідкісне планетарне вирівнювання відбудеться 28 лютого 2025 року. Всім любителям унікальних явищ гріх пропустити таке - подібна подія не повториться цього десятиліття.
Сім планет Сонячної системи, а саме Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер і Марс, мають вишикуватись майже в одну лінію, що науковці називають "планетарним вирівнюванням". Причому і без допомоги бінокля можна буде побачити планети, крім Нептуна і Урана.
Про парад планет та інші цікаві астрономічні події, які можна буде спостерігати протягом 2025 року, кореспонденту Коротко про розповів кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Сергій Борисенко.
- Пане Сергію, скоро парад планет. Як часто він відбувається і чим унікальний? Що це за подія взагалі?
- Такий термін, як «парад планет», в астрономії не має чіткого кількісного визначення і носить виключно якісний характер, коли кілька планет або всі планети вишиковуються на небесній сфері по один бік від Сонця у відносно вузькому секторі. Зазвичай, розглядають лише паради яскравих 5 планет (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер та Сатурн). Інші планети не видно неозброєним оком, тому їх розташування має відносне значення. Причому парад планет може бути як вечірній, так і ранковий.
- Тобто вони можуть бути різні за конфігурацією?
- Так. Наприклад, найбільш відомий парад планет був у березні 1982 року, коли всі планети зібралися у секторі шириною 95 градусів. Схожа ситуація повториться в 2161 році. Паради з 3–4 планет відбуваються значно частіше. Паради з 3 планет взагалі можна бачити кожен рік-два. Паради з 4 планет – кожні 5–10 років.
- А який парад чекає на нас наприкінці лютого?
- Наприкінці лютого відбудеться парад у значно ширшому секторі - до 130 градусів, коли звечора буде видно Меркурій, Сатурн, Венеру та ще й Місяць, а значно далі від них Юпітер і Марс. Це занадто великий розкид на небі. Тому правильніше цей парад планет називати Малим вечірнім парадом.
Вже зараз звечора видно Венеру та Сатурн, а ближче до 28-го числа з’явиться Меркурій, а опісля – молодий Місяць, який додасть краси цьому явищу. Планети можна буде спостерігати упродовж нетривалого часу (зокрема Сатурн буде видно менше 25 хвилин, тоді як Венеру – майже 2 години) після настання сутінок в західній частині неба досить низько над горизонтом. Наступний найближчий більш-менш цікавий парад планет відбудеться в 2040 році.
- Чим ця подія може бути цікавою для астрономів і науковців?
- З точки зору науки, це явище не викликає жодної цікавості. Втім, паради планет в досить вузьких секторах, як це було, наприклад, 1982 року, можна використовувати для дослідження припливних сил між планетами. Саме явище цікаве хіба що як популяризація науки.
- Які ще цікаві астрономічні події будуть у цьому році?
- Серед інших явищ можна відмітити часткове сонячне затемнення 29 березня. Але видно його буде лише у західних областях України, і розмір закритої частини Сонця у кращому разі не перевищить 9 відсотків (зокрема, для Ковеля та Ужгорода).
Більш вдалим буде повне місячне затемнення 7 вересня, видиме на всій території України.
Втім, найбільш цікавим явищем у цьому році можна вважати зникнення кілець Сатурна.
- Тобто як зникнення?
- 21 вересня відбудеться протистояння цієї планети, коли вона перебуватиме на максимально близькій відстані до Землі. Видимий діаметр Сатурна в цей час буде приблизно 20 кутових секунд, і його можна роздивлятися навіть у невеликий телескоп. Зникнення кілець відбудеться 26 листопада. В цей час Земля перебуватиме в одній площині з кільцями Сатурна, і можна буде бачити їх з ребра. Враховуючи, що товщина кілець планети становить приблизно 30 м (в центральній найбільш щільній частині), їх буде майже не видно впродовж кількох годин. А упродовж кількох тижнів можна буде бачити кільця лише як тоненьку лінію навіть у потужні телескопи.
- Як часто відбувається зникнення кілець Сатурна? Це велика рідкість?
- Таке явище відбувається раз на 15 років (враховуючи, що орбітальний період Сатурна приблизно 30 земних років). Максимального нахилу кільця досягнуть десь у 2032 році. Тоді буде найкращий час для їх досліджень із Землі.