Крім війни, українців продовжують мордувати віруси. За різними підрахунками, у п’яти-шести областях вже перевищено епідпоріг. Зростання захворюваності фіксують і в регіонах, де ситуація вважається більш-менш прийнятною. Зокрема, в Києві, де захворюваність, за даними Київського міського центру контролю та профілактики хвороб, у 1,4 рази нижча епідемічного порогу, за останній тиждень зареєстровано 16 471 новий випадок нездужання на грип і ГРВІ, включаючи COVID-19.
З усіх вірусів, що циркулюють по Україні, превалює грип. Саме він дає найбільшу картину важких наслідків. Тому багатьох стурбували новини зі Львівщини про госпіталізацію пацієнтів із грипозним енцефалітом. Що це означає - Коротко про розповіли експерти.
Українці вже зустрічалися з нетиповими штамами грипу на кшталт «пташиного» або «свинячого». Тому багато хто вирішив, що і зараз ідеться про новий вид збудника хвороби. Однак дані лабораторних досліджень свідчать, що цього епідсезону циркулюють найбільш поширені у світі штами А і В. Вони добре знайомі і вивчені, але від зими до весни продовжують почуватися хазяями. Крім власне хвороби, ці штами можуть привести до різних її ускладнень, в тому числі до запалення нервової тканини головного мозку. Цей стан і називається грипозним енцефалітом.
- Таке ускладнення не дуже поширене, але цілком можливе, - каже доктор медичних наук Олександр Гриневич. – Найбільша група ризику – це діти. Все залежить від того, коли і чим почали лікувати дитину. Якщо лікування було неефективним, вірус продовжує розмножуватися в організмі і досягає центральної нервової системи. Завжди треба пам’ятати, що грип – це не просто застуда або бронхіт. Це серйозна і дуже підступна хвороба, яку треба вчасно діагностувати.
Через високу захворюваність серед дітей навчальні заклади переводять на дистанційне навчання. По всій Україні такої директиви немає, в кожному регіоні ухвалюється своє рішення залежно від ситуації. Наприклад, у Хмельницькій області вирішено закривати всі навчальні заклади, окрім дитсадків. На Київщині під карантинні заходи потрапили 45 шкіл, 383 окремих класи, 4 дитячі садки і 4 окремі групи в дитсадках. У Києві вирішили, що керівники освітніх закладів самостійно ухвалюватимуть рішення про запровадження чи незапровадження карантину.
Днями в ефірі телемарафону очільник МОЗ Віктор Ляшко повідомив, що з початку епідемічного сезону (з кінця вересня 2024 року) на ГРВІ та грип захворіли майже 2,5 мільйона людей. Це на 15 відсотків менше, ніж під час епідсезону 2023/2024, однак є одна тривожна тенденція…
Тривожною тенденцією Віктор Ляшко назвав велику кількість госпіталізацій, що спостерігається саме цього року. Ті, хто переніс хворобу удома, також кажуть, що нинішня зараза навіть гірша за коронавірус.
- П’ять днів температура трималася більше 38 градусів, кашель просто роздирав – аж до блювоти. Зовсім не хотілося їсти, м’яса просто бачити не могла. Слабкість була така, що здавалося: встану з ліжка і одразу впаду, - згадує киянка Валентина.
Користувачі соцмереж скаржаться на те, що через два тижні - місяць недуга ніби повертається, і хворобливий стан здається безкінечним.
- Всьому цьому є пояснення. Люди три роки перебувають у стані постійного стресу, імунна система ослаблена, виснажена, - каже завкафедри епідеміології Харківського національного медичного університету професор Тетяна Чумаченко. – Населення мало охоплене щепленнями від грипу. Звідси й тяжкий перебіг хвороби. В групі ризику традиційно люди, які мають хронічні захворювання. Грип завжди був хворобою, яка викликає не тільки важкі ускладнення, а навіть летальні випадки.
Доктор меднаук нагадує, що при негативному емоційному стані людина стає більш сприятливою до будь-якого хворобливого збудника.
- А ще зважте на скупчення людей, наприклад, в укриттях, в метро під час тривог, де вірус починає активно циркулювати, а за тим збільшується його вірулентність – здатність викликати захворювання.
За прогнозами, пік захворюваності триватиме до квітня і тільки тоді повільно піде на спад. Тетяна Чумаченко каже, що ще не пізно зробити щеплення, щоб через два тижні отримати імунітет.