Завантажити ще

Соцмережа Truth Social: в Україні не працює, але фейкові новини про Україну поширює

Соцмережа Truth Social: в Україні не працює, але фейкові новини про Україну поширює
Фото: truesocial.com/@realDonaldTrump

Російські пропагандисти активно говорять про те, що Володимир Зеленський наказав заблокувати в Україні соцмережу самого Дональда Трампа Truth Social. У Центрі протидії дезінформації вже назвали ці заяви фейком – зрештою, ця мережа на території України ніколи не працювала, тому заблокувати її зовсім немає технічної можливості.

Платформа доступна тільки в США, ну або через VPN в інших країнах, тому популярністю серед українців вона не те що не користується, багато наших співвітчизників і зовсім не знали про її існування. Коротко про - про соцмережі з «альтернативною свободою», як її розуміє Дональд Трамп.

Його особиста соцмережа

Truth Social, яку зазвичай називають просто Truth, було створено у 2022 році як майданчик для одноосібного «правління» Дональда Трампа після того, як за рік до цього одіозного експрезидента викинули з Facebook та Twitter та ще десятка соціальних платформ.

Саме після атаки на Капітолій пости Трампа були розцінені як заклики до насильства.

Трамп знизав плечима і створив свою соцмережу (він все-таки бізнесмен). Назвав її пафосно «альтернативною технологічною соціальною медіаплатформою Truth Social», а в народі її називають простіше – «клон Твіттера». Соцмережа відчинила двері для користувачів 21 лютого 2022 року і з того моменту набрала аж 6,3 мільйона активних користувачів.

Один із найактивніших – Дональд Трамп, голова компанії Trump Media & Technology Group (TMTG), власник контрольного пакету її акцій та її власник. Компанія володіє і Truth Social відповідно.

Через рік з'ясувалося, що соцмережа збиткова з моменту свого створення, і далі цифри показують лише збитки: у другому кварталі 2024 року TMTG повідомила про виручку у розмірі аж 837 000 доларів та збиток у 16,4 мільйона.

У Центрі протидії дезінформації вже назвали блокування - фейком. Ілюстрація: ЦПД

У Центрі протидії дезінформації вже назвали блокування - фейком. Ілюстрація: ЦПД

Клон твіттера та багато цензури

В принципі, нічого проривного чи новаторського у цій соцмережі немає – справді клон твіттера. Користувачі можуть робити публікації – truths (як твіти) та ділитися публікаціями інших користувачів – робити retruths (ретвіти). Навіть символ трампівської соцмережі – теж пташка, лише білоголовий орел.

На відміну від інших - все-таки модерованих соцмереж - Truth Social проголосила відсутність у себе політичної цензури, яка припускає «вільне вираження» без «дискримінації за ознакою політичної ідеології». Жодної відповідальності за «зміст, точність, образливість, думки [або] надійність» всього, що користувачі можуть публікувати на сервісі, компанія не вимагає і не несе, про що й заявила відразу. Хіба що заборонила публікувати сексуальний контент, а також блокує облікові записи, які сама вважає шкідливими.

При цьому платформа все ж таки цензурує публікації, якщо вони не збігаються з «політикою партії». Наприклад, влітку 2022-го було заблоковано акаунти, де розповідалося про розслідування нападу на Капітолій у 2021 році та про дії Трампа, що призвели до насильства. Деякі розслідувачі говорять про негласну заборону ліберальних та прогресивних облікових записів, залишаючи у відкритому доступі матеріали з явно агресивними поглядами, що збігаються з лінією Трампа та його прихильників.

Заради жарту, щоб посміятися, восени 2023 року в Truth Social було створено обліковий запис BidenHQ на тему передвиборчої кампанії Байдена/Гарріс. У Twitter було оголошено, що це була «кумедна ідея», яка нагадувала тролінг Дональда Трампа. Жарт вдався: через два дні акаунт Байдена у Truth Social мав більше підписників, ніж акаунт Трампа.

Один із останніх записів у Truth Social за тегом #Україна позначений субтегом #БільшеНіякихГрошейвУкраїну». Підпис на тлі блакитного моря і жовтого піску (стилізація під український прапор) говорить: "Коли карають облудника, звичайний стає мудрим, і коли повчають мудрого, то він набуває пізнання".
(Книга Притч Соломонових, розділ 21).

Цікаво, що у цій соцмережі є спростування новини, яку розносять російські пропагандисти з подачі американців: мовляв, президент України Володимир Зеленський не зустрівся з міністром фінансів США, бо «спав». Але викладені фото говорять про інше…

Не дивно, що в соцмережі Truth Social критиці Зеленського приділяють особливу увагу. Фото: Truth Social

Не дивно, що в соцмережі Truth Social критиці Зеленського приділяють особливу увагу. Фото: Truth Social