1 квiтня
Завантажити ще

31 березня - третя річниця звільнення Бучі від російських окупантів

31 березня - третя річниця звільнення Бучі від російських окупантів
Фото: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Увечері 2 квітня 2022 року Міноборони повідомило, що українські захисники звільнили Київську область від армії РФ. Тоді останні російські підрозділи вийшли з Бучі, Гостомеля і Бородянки. Кількома днями раніше ЗСУ звільнили Ірпінь. Загалом росіян вибили з понад 30 населених пунктів Київщини. Сама ж Буча була звільнена від російських загарбників 31 березня.

Відступ ворога розпочався 27-28 березня. Найбільші бої відбулись на вулиці Вокзальній, яка веде до Ірпеня. Там українські оборонці знищили колону російської бронетехніки, яка намагалась прорватись далі на Київ.

3 березня 2022 року росіяни розпочали спецоперацію з захоплення Бучі, завівши колони військової техніки з трьох боків. 5 березня окупаційні війська закріпилися та увійшли до будівлі Бучанської міської ради. Наступного дня окупанти активізували обстріл міста, убивши багато мирних жителів.

Місцеві жителі сховалися в підвалах, місто не могло отримати гуманітарну допомогу через постійні артилерійські обстріли. Лише 10-14 березня місцева влада повідомила про організовану евакуацію населення, проте окупанти перешкоджали вивезенню людей.

Буча перебувала в окупації 28 днів. 31 березня 2022 року місто звільнили, і тоді світ побачив наслідки російських воєнних злочинів - масових убивств та страт цивільного населення. Вулиця Вокзальна та перпендикулярна їй Яблунівська стали головним епіцентром російського вторгнення та подальшої окупації Бучі. На Вокзальній точилися найпотужніші бої, а на сусідній Яблунівській окупанти розстрілювали цивільних зі снайперських гвинтівок.

За оновленими даними, у Бучі під час окупації загинули 381 особа. Серед них 281 особа втратила життя внаслідок бойових дій, а 100 — через відсутність медичної допомоги та ліків. У всій Бучанській територіальній громаді кількість жертв становить 554 людини. Серед загиблих — 435 чоловіків і 147 жінок, а також 12 дітей. 43 тіла досі залишаються неідентифікованими, а 38 цивільних вважаються зниклими безвісти. 33 жителі громади досі перебувають у російському полоні.

Найбільше бучанців загинуло у перші три дні окупації з 3 по 5 березня – 137 смертей. Багато жертв було і 27 лютого 2022 року, коли російська колона уперше намагалася прорватися через Бучу до Києва і була знищена на вулиці Вокзальній – у той день загинуло 25 людей.

24 березня 2022 року указом президента України, з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії РФ проти України, місту Буча присвоєно почесну відзнаку "Місто-герой України".