Завантажити ще

Замість Грицька - Грицик: Одарка знесла яйце від нового “чоловіка” – тепер Грицьку будуть не раді

Замість Грицька - Грицик: Одарка знесла яйце від нового “чоловіка” – тепер Грицьку будуть не раді
Фото: Скрин ютуб-канала «Лелека Грицько»

Новина про те, що Одарка, «дружина» знаменитого лелека-стримера Грицька із села Леляки на Полтавщині, вже знесла яйце, знову привернула увагу до пристрастей, що розбушувалися в гнізді.
Головна інтрига сезону: після повернення перелітних птахів на батьківщину замість Грицька, з яким Одарка прожила кілька років, заради якої він щовесни облаштовував гніздо, з яким вони виростили кілька дітей, – у гнізді оселився якийсь молодий зайда. Докладно про лелечу «Санта-Барбару» ми писали тут.
Глядачі ютуб-каналу, де цілодобово транслюють стрим із гнізда знаменитої пари, дивуються: вже Одарка від нового кавалера і яйце знесла, а де ж Грицько, чому не повертається додому?

З цим запитанням ми знову звернулися до кандидата біологічних наук Анатолія Подобайла.

"Через місяць у Одарки з'являться пташенята"

- Анатолію Віталійовичу, ми з вами спілкувалися всього тиждень тому. А тут уже такі новини про поповнення. То що Грицько? Прилетів він чи ні?

– Прилетів, але не Грицько. Першою до гнізда повернулася Одарка, ми її прийняли за Грицька. Два дні відганяла всіх, а третього дня прийняла наступника.

– Грицько так і не повернувся?

- На жаль, Грицько не повернувся. Новий самець Одарки – точно не Грицько: він не має його особливостей поведінки. Грицько не боявся людей, одразу після повернення “лагодив” гніздо, ходив до нашого пасічника.

- Але ж він ще повернеться? Може, заблукав, загуляв?

- Теоретично сподіватися можна: повернення з еміграції по Полтавській області розтягнуте до середини квітня. Але треба сказати, що шансів на такий перебіг подій мало. Усі попередні роки Грицько прилітав майже день в день -19, 20, 21 березня. А вже не березень, а квітень.

- Якщо Грицько повернеться, напевно, наб'є дзьоб конкуренту і знову завоює Одарку?

- Так, будуть серйозні бої. Але в Одарки та її кавалера вже з'явилося перше яйце. Тож шансів відвоювати її мало.

- Так швидко? Адже вони з новим лелекою тільки недавно вступили у зв'язок.

- Так, учора (31 березня. - Ред.) об одинадцятій вечора Одарка знесла перше яйце. Не дуже швидко – минув тиждень. Цього достатньо.

- Коли з'являться пташенята?

- Висиджування триває приблизно місяць. Яйце буде не одне: два останні роки Одарка відкладала в середньому по п'ять яєць.

Відкладання яєць розтягнеться днів на 10: вона їх відкладає через день. Коли Одарка їх відкладе – птахи почнуть висиджувати яйця. Це потрібно, щоб пташенята вилупилися більш-менш синхронно. Через місяць малюки почнуть вилуплюватися.

- А молодий кавалер допомагатиме Одарці, коли та почне висиджувати яйця?

- Самець і самка лелек все роблять по черзі. Поки один висиджує, другий відлітає поїсти та збирає матеріал для добудови гнізда. Потім вони замінюють одне одного. Так відбувається 4-5 разів на добу, а часом і 7.

- Ну, раз він тут так солідно влаштувався, може, йому вже ім'я час дати?

- Так, уже дали. Назвали його Грициком.

Перше яйце Одарка знесла 31 березня майже об 11-й вечора. Скрин ютуб-каналу «Лелека Грицько»

Перше яйце Одарка знесла 31 березня майже об 11-й вечора. Скрин ютуб-каналу «Лелека Грицько»

"Одарка та Грицик стануть на захист гнізда, навіть якщо повернеться Грицько"

- А якщо Грицько все ж таки повернеться? Чи не почне він викидати не своїх малюків із гнізда, як, наприклад, леви поїдають чужих дитинчат?

– Все може бути. Як мінімум, буде жорстокий конфлікт. Інша річ, що тепер Одарка у парі з молодим лелекою. Вона вже сприймає його як партнера, вони будуть мати спільних дітей. Вони вдвох почнуть відганяти від гнізда конкурентів. І не важливо, Грицько це буде чи не Грицько. У їхній свідомості будь-який сторонній птах - чужинець.

- Виходить, Одарка не буде рада бачити Грицька...

- Особливості поведінки лелек поки що слабо опрацьовані. Камери з'явилися 4-5 років тому, а раніше неможливо було чатувати гніздо місяцями, дивлячись у бінокль. Імовірність того, що Одарка повернеться першою в гніздо, була одна із 12-13-ти. Ніхто не сподівався, що так станеться. Але так сталося.

- Якщо Грицько повернеться, будуть бійки з молодим конкурентом, а чи будуть у Грицька образи на Одарку? Бо ж вона його не дочекалася.

- Одарка з новим Грициком відстоюватимуть своє гніздо на пару. Ми приписуємо птахам наші людські почуття та якості. Але у світі птахів, певне, немає почуття образи, але є почуття власності гнізда.

- Виходить, Одарка вже не сприйматиме Грицька, навіть якщо він повернеться?

– Більше не буде.

- До речі, ви планували розбиратися в лелеках, хто є хто. Нині щось робиться в цьому напрямі?

– Ми відправили ДНК-матеріал пташенят до українського орнітологічного товариства – вони переправили його до Європи.

Коли європейці дійдуть до наших проб, вони повідомлять. А поки що проби лежать в архіві і чекають свого часу. Але це – проби дітей дорослих лелек, яких ми кільцювали у 1923-1924 роках. Нам треба розуміти, скільки у нас є самців та самок.

Ми хоч і називаємо їх Юрком чи Юстинкою, але це вилами по воді писано. Лелеки, поки молоді, не виявляють статевого диморфізму. Навіть коли ми їх кільцювали та тримали в руках, не могли визначити стать.

- Значить, Грицька та Одарку ніяк підтверджувати не будуть?

– А як їх перевірити? Для цього лелек треба зловити. Немає такої потреби. Щоб визначитися, хто прилетів, нам вистачає спостережень за поведінкою птахів. А в тому, що у гнізді Грицька тепер не Грицько, а Грицик – сумнівів немає.

Напис на стримі також змінили. Хоч канал і називається «Лелека Грицько» – однак у титрах це вже «Грицик та Одарка». Скрин ютуб-каналу «Лелека Грицько»

Напис на стримі також змінили. Хоч канал і називається «Лелека Грицько» – однак у титрах це вже «Грицик та Одарка». Скрин ютуб-каналу «Лелека Грицько»

Новини по темі: Лелеки орнітологи Птахи